Контакт

Свет

Тајланд ќе забрани увоз на свинско месо од Мјанмар поради африканска чума

Објавено пред

Тајланд го забрани увозот на свињи од Мјанмар во наредните 90 дена, соопшти одделот за добиток во земјата во четвртокот, откако соседната земја го потврди првиот случај на африканска свинска чума оваа недела.

Забраната, која се очекува да почне следната недела, ќе опфати живи свињи и диви свињи, како и трупови од Мјанмар, за да се спречи ширењето на болеста и во Тајланд.

Во јуни Тајланд издаде слична забрана за увоз на свињи од Лаос.

Смртоносната болест сè уште не е пронајдена во Тајланд, рече Соравит Танито, генерален директор на Одделот за развој на добиток.

„Нема појава на африканска свинска чума во Тајланд“, рече тој за „Ројтерс“.

И Кина исто така забрани увоз на свињи, диви свињи и сродни производи од Мјанмар поради страв од ширење на африканската свинска чума.

Кина се бори против болеста од средината на минатата година. Африканската свинска чума се рашири во сите провинции и региони во Кина, како и на островот Хонг Конг и Хаинан, откако за првпат беше откриена минатиот август.

Европа

Џонсон под истрага на британскиот Парламент поради патување во странство

Објавено пред

Независното надзорно тело на британскиот парламент го истражува британскиот премиер Борис Џонсон заради неговото патување во странство и начинот на кој го претставил пред парламентарните власти.

Парламентарниот комесар за стандарди рече дека се испитува дали Џонсон го прекршил кодексот на однесување кон членовите на парламентот, објави „Ројтерс“.

Истрагата ја интензивираше истрагата за финансиите на Џонсон, бидејќи властите веќе размислуваат како е финансирано реновирање на станот.

Тој рече дека парите за реновирање ги обезбедил Дејвид Рос, коосновач на трговскиот синџир „Карфон Верхаус“.

Џонсон пред парламентот во февруари 2020 година изјави дека отпатувал на Карибите на одмор со неговата партнерка Кери Симондс, од 26 декември 2019 година до 5 јануари 2020 година.

Опозициските лабуристи велат дека Џонсон треба да го објасни аранжманот.

Доколку биде прогласен за виновен за кршење на правилата, Џонсон би можел да биде принуден да се извини или привремено да биде суспендиран, па дури и исфрлен од парламентот.

Случаите на протерување од британскиот парламент се исклучително ретки.

Прикажи повеќе...

Свет

Белата куќа: Состојбата со коронавирусот во Америка се подобрува

Објавено пред

САД излегуваат од тежок период и состојбата со пандемијата се подобрува, изјави Џефри Зинк, координатор на работната група на Белата куќа за борба против коронавирусот.

Зинк за „Си-ен-ен“ изјави дека 58 проценти од луѓето над 18 години или 149 милиони лица примиле барем една доза на вакцина. Тој оцени дека има доволно вакцини за сите Американци, иако бројот на нововакцинирани паднал на 2,1 милион, што е за 40 проценти помалку од минатиот месец, објави „Гласот на Америка“.

Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека се надева оти до 4 јули тој број на вакцинирани ќе биде 70 проценти.

Ревакцинирани се 112,6 милиони Американци. Околу 20 проценти, главно приврзаници на поранешниот претседател Доналд Трамп, не сакаат да се вакцинираат.

Д-р Ентони Фаучи, главен медицински советник на претседателот, изјави за „Еј-би-си“ дека вакцинацијата е поттикната од фактот дека постапката е едноставна – вакцината може да се добие без закажан термин, на пунктови во аптеките.

Тој забележува дека вакцинацијата треба да ја промовираат оние на кои луѓето им веруваат, како што се матичните лекари, верските водачи, спортистите.

Фаучи вели дека околу 43.000 нови случаи на зараза се регистрираат секој ден во САД и дека тоа мора да се намали.

Од почетокот на пандемијата, повеќе од 581.000 луѓе починале од Ковид-19 во Америка, а регистрирани се 32,7 милиони – повеќе отколку во која било друга земја, според податоците на Универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Ново отворено писмо до Макрон: „Во Франција се подготвува граѓанска војна и вие го знаете тоа“

Објавено пред

Група активен француски воен персонал објави ново отворено писмо до претседателот на земјата, Емануел Макрон, во кое го предупредува дека во земјата се подготвува граѓанска војна по сите отстапки што тој ги направи кон исламизмот, пренесува РТ.

Писмото, објавено во конзервативниот магазин „Валер актуел“ доцна синоќа, има сличен тон со пораката објавена од истиот магазин минатиот месец. За разлика од претходното писмо кое го потпишаа 25 пензионирани генерали и активни војници, новото писмо е анонимно и е отворено за потпишување од пошироката јавност.

До пладне денеска, писмото го потпишале повеќе од 100.000 луѓе.

Авторите на писмото се опишуваат себеси како активни француски војници, кои ѝ припаѓаат на помладата генерација на војската што видела вистинска борба во изминатите години.

„Ние сме она што весниците го нарекоа „ огнена генерација“. Мажи и жени, активни војници, од сите армии и од сите редови, со секакви мислења, сите ја сакаме нашата земја. Ние не бараме слава. Законски не смееме да го изразиме нашето мислење со откриено лице, но не можеме ни да молчиме “, се вели во писмото.

Во писмото се обвинува претседателот Макрон дека направил отстапки во корист на исламизмот на француско тло, додека француската војска ја пролева својата крв за да се бори против него во Авганистан, Мали, Централноафриканската Република или на други места.

Авторите исто така посочуваат дека некои од нив учествувале во домашната операција „Сентинел“, почната по разорните терористички напади на „Шарли Ебдо“ во 2015 година, и биле сведоци на одредени етнорелигиски заедници во Франција кои се целосно одвоени од остатокот на земјата.

„За ваквите заедници, Франција не значи ништо друго освен предмет на сарказам, презир или дури и омраза“, се вели во писмото.

Како и претходното писмо, и ова ново писмо ги предупредува властите на републиката за претстојната граѓанска војна и дека е доведено во прашање самото постоење на Франција.

„Во Франција се подготвува граѓанска војна и вие тоа добро го знаете“, се вели во писмото.

Авторите на писмото, исто така, изразија силна поддршка за потписниците на првото писмо и остро го критикуваа одговорот на владата на истото.

„Мораш да бидеш перверзен за да ги охрабруваш високите офицери на армијата да заземат став и да се експонираат, а потоа бесно да ги санкционираш веднаш штом ќе напишат нешто друго освен извештаи за битки “, се вели во писмото.

Првото писмо, објавено на 21 април – на 60-годишнината од неуспешниот државен удар против генералот Шарл де Гол поради неговата поддршка за независноста на Алжир – предизвика бура кај највисоките претставници на Франција. Премиерот Жан Кастекс ја нарече пораката „иницијатива против сите наши републикански принципи, честа и должноста на армијата“, а армијата вети дека ќе ги казни активните потписници.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија4 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија5 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет6 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет7 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет7 часа

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет7 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет1 ден

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион1 ден

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ1 ден

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија1 ден

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Досие