Контакт

Европа

Судот го ослободи Берлускони од обвиненијата за поткуп

Објавено пред

Италијанскиот суд го ослободи поранешниот премиер Силвио Берлускони од обвиненијата за поткуп на сведоци во случајот со малолетничка проституција во 2013 година, неколку недели откако политичарот беше реизбран во италијанскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

Берлускони е обвинет дека наводно платил 157.000 евра на италијанскиот пејач Маријано Апичела за да лаже на второто судење каде на поранешниот премиер му се судеше под обвинение дека платил на 17-годишна мароканска танчерка во ноќен клуб, во замена за сексуални услуги.

Во тој случај беше ослободен и Берлускони, лидерот на десничарската партија Форца Италија која ја поддржува новата влада на премиерот, Џорџа Мелони.

Судењето во Рим е еден од трите поврзани случаи што се одржуваат во различни градови поради територијални јурисдикции.

Во одделен случај кој се уште се води пред судот во Милано, Берлускони е обвинет за поткуп на 24 сведоци, главно млади гости на неговите вечерни забави. Обвинителите во мај побараа тој да биде осуден на шест години затвор. Берлускони ги негира обвиненијата, а пресудата се очекува до јануари 2023 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Украинците уапсија брачен пар, тврдат дека се руски шпиони

Објавено пред

Украинската служба за безбедност (СБУ) уапси брачна двојка осомничена за шпионирање за Русија во црноморското пристаниште во Одеса. СБУ не ги објави имињата на уапсените. Во соопштението се наведува дека двојката е осомничена дека извидувала локации за можни руски воени операции, исто како и маневрите на украинските сили за воздушна одбрана.

dobivaj vesti na viber

СБУ вели дека верува дека станува збор за руски разузнавачи кои планирале да создадат мрежа на агенти во јужна Украина. Вработените во СБУ пронајдоа мобилни телефони и компјутерска опрема со докази за „тајна кореспонденција со агресорот“, се наведува во соопштението за печатот.

„СБУ ги уапси двајцата шпиони додека се обидуваа да им достават доверливи информации на Русите“, објави СБУ, додавајќи дека двајцата пристигнале во Украина во 2018 година и добиле дозволи за престој. Мажот претходно служел во руската армија, објави СБУ.

Украинската служба наведува дека уапсените му испраќале информации на поранешен офицер на руските специјални сили на Крим, кој соработувал со военото разузнавање. СБУ објави и серија фотографии на кои се гледа апсењето на парот, воените документи на уапсениот на кои се гледа неговиот чин полковник и нивните руски пасоши.

Прикажи повеќе...

Европа

Климатски активисти се залепија на писта на аеродромот во Минхен

Објавено пред

Климатските активисти блокираа една од двете писти на аеродромот во Минхен во јужна Германија денеска наутро, но блокадата заврши по некое време и воздушните операции се вратија во нормала.

dobivaj vesti na viber

Според портпаролот на аеродромот, федералната полиција ги уапсила активистите.

Како што изјави портпаролот, активистите блокирале една од пистите лепејќи се за асфалтот во нејзиниот северен дел.

Активистите, кои се незадоволни од вклученоста на владата во борбата против климатските промени, во последните месеци се се поактивни низ цела Германија, а најистакнатите активисти се членовите на групата „Последна генерација“ со седиште во Берлин.

Членовите на групата се залепија на слики во музеи, организираа улични блокади и неодамна привремено ја затворија пистата на аеродромот во Берлин. Пред две недели речиси два часа ги блокираа летовите на аеродромот БЕР.

Се погласни се повиците за построги последици за климатските активисти кои го нарушуваат јавниот живот, при што многу од нив се уапсени и се соочуваат со кривични пријави.

Со оглед на тоа што јужната писта работеше непрекинато, немаше откажувања на летови, туку само мали доцнења, соопштија за инцидентот властите на аеродромот во Минхен.

„Активностите на летот во моментов не се ограничени“, изјавија претставници на аеродромот, додавајќи дека полицијата започнала операција во безбедносната област „поради неовластен пристап“ на активистите.

Портпаролот на полицијата потврди дека операцијата е во тек.

Групата „Last Generation“ на Твитер објави дека нејзините членови влегле во областа и се наоѓаат на пистата на аеродромот.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Лавров со нов аргумент против Западот, за шведските тоалети: Нехумано е, едноставно не е човечки

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров најде нов аргумент, наведувајќи нов негативен пример против Западот. Го сподели своето искуство со тоалетите во Шведска на панелот на кој учествуваше.

dobivaj vesti na viber

Како што рече, многу трауматичното искуство му се случило на самитот на ОБСЕ минатата година, кога сфатил дека тоалетите се унисекс.

„Она што го видов во Шведска, кога бев на самитот на ОЕЦД минатата година. Извинете за деталите, таму прашав каде е тоалетот на пауза. Ми покажаа врата со знакот „тоалет“, прашав: ‘Дали е ова за жени или мажи?’ Ми рекоа: „Ние имаме сè заедничко“. Не верував, но навистина беше така. Не можете да верувате колку е нехумано. Едноставно не е човечки“ – згрозено изјави Лавров.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион14 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија14 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа18 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија19 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет20 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа20 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа21 час

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа2 дена

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија2 дена

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија2 дена

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија2 дена

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...