Контакт

Свет

Ставот на експертите од СЗО непроменет: Ковид-19 започна од пазарот во Вухан

Објавено пред

Пазарот во кинескиот град Вухан е сè уште најверојатната почетна точка за пандемијата Ковид-19, изјавија членовите на Светската здравствена организација.

Претседателот на невладината организација „Алијанса за здравје на животната средина“, д-р Питер Дашак, рече дека стручниот тим идентификувал безбедна врска помеѓу пазарот во Вухан и регионот каде што кај лилјаците се пронајдени соеви слични на коронавирусот.

Според него, теоријата дека вирусот се проширил на домашните животни и дека така пристигнал на пазарот во Вухан е можност што најмногу ја разгледуваат научниците на СЗО и нивните колеги во Кина.

Научниците наведуваат дека не нашле докази што би ги поддржале теориите дека болеста пристигнала од три вирусолошки лаборатории во Вухан и дека имаат пристап до сите три институции, пренесуваат медиумите.

Извештајот на тимот на СЗО беше критикуван од Соединетите Американски Држави, кои изразија загриженост за можноста кинеската администрација да се меша во истрагата за потеклото на Ковид -19 во Вухан.

Европа

Австрија го укинува полицискиот час и ги отвора рестораните

Објавено пред

Австрија планира да ги ублажи епидемиолошките ограничувања на 19 мај, што вклучува отворање на рестораните, хотелите и театрите, првпат по повеќе од пет месеци.

Во февруари беше дозволено да се отворат продавниците и беше воведен ноќен полициски час наместо целодневното ограничување на движењето.

Поради зголемениот број заразени на истокот од земјата, Виена и соседните провинции воведоа затворање за Велигден, кое сè уште е во сила.

Австрија регистрира по над две илјади лица заразени од Ковид-19 дневно.

„Светлото на крајот од тунелот станува сѐ појасно“, рече канцеларот Себастијан Курц на прес-конференција.

Тој рече дека олеснувањето на мерките веројатно ќе го зголеми бројот на заразени, но додаде дека забрзувањето на вакцинацијата, особено на лицата над 65 години, значи дека бројот на хоспитализирани не мора да се зголеми.

Во исто време, владата преку соопштение објави дека ќе се укине полицискиот час, но останува во сила забраната за дружење со повеќе од четири возрасни лица од 22 часот навечер до 5 часот наутро.

Максимум 10 лица ќе може да седат на маса на терасите во рестораните и кафулињата и четири лица во затворен простор, а културните и другите настани ќе бидат ограничени на 3.000 луѓе надвор и 1.500 внатре.

Повторно ќе бидат дозволени спортските активности во затворено и на отворено.

Децата и младите ќе се вратат во училиштата на 17 мај.

„Би било најбезбедно да оставиме сè затворено засекогаш, но тоа не е од наш интерес“, потенцира Курц додавајќи дека прашањата за образованието, работните места и психолошкото здравје на Австријците е исто така важно.

Прикажи повеќе...

Европа

Напаѓач со нож уби полицајка во Франција

Објавено пред

Напаѓач во Франција со нож до смрт избоде полицајка во полициска станица во близина на Париз по што беше застрелан од други полицајци, пишува „Ле Фигаро“.

За време на нападот, напаѓачот извикувал: „Алах акбар“.

Инцидентот се случил околу 14.20 часот, рекол полициски извор, додавајќи дека и жртвата и напаѓачот, и двајцата туниски државјанин, се мртви.

Напаѓачот наводно пристигнал во Франција во 2009 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Вакцинираните со „астра зенека“ во Норвешка ќе добијат втора доза од друг производител

Објавено пред

Министерството за здравство на Норвешка соопшти дека оние што примиле една доза од вакцината против коронавирусот на „Астра зенека“ ќе може да се вакцинираат со втора доза од друг производител.

Норвешка ја прекина вакцинацијата со „астра зенека“ на 11 март откога мал број млади беа хоспитализирани поради комбинација на згрутчување на крвта, крвавење и низок број тромбоцити, од кои некои починаа.

Сега се чека извештај од комисијата назначена од владата, кој треба да биде готов на 10 мај, за тоа дали вакцинацијата ќе продолжи.

Но, одлуката ќе дојде премногу доцна за оние што ја примиле првата доза од вакцината на „Астра зенека“ и треба да добијат втора доза пред одлуката на комисијата.

Затоа, на оние што примиле една доза од вакцината на „Астра зенека“ ќе им биде понудена втора доза од „Фајзер“ или „Модерна“.

Речиси 135.000 луѓе, претежно здравствени работници, ја примија вакцината на „Астра зенека“ во Норвешка пред да се запре вакцинацијата.

Норвешка е последна во низата земји што одлучија да комбинираат вакцини, заедно со Данска, Финска, Франција и Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Николовски и Груби за Пауновски: Неприфатливо е да не се почитуваат одлуките на Владата

Пауновски знае дека инспекторатите добиваат 104 вработувања од кои 15 се за Државниот пзарен инспекторат и се надвор од оние...

Македонија3 часа

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на...

Македонија5 часа

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи...

Македонија6 часа

Заев: Има основа за разрешување на Пауновски, тој ми е пријател но станува збор за принцип

Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно...

Македонија6 часа

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која сè уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе...

Македонија7 часа

Николовски: Законот за потекло на имот ќе спречи незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Студијa подготвена од домашни и странски експерти која се однесува на подготовка на предлог-закон за потекло на имот денеска беше...

Регион8 часа

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Македонија9 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија9 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа10 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет10 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет10 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион10 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет11 час

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија11 час

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија12 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија1 ден

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ1 ден

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија1 ден

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион1 ден

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Досие