Контакт

Вести

Спротиставените сириски страни седнати на иста маса по три години

Објавено пред

Судрените страни во сириската граѓанска војна којашто започна во март 2011 година се сретнаа по цели три години на мировните преговори под покровителството на Обединетите нации во четврток во седиштето во Женева на кои посредникот Стефан де Мистура ќе се обиде да ги увери на соработка со којашто ќе се стави крај на крвавата војна која прерасна во регионален судир и голем меѓународен проблем.

dobivaj vesti na viber

 

„Барам од вас да соработувате. Знам дека нема да биде лесно да се заврши овој грозен судир и да се создадат темели за држава која е во мир со себеси, суверена и обединета“, изјави претставникот на ОН, Стефан де Мистура пред претставници еден наспроти друг во женевското седиште на светската организација.

Де Мистура за новинарите изјави дека во петокот ќе ги одржи консултациите со претставниците на двете страни на коишто ќе се обиде да воспостави процедура за текот на преговорите. Додаде дека му било сон да ги врати двете делегации на директните преговори, но и дека пред тоа треба да се одработат уште работи.

На последните разговори во Женева, коишто беа одржани пред десет месеци, де Мистура мораше наизменично да разговара со конфронтираните страни кои никогаш не се најдоа во иста просторија. Но, по преговорите и првите директни контакти минатиот месец во казахстанската престолнина Астана, со посредство на Русија, Турција и Иран, беше прифатено директно комуницирање на претставниците на владата во Дамаск и претставниците на групите од ткн умерена вооружена опозиција, откако од 30-ти декември стапи на сила договорениот прекин на огнот, од кој се исклучени екстремните групации како Исламската држава и преименуваната Џебхат ан-Нусра, сириското крило на Ал Каеда.

На претставниците на владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на неговите противници, де Мистура им истакна дека имаат заедничка одговорност за завршувањето на судирите во кои загинаа стотици илјади луѓе, а раселени се или побегнаа во странство милиони луѓе.

„Целиот сириски народ очигледно сака оваа војна да заврши и вие тоа го знаете“, истакна претставникот на ОН.

Откри дека преговорите ќе се темелат на резолуцијата 2254 на Советот за безбедност на ОН која повикува на изготвување нов устав, избори под контрола на ОН и одговорност на преодната влада, како и дека новата прилика за напредок во мировните разговори го отвори примирјето кое го договорија Русија и Иран, кои ја поддржуваат сириската влада предводена од алавитот (шиит) Асад, и од друга страна Турција којашто ги поддржува сунитските вооружени бунтовници, и досега инсистираше на отстапување на сирискиот претседател во процесот на транзиција на земјата.

Главниот преговарач на опозицијата, којашто уште е поделена и нема целосно единствена делегација, изјави дека преговорите во Женева би требало во прв план да имаат изнаоѓање политичка транзиција, нешто што, како што рече, страната на Асад не го сака.

„Доколку Стефан (де Мистура) е сериозен, мора да се држи до првата тема на дневниот ред, а тоа е политичката транзиција која е прифатлива за сирискиот народ“, изјави за новинарите опозицискиот преговарач Наср ал-Харири.

Од друга страна, пак, рускиот претставник при ОН во Женева, Алексеј Бородавкин рече дека се апсурдни барањата на бунтовнците и нивните западни и сунитски арапски поддржувачи за отстапување на Асад од должноста.

Харири ја критикуваше улогата на Иран и на локалните милиции кои Техеран ги подржува, кои заедно со Русија се клучните сојузници на владата на Асад. „Иран е главната пречка за каков и да е договор“, изјави Харири обвинувајќи го Техеран дека е договорен за кршењето на прекинот на огнот.

Де Мистура рече дека најголемиот предизвик е недостигот на доверба. „Знаеме што сé ќе се случи доколку повторно не успееме: уште смрт, уште патења, уште тероризам, уште бегалци“, рече посредникот на ОН.

Претходно во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин, зборувајќи на средбата со офицерите од Северната флота по враќањето од нивната антитерористичка мисија крај сирискиот брег посочи дека во Сирија се забележливи и знаците на конфесионалниот раздор.

„Особено ме обеспокојува конфесионалната поделба, односно тоа што припадниците на одредена конфесионална заедница се концентрираат во едни региони од земјата (Сирија), а претставниците на другите во други региони, а тоа е образец за можни негативни последици за таа земја“, рече Путин.

Рускиот лидер истакна дека Сирија е мултинационална и мултиконфесионална држава, и „долго време беше секуларна држава, што беше гаранција за територијалната целост на оваа земја“ истовремено додавајќи дека територијалниот интегритет на Сирија е прашање на самите Сиријци.

