Контакт

Свет

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Објавено пред

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус – омикрон.

dobivaj vesti na viber

Тој вели дека мерките не се неопходни и дека неправедно ги казнуваат африканските земји.

„ Добро ја разбирам загриженоста на сите земји и потребата да се заштитат нивните граѓани од варијанта што сè уште не ја разбираме целосно. Но, подеднакво сум загрижен што неколку земји-членки воведуваат груби, општи мерки кои сами по себе не се базирани на докази или ефективни и тоа само ќе ја влоши нееднаквоста“, изјави Тедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на СЗО, пренесува „Ројтерс“.

Новиот сој на коронавирусот првпат беше пријавен на југот на африканскиот континент пред една недела, што предизвика глобален аларм и доведе до забрани за патувања.

Дополнително, веста за ширење на нов вид на вирус ја истакна разликата помеѓу масовните кампањи за вакцинација во богатите земји и спорадичната вакцинација во земјите во развој.

Шефот на СЗО ги повика 194 земји-членки да се придржуваат до рационални, пропорционални мерки.

„ Сè уште имаме повеќе прашања отколку одговори“, рече Тедрос за сериозноста на видот омикрон и ефективноста на вакцините.

Свет

Пукање на матура во Вирџинија, има мртви и ранети: 19-годишник влета во толпата со четири пиштоли

Објавено пред

Две лица загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случи во американската сојузна држава Вирџинија за време на церемонијата на доделување дипломи.

dobivaj vesti na viber

Маж вооружен со четири пиштоли уби две лица и рани пет други кога отвори оган врз толпата на церемонијата на дипломирање во Ричмонд, Вирџинија.

Полицијата соопшти дека го уапсила осомничениот, 19-годишник кој познавал една од жртвите и се верува бил скаран со неа.

Тој пукал во неа додека стоела во толпата, која штотуку го напуштила кампусот на Универзитетот Вирџинија Комонвелт, каде што се одржувале локалните церемонии за доделување дипломи, се вели во соопштението на полицијата.

Осомничениот побегнал од местото на настанот и бил уапсен, а кај него биле пронајдени четири пиштоли, од кои можеби три биле употребени.

Загинатите се на возраст од 18 и 36 години, а меѓу ранетите е 31-годишен маж, кој се здобил со повреди опасни по живот, додека други четворица на возраст од 14, 32, 55 и 58 години се повредени, соопшти полицијата.

Деветгодишно девојче било удрено од автомобил во паниката која настанала при пукањето, а при падот се повредени неколку лица, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

Спасувачите се жалат: не е проблем водата туку Русите кои не гаѓаат од другата страна

Објавено пред

Спасувачите кои работат на украинската страна на реката Днепар известуваат дека работат под оган.

dobivaj vesti na viber

„Најголемиот проблем во моментов не е водата, туку Русите од другата страна на реката кои не гранатираат“, рече Ендрју Негрич, кој ги координира спасувачките напори за американската хуманитарна организација „Глобална мисија за зајакнување“.

Доцна синоќа новинарите на „Ројтерс“ слушнале четири артилериски удари во близина на станбена зона, од која биле евакуирани цивили поради поплавите предизвикани од уривањето на браната Нова Каховка.

Прорускиот градоначалник на блискиот град Нова Каховка, кој е под руска окупација, изјави дека по уништувањето на браната исчезнале најмалку седум лица, пренесува руската агенција Тас.

Засега не се пријавени жртви поврзани со поплавите, но советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби изјави дека поплавите „веројатно предизвикале многу жртви“.

Прикажи повеќе...

Свет

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

Објавено пред

Компанијата „Maxar Technologies“ објави сателитски фотографии од село во јужниот регион Херсон, направени пред и по уништувањето на браната и поплавите како резултат на тоа.

dobivaj vesti na viber

Горната фотографија го прикажува селото Корсунка направено со сателит на 15 мај, додека долната фотографија е направена вчера откако селото било поплавено.

На фотографијата подолу е прикажана споредба на фотографии од домови и фарми во селото Корсунка на 15 мај и вчера по поплавата предизвикана од уништувањето на браната Нова Каховка.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека добил сериозна и моќна понуда од лидерите на западните земји за испраќање борбени авиони Ф-16 во Киев. Тој додаде дека чека конечен договор со клучните сојузници.

„Нашите партнери знаат колку авиони ни се потребни“, рече Зеленски.

Киев сега чека конечен договор со своите сојузници, вклучително и „заеднички договор со САД“, рече Зеленски. Се уште не е јасно кои сојузници на Киев се подготвени да испратат западни авиони во Украина.

Околу 42.000 луѓе се во опасност од поплави од двете страни на реката Днепар по вчерашното уништување на браната Нова Каховка, соопштија денеска украинските власти, предупредувајќи дека врвот на водениот бран ќе следи денеска.

Вчера, шефот на агенцијата за помош на ОН, Мартин Грифитс, му соопшти на Советот за безбедност дека уништувањето на браната ќе има „тешки и далекусежни последици за илјадници луѓе на југот на Украина од двете страни на линијата на фронтот, кои ќе ги загубат домовите, храната, водата за пиење и средствата за живот“.

„Вистинските размери на оваа катастрофа ќе станат појасни дури во наредните денови“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Пукање на матура во Вирџинија, има мртви и ранети: 19-годишник влета во толпата со четири пиштоли

Две лица загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случи во американската сојузна држава Вирџинија за време на...

Македонија18 минути

Меџити денеска ќе ги даде причините за смената на доктор Јовев

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска треба да ги објасни причините за смената на докторото Сашко Јовев. Меџити предупреди дека...

Свет27 минути

Спасувачите се жалат: не е проблем водата туку Русите кои не гаѓаат од другата страна

Спасувачите кои работат на украинската страна на реката Днепар известуваат дека работат под оган. „Најголемиот проблем во моментов не е...

Свет36 минути

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

Компанијата „Maxar Technologies“ објави сателитски фотографии од село во јужниот регион Херсон, направени пред и по уништувањето на браната и...

Македонија2 часа

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба....

Свет12 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија14 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија14 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија16 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ17 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија19 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ21 час

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија21 час

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија22 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија22 часа

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ23 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет1 ден

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион1 ден

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет1 ден

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...