Контакт

Свет

Стотици луѓе завршија во болница во Индија поради мистериозна болест

Објавено пред

Најмалку еден човек почина, а 227 се хоспитализирани од засега неутврдена болест во индиската држава Андра Прадеш.

Докторите ги истражуваат причините за оваа неидентификувана болест поради која пациетите имале широк спектар на симптоми – од мачнина до напад и несвестица, рекле докторите, наведувајќи дека голем дел од хоспитализираните лица оздравеле и бргу се пуштени дома.

Локалните медиуми пренесуваат дека пациентите направиле тестови на коронавирус и дека сите биле негативни.

„Луѓето што се разболеле, особено децата, ненадејно почнаа да повраќаат кога се пожалија дека им горат очите. Некои од нив се онесвестија или претрпеа напади“, изјавил медицински службеник во државната болница во градот Елуру.

Андра Прадеш е една од најлошо погодените држави од пандемијата на коронавирусот. Но, овој случај не е поврзан со Ковид-19, потврди и министерот за здравство на Индија.

Свет

ОН го поздравија претседателскиот указ за одржување избори во Палестина

Објавено пред

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, го поздрави претседателскиот указ издаден од претседателот на Палестинската саноуправа, Махмуд Абас, за одржување на палестинските избори, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Во изјавата издадена од портпаролот на генералниот секретар, Стефан Дујарик, се вели: „Одржувањето избори во окупираниот Западен Брег, вклучително и Источен Ерусалим и Појасот Газа, ќе биде клучен чекор кон единството на Палестинците, давајќи им нов легитимитет на националните институции, вклучително и демократски избрани парламент и влада во Палестина.

Во соопштението се додава дека генералниот секретар ги повикува палестинските власти да го олеснат, зајакнат и поддржат политичкото учество на жените во текот на целиот изборен циклус.

Генералниот секретар исто така се надева дека одржувањето на изборите ќе придонесе за почеток на процесот кон преговарачко решение за две држави засновано на линиите пред 1967 година и во согласност со релевантните резолуции на ОН, билатералните договори и меѓународното право.

Во меѓувреме, во изјавата се потврдува дека ОН се подготвени да ги поддржат напорите на палестинскиот народ да може да ги остварува своите демократски права.

Во петокот, Абас издаде претседателски указ за одржување претседателски и парламентарни избори на Палестинскиот национален совет. Последните претседателски избори се одржаа во 2005 година, а парламентарните во 2006 година.

Иако меѓународната заедница ги призна резултатите од првите избори, ги отфрли резултатите од вторите и покрај тоа што беа едни од најтранспарентните во целиот регион.

Прикажи повеќе...

Европа

Норвешка ги олеснува ограничувачките мерки против коронавирусот

Објавено пред

Норвешката влада ќе олесни некои ограничувачки мерки, бидејќи силните мерки против коронавирусот, кои беа воведени пред две недели, се покажаа ефикасни, изјави норвешката премиерка Ерна Солберг.

„Иако се чини дека мерките се ефикасни и дека заразата е помала, ситуацијата е сè уште неизвесна“, додаде Солберг во парламентот, пренесува „Ројтерс“.

Со олеснување на мерките, на домаќинствата ќе им биде дозволено да примаат гости, но ќе има најмногу пет посетители.

Децата и тинејџерите можат да ги продолжат своите спортски активности, но кафулињата и рестораните сè уште имаат забрана да служат алкохол.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран ги обвини САД за малтретирање на иранските допломати и нивните семејства

Објавено пред

Иран ги обвини САД за малтретирање на официјални ирански претставници во меѓународните организации со седиште во САД, вклучувајќи ги и Обединетите Нации (ОН), пренесува ИРНА.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Саид Хатибзаде, рече дека Техеран доставил писмо до САД преку швајцарската амбасада, која ги застапува интересите на САД во Иран, со предупредување дека ќе поднесе тужба до Меѓународниот суд на правдата против САД ако тие не запрат со своите незаконски активности против иранските дипломати и нивните семејства.

Хатибзаде додаде дека Вашингтон не ги исполнува своите обврски како земја-домаќин на меѓународните организации, наведувајќи дека отсекогаш биле извор на непријатности за дипломатите на земјите што ги нарушуваат американските политики.

Иранската најава доаѓа во време на зголемени тензии меѓу Иран и САД, пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден на 20 јануари.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за одблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет57 минути

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 час

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ2 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија3 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија4 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа4 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет4 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион5 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет6 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет6 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет6 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет17 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ17 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет18 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет19 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион19 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија23 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија23 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија1 ден

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Досие