Контакт

Свет

„Спутник В“ е 83 проценти ефикасна против делта-сојот

Објавено пред

Руската вакцина „спутник В“ против Ковид-19 е околу 83% ефикасна против делта-сојот, пониска отколку што се мислеше, изјави министерот за здравство Михаил Мурашко.

Развивачите на вакцината во јуни рекоа дека „спутник“ е околу 90% ефикасна против делта-сојот.

Александар Гинтсбург, директор на Институтот „Гамалеја“, кој ја разви вакцината, во интервју за весникот „Известија“ рече дека „спутник“ е безбедна и ефикасна вакцина против сите видови коронавирус.

Русија, која има население од околу 144 милиони, одобри четири домашни произведени вакцини. Има регистрирано речиси 6,5 милиони инфекции од почетокот на пандемијата.

Свет

Османи во Њујорк положи цвеќе на Меморијалниот музеј за 11-ти септември

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи за време на посетата на Њујорк во рамките на неговото учество на 76 заседание на Генералното Собрание, го посети Националниот меморијален музеј за 11 септември, каде положи свежо цвеќе во сеќавање на жртвите од терористичкиот напад од 2001 г. Споделувајќи ја тагата за загубените човечки животи, Османи изрази сочувство кон загинатите и нивните семејства, како и поддршка за САД и американскиот народ.

„На 20 годишнината од овој трагичен настан, Република Северна Македонија силно ги поддржува заложбите на меѓународната заедница за зачувување на универзалните цивилизациски вредности – мирот, безбедноста, демократијата и укажува на потребата од споделена солидарност со сите жртви од тероризмот во светски рамки”, истакна Османи при посетата на Меморијалниот музеј.

Во рамки на 76-тото заседание на Генералното Собрание, министерот Османи учествуваше на повеќе министерски состаноци и сесии организирани во рамките на Обединетите нации. Османи учествуваше на Министерскиот состанок на Заедницата на демократии, организиран од Романија во својство на претседавач. Како единствена членка од Западен Балкан на Заедницата на демократии, министерот Османи во своето обраќање укажа дека земјата стои силно зад демократските принципи и вредности.

Министерот Османи учествуваше и на Министерскиот состанок на Алијансата за мултилатеризам, организиран од министрите за надворешни работи на Германија и Франција, каде беа разменети мислења за ефективниот мултилатеризам, што претставува приоритет и за Северна Македонија. Во таа насока, Османи укажа дека земјата како активен чинител на меѓународната заедница ќе продолжи со таквата заложба и за време на претседавањето со ОБСЕ во 2023 година.

Во рамките на Генералното собрание на ООН, министерот Османи имаше обраќање и на Конференцијата за поддршка на влегување во сила на Договорот за сеопфатна забрана за нуклеарни тестирања, каде ја истакна значајноста на споменатиот договор како столб за нуклеарно разоружување и непролиферација.

За време на посетата на Њујорк, министерот Османи заедно со неговиот филипински хомолог, Теодоро Л. Локсил, потпишаа Заедничко комунике за воспоставување билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Република Филипини, што претставува 181-ва земја со која имаме воспоставено дипломатски односи. Денес на агендата на Министерот Османи е предвидена и билатерална средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, како и средби со негови хомолози од воневропските земји, меѓу кои и Сингапур.

 

Прикажи повеќе...

Свет

ЕМА ќе одлучува за трета доза на „Фајзер“ во октомври

Објавено пред

Европската агенција за лекови (ЕМА) може уште на почетокот на октомври да донесе одлука за можна употреба на засилувачка трета доза на „Фајзер/Бионтек“, изјави извор запознаен со прашањето за „Ројтерс“.

Ова ќе биде прва одлука на регулаторот на ЕУ за дополнителни дози, наведува изворот, откако американската администрација за храна и лекови во средата ја одобри третата доза на „Фајзер“ за лица над 65 години, лица изложени на ризик од сериозни болести и оние кои се редовно изложени на вирусот.

„Модерна“, исто така, треба да достави податоци за засилувачката доза до ЕМА наскоро, се наведува во документот на ЕУ.

Според мислењето, објавено на почетокот на септември и реиздадено од ЕМА, Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) наведува дека нема итна потреба од трета доза за целосно вакцинирани лица во општата популација. Но, тие забележуваат дека треба да се земат предвид дополнителни дози на вакцина за луѓе со ослабен имунолошки систем.

Многу членки на ЕУ веќе одлучија да користат засилувачки дози и покрај правните ризици, бидејќи ЕМА сè уште нема донесено официјална одлука.

ЕУ потпиша три договори со „Фајзер/Бионтек“ за вкупно 2,4 милијарди дози.

Најновиот договор опфаќа испорака на најмалку 900 милиони дози вакцина, од кои голем дел ќе бидат потребни само ако засилувачките дози се смета дека се неопходни или ако се појават нови соеви на коронавирусот против кои постојната вакцинација нема да биде ефикасна.

Повеќе од 70 проценти од возрасната популација на ЕУ е целосно вакцинирана, а блокот обезбеди доволно резерви со вакцини од неколку производители.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинеска компанија планира тестирање на вакцина во форма на спреј за нос

Објавено пред

Кинескиот производител на вакцини „Пекинг Вантаи бајалоџикал фармаси ентерпрајс“ следниот месец планира да започне големо испитување на кандидати за вакцина против Ковид-19 во форма на спреј за нос, според записникот за регистрација на клиничките испитувања.

Според податоците објавени во средата во кинескиот регистар на клинички испитувања, компанијата има намера да ангажира 40.000 возрасни субјекти за третата фаза од клиничкото испитување.

На возрасните ќе им се дадат две дози со растојание од две недели од потенцијалната вакцина или плацебо.

Во регистарот не се наведува во колку земји компанијата ќе го спроведе истражувањето, но се вели дека етичкиот комитет на Филипините ја одобрил студијата, отстранувајќи ги пречките за потенцијално тестирање во таа земја.

Портпаролот на Пекинг Вантаи рече дека регистрацијата не значи дека компанијата официјално ја започнала третата фаза од клиничкото испитување.

Портпаролот на компанијата чека дополнителни документи од властите, но не прецизира од кои земји.

Вакцината спреј, како алтернатива на вообичаената инјекција во раката, може да предизвика специфични имунолошки реакции во дишните патишта со имитирање на природна инфекција со респираторен вирус.

Потенцијалната вакцина користи ослабен вирус на грип за пренос на генетски информации за дел од коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија5 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет5 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа6 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт9 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет9 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија9 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет19 часа

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија22 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија1 ден

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија1 ден

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија1 ден

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија1 ден

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион1 ден

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија1 ден

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион1 ден

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија1 ден

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет1 ден

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Досие