Контакт

Свет

Талибанците убиле луѓе кои пуштале музика на свадба

Објавено пред

Талибански борци застрелале двајца гости на свадба затоа што пуштале музика, соопштија денеска локалните лидери и очевидци, а потегот го осуди дури и талибанската влада.

Лице блиско до жртвите изјавило дека талибанската милиција пукала на свадба во источниот град Сорхуд, откако ги затекнала сватовите како слушаат авганистанска музика, при што членовите на милицијата убиле две лица, а две се ранети.

Талибанците забрануваа секаква нерелигиозна музика во текот на нивниот претходен режим од 1996 до 2001 година.

Иако новата исламистичка влада сè уште нема донесено никаков закон по однос на ова прашање, сепак верува дека нерелигиозната музика не е во согласност со исламскиот закон.

„Младите пуштаа музика во една просторија, дојдоа тројца талибанци и пукаа во нив. Двајца од ранетите се во тешка состојба“, изјавил очевидец.

Кази Мула Адел, портпарол на локалната власт на провинцијата Нангархар, го потврди инцидентот без да даде други детали.

Портпаролот на владата во Кабул, Забихула Муџахид не ја потврди веродостојноста на инцидентот, но додаде дека талибанците не одобруваат такво насилство.

Европа

Од денеска во Англија задолжително носење маски

Објавено пред

Нови правила за задолжително носење маски и други мерки за ограничување на ширењето на новиот сој на коронавирусот омикрон стапија во сила од денеска во Англија.

Од утрово маските за лице се задолжителни во транспортот, во продавниците, банките и во фризерските салони.

Сите меѓународни патници мора да направат ПЦР-тест до крајот на вториот ден по пристигнувањето и да се изолираат додека не добијат резултати, а има и ограничувања за пристигнување од десет јужноафрикански земји бидејќи патниците од тие земји мора да одат во хотелски карантин.

Британија досега има пријавено 11 случаи на омикрон и додека владата тврди дека овој број ќе расте, во исто време вели дека е важно да се забави неговото ширење додека не се дознае повеќе за преносливоста на овој вид и влијанието на вакцините врз него.

„Мерките што стапуваат во сила денес ќе ни купат време кога вистински ќе се соочиме со овој нов сој на коронавирусот“, рече Џонсон во изјавата.

„Денешните чекори не само што ќе ни помогнат да го забавиме ширењето на вирусот туку ќе ни помогнат и да се заштитиме меѓусебно, а да ги заштитиме и резултатите на кои сите работевме толку напорно“, додаде тој.

Изјави дека мерките ќе се ревидираат по три недели, но потенцира дека земјата годинава е во подобра ситуација од лани поради кампањата за вакцинација.

Британските советници за вакцини вчера ја одобрија бустер-програмата за сите возрасни, а министерот за здравство, Саид Џавид, рече дека оваа недела ќе има повеќе детали за тоа како таа ќе се спроведува.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски го смени шефот на контраразузнавањето, украинската безбедносна служба истражува можен пуч

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го смени Александар Руснак, шефот на одделот за контраразузнавање на Службата за безбедност и тоа го објави на веб-страницата.

Во указот потпишан од Зеленски не се споменува причината за неговата смена, пренесуваат агенциите.

Руснак ја презеде функцијата шеф за контраразузнавање во септември 2019 година.

Украинската служба за безбедност најави истрага за подготовка на евентуален државен удар планиран од група Украинци и Руси.

„Главната истражна единица на украинската безбедносна служба спроведува преткриминална истрага и можна акција за преземање на власта“, се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на Службата за безбедност на Украина, пишуваат агенциите.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски минатиот петок изјави дека бил предупреден да се подготви за државен удар на 1 декември.

Зеленски рече дека слушнал аудиоснимка на која некои Украинци и Руси зборуваат за планиран државен удар.

Прикажи повеќе...

Свет

Директорот на „Модерна“: Постојните вакцини помалку ефикасни против новиот сој омикрон

Објавено пред

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека е малку веројатно оти вакцините против Ковид-19 ќе бидат исто толку ефикасни против новиот сој омикрон како што биле против делта-соевите.

„Мислам дека никаде во светот ефикасноста нема да биде на исто ниво како кај делта-сојот“, рече тој додавајќи дека сите научници се уверени во тоа.

Бансел претходно рече дека испораката на новата вакцина може да потрае неколку месеци најавувајќи дека за приближно две недели треба да се знае до кој степен постојните вакцини се ефикасни против новиот сој на коронавирусот омикрон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Директорот на „Модерна“: Постојните вакцини помалку ефикасни против новиот сој омикрон

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека е малку веројатно оти вакцините против Ковид-19 ќе бидат исто...

Македонија2 часа

Бугарските власти ќе ги презентираат резултатите од инспекцијата на автопатот по трагичната несреќа на „Струма“

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова нареди увид на патната делница меѓу Драгичево и Горна Дикања откако беа...

Македонија14 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија16 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија16 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија20 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија20 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија20 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа22 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија23 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија3 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија3 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија3 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Досие