„Неопходно е да се стори сé што е возможно за при решавањето на ова клучно прашање зачувувањето на територијалната целост на Сирија, да нема надворешно мешање. А нашата задача, и ние токму ја правиме таа работа, е борбата со терористичките групации“, порача Путин./крај/мф/сн

Вести

(Видео) Пукање во Приштина: пресметка на две грпи заврши крваво, неколку повредени

Објавено пред

Неколку лица се повредени од истрели од огнено оружје вечерва околу полноќ, во центарот на Приштина, во познат локал, јавуваат косовските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според изворите од местото на настанот на порталот „Репортери.нет“, тепачката меѓу двете групи започнала надвор од локалот, која потоа продолжила во внатрешноста на локалот, каде што се пукало. Соопштено е дека од истрелите се повредени неколку лица, додека еден од нив е во тешка состојба. Сведоците виделе како Брзата помош ги одвела повредените да ги испрати на лекување.

Полицијата целосно ја блокирала областа, вклучувајќи ја и улицата „Луан Харадинај“.

За случајот преку известување се изјасни и косовската полиција: „Околу 23 часот и 30 минути во кафеана на улицата „Реџеп Луци“ во Приштина биле пријавени истрели од огнено оружје. Полицијата веднаш излегла на местото на настанот и од првите информации се сомнева дека има повредени од огнено оружје, па дури и од фрагменти од стакло. Додека повредените се испратени на неопходна лекарска помош, полицијата продолжува со работа, односно увид на местото на настанот како и со други оперативно-истражни дејствија“.

Во моментов, најмалку двајца осомничени се идентификувани како вмешани во случајот, додека се работи и на идентификување на други можни осомничени./Reporteri.net

Прикажи повеќе...

Вести

Сингапур погуби жена првпат по речиси 20 години, тоа е една од двете планирани егзекуции за оваа недела

Објавено пред

Сингапур погуби жена првпат по речиси 20 години, една од двете планирани егзекуции за оваа недела.

dobivaj vesti na viber

Сингапурката Саридеви Џамани беше осудена на смрт во 2018 година кога беше прогласена за виновна за поседување 30-ина грама хероин за кој полицијата рече дека планирала да го продаде, тврди Колективот за трансформативна правда (TJC), кој ги следи случаите на осудени на смрт.

Активистите велат дека тоа е првата жена погубена во Сингапур од 2004 година, кога Јен Меј Воен, 36-годишна фризерка, беше обесена поради трговија со дрога. Сингапур има некои од најстрогите закони за дроги во светот и е под меѓународна критика во последните години за егзекуција на затвореници осудени за прекршоци за дрога.

Саридеви е една од двете жени осудени на смрт во Сингапур, според Кирстен Хан, новинарка и активистка, која поминала една деценија во кампања против смртната казна.

„Откако ги исцрпи своите можности за жалба, беше само прашање на време кога ќе добие известување за егзекуција“, рече Хан.

„Властите не се грижат што мнозинството луѓе што чекаат смртна казна доаѓаат од маргинализирани и ранливи групи. Луѓето што се осудени на смрт се оние што се сметаат за непожелни и од наркокартелите и од државата Сингапур. Ова не е нешто со што Сингапурците треба да се гордеат“, додаде таа.

Владата тврди дека смртната казна е ефикасно средство за борба против дрогата во таа земја, дека ја одржува земјата безбедна и дека има широка јавна поддршка. Тврдат и дека нивните судења се фер.

Истражувањето на „Амнести интернешнл“ покажа дека Сингапур е една од неколкуте земји што егзекутирале луѓе за злосторства поврзани со дрога во изминатата година, заедно со Кина, Саудиска Арабија и Иран.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Торнадо опустоши град во Швајцарија: кран уби едно лице, повеќе од четириесет се повредени, евакуирани згради

Објавено пред

Торнадо го зафати швајцарскиот град Шауси во понеделникот попладне, а едно лице загина во невремето, соопшти полицијата. Лицето починало како последица на пад на кран, кој бил поставен на градилиште. Повредени се околу 40 лица, дел пренесени и во болница.

dobivaj vesti na viber

Невремето не траеше долго, но штетите што му ги нанесе на градот се огромни. Уништени се автомобили, откорнати покриви, а работите летаат од терасите на куќите. Сликите и видеата на социјалните мрежи го прикажуваат пустошот што го остави невремето.

Градоначалникот ги повика жителите да бидат крајно внимателни кога се движат низ градот или природата.

Освен тоа, превентивно се евакуирани пет згради, вклучително и трговски центар, а во акцијата учествувале повеќе од 100 полицајци.

„Беше страшно. Вакво невреме во Швајцарија не сум доживеал! Сè леташе низ воздухот. Прво имаше само молњи и громови, а потоа дојде торнадото. Сега сите патишта овде се затворени, дрвја паднаа, сè е уништено“, вели еден читател на „Блик“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија2 часа

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија4 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија4 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија5 часа

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион6 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа6 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет6 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа6 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет6 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион7 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ16 часа

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија17 часа

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион20 часа

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија20 часа

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија21 час

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија1 ден

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија1 ден

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ1 ден

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...