Контакт

Свет

Странските студенти ќе мора да ги напуштат САД ако универзитетите се префрлат на онлајн-часови

Објавено пред

Странските студенти ќе бидат принудени да ги напуштат САД или да се префрлат на друг колеџ ако нивните училишта есенва понудат интернет-настава, покажуваат новите упатства издадени во понеделникот од федералните власти за имиграција, пренесува РТ.

Упатствата издадени од Американсата служба за имиграција и царина вршат дополнителен притисок за отворање на универзитетите дури и покрај растечката загриженост за неодамнешното ширење на Ковид-19 кај младите луѓе. Колеџите добија насоки истиот ден кога некои институции, вклучително и Универзитетот „Харвард“, објавија дека сите предавања ќе бидат понудени онлајн.

Претседателот Доналд Трамп инсистира училиштата и колеџите да се вратат на настава што е можно побергу. Набргу потоа Трамп повтори на „Твитер“ дека училиштата есенва мора да се отворат додавајќи дека демократите сакаат да ги задржат училиштата затворени од политички, а не од здравствени причини.

„Тие мислат дека тоа ќе им помогне во ноември. Луѓето сфаќаат погрешно!“, напиша Трамп.

Според ажурираните правила, меѓународните студенти мора да слушаат барем дел од нивните предавања лично. Нови визи нема да им се издаваат на студентите од факултетите или програмите што се целосно на интернет, па дури и на колеџи, кои нудат мешавина од лични и онлајн-курсеви оваа есен, а на меѓународните студенти ќе им биде забрането да ги слушаат сите предавања на интернет.

Тоа создава итна дилема за илјадници меѓународни студенти кои станаа заробени во САД минатата пролет кога коронавирусот ги принуди универзитетите да се преместат на интернет. Студентите на факултетите со онлајн-настава мора да ја напуштат земјата или да преземат други мерки, како што е префрлање на факултет со индивидуална настава.

Американскиот совет за образование, кој ги претставува претседателите на универзитетите, вели дека упатствата се ужасни и ќе резултираат со забуна, а факултетите бараат начини да се отворат безбедно.

Од особена загриженост е одредбата според која студентите нема да бидат ослободени од правилата, дури и ако епидемијата ги принуди факултетите на онлајн-настава за време на есенскиот семестар. Не е јасно што би се случило ако студент заврши во тоа сценарио, но се соочи со ограничувања на патувањето во матичната земја, вели Тери Хартл, постар потпретседател на советот.

Меѓународната група за образование НАФА ги осуди правилата и рече дека на факултетите треба да им се даде овластување да носат одлуки што се соодветни за нивните кампуси. Оттаму велат дека насоките се штетни за меѓународните студенти и ги става во опасност нивното здравје, благосостојба и целата заедница за високо образование.

Речиси 400.000 странци добија студентски визи во 12-месечниот период, кој заврши на 30 септември, што е помалку од 40 отсто во споредба со претходните четири години. Училишните администрации за тоа делумно го обвинуваат одложувањето на процесирањето на визите.

Колеџите во САД веќе очекуваат пад во бројот на новозапишани странски студенти оваа есен, но губењето на сите меѓународни студенти може да биде катастрофално за некои. Многу колеџи зависат од приходите од школарината од меѓународни студенти. Минатата година универзитетите во САД привлекоа речиси 1,1 милион студенти од странство.

Критичарите на Трамп бргу ги нападнаа новите упатства. Сенаторот Берни Сандерс рече дека суровоста на оваа Бела куќа не знае за граници.

„На странските студенти им се заканува избор: ризикувајте го вашиот живот за да одите на предавања или ќе бидете депортирани“, рече Сандерс во твитот. „Мора да се спротивставиме на нетолеранцијата на Трамп. Мора да ги чуваме сите наши студенти безбедни“.

 

Свет

Aмерикански Иранeц обвинет за шпионажа уапсен во обид да го напушти Иран

Објавено пред

Aмерикански Иранeц, кој се соочува со обвиненија за шпионажа во Иран, бил уапсен додека се обидувал да ја напушти земјата, пренесува „Араб њуз“.

„ Обвинетиот беше ослободен со кауција и беше уапсен додека се обидуваше да ја напушти земјата,“ изјави портпаролот на судството, Голамхосеин Есмаили.

Тој не го објави идентитетот на обвинетиот, но, иранските медиуми јавуваат дека станува збор за бизнисменот Емад Шарги.

Уапсениот е меѓу неколкумината иранско-американски државјани за кои се тврди дека се во притвор во Иран, кој беше обвинет од активистите за човекови права за апсење луѓе со двојно државјанство во обид да добијат отстапки од други земји.

Апсењето е прво притворање на американски Иранец по инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, кој се очекува повторно да се ангажира дипломатски со Иран по повеќегодишна политика на максимален притисок применета од неговиот претходник Доналд Трамп.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателoт на Таџикистан: Го победивме коронавирусот

Објавено пред

Претседателот на Таџикистан, Емомали Рахмон, изјави дека епидемијата на коронавирус заврши во таа мала и сиромашна земја во Централна Азија.

Според официјалните податоци, таа поранешна советска република, сосед на Авганистан, имала само десетина нови случаи на коронавирус од почетокот на годината и нема смртни случаи поврзани со Ковид-19.

Официјалните податоци, кои се исти повеќе од две недели, покажуваат дека од април минатата година се регистрирани 13.308 лица заразени со коронавирус, 90 починале, додека 13.218 лица закрепнале од болеста. Во моментов нема активни случаи во Таџикистан, кој има 9,5 милиони жители.

„Можеме со сигурност да кажеме дека повеќе нема коронавирус во Таџикистан“, рече претседателот Рахмон (68) во парламентот, но предупреди дека нема опуштање и дека мора да се почитуваат правилата за лична и јавна хигиена.

Претседателот исто така рече дека на сите што ќе дојдат во Таџикистан ќе им биде доделен 14-дневен домашен карантин под надзор на матичните лекари.

Таџикистан, кој е многу сиромашен, има голема дијаспора во Русија и Казахстан.

Властите планираат по девет месеци да ги отворат џамиите следната недела.

Прикажи повеќе...

Европа

Шведска ги запре плаќањата кон „Фајзер“

Објавено пред

Шведската здравствена агенција објави дека ги запрела плаќањата кон компанијата „Фајзер“ и бара појаснување за количините на дози на вакцина против Ковид-19 во едно шишенце, пишува весникот „Дагенс Нихетер“.

Шведска побара објаснување откако „Фајзер“ објави дека секое шише содржи шест дози, а не пет, како што е договорено.

Официјален Стокхолм сега сака Европската комисија и „Фајзер“ да постигнат договор за тоа колку дози вакцина содржи едно шишенце.

„Дотогаш, ја известивме компанијата дека треба да почекаме со плаќањата додека не добиеме појаснување за тоа на што се однесуваат“, рече главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел.

Од канцеларијата на „Фајзер“ во Шведска одбија да ги коментираат наводите на шведскиот весник за „Ројтерс“, но на „Дагенс нихетер“ му беше кажано дека се наплатуваат шест дози по шишенце.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа23 минути

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија46 минути

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија1 час

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа2 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија3 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија3 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија4 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа4 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет4 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет15 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет17 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија17 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет18 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ19 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија22 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија23 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа23 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија23 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија24 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ1 ден

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Досие