Контакт

Свет

Тимот на Трамп не гледа докази за влијание на Русија врз американските избори

Објавено пред

САД немаат докази за вмешаност на Русија во обидите за влијание на американските претседателски избори и американските разузнавачки служби во моментов не можат да му достават уверливи докази на новоизбраниот претседател Доналд Трамп за ваквите обвинувања, изјави во понеделниот во интервјуто за телевизијата Fox News, претставникот на преодниот тим на Трамп, Шон Спејсер кој е номиниран за портпарол на Белaта куќа.

dobivaj vesti na viber

Според Спејсер, медиумите ја подгреваат опцијата, според којашто Русија влијаела врз американските претседателски избори на 8-ми ноември во полза на републиканскиот кандидат Доналд Трамп и други републиканци, што е и ставот на администрацијата на американскиот претседател на заминување Барак Обама, Вториот минатиот четврток нареди протерување на 35 руски дипломати и низа санкции за руски поединци, компании и двете разузнавачки служби, поради наводните кибернетички напади врз политички институции во САД,

„Меѓутоа, нема никакви докази дека тие (Русите) навистина влијаеле врз изборите“, вели Спејсер. Според него „дали биле или не биле хакирани компјутерските системи е сосема поинаква приказна“, која не е поврзана со тоа дали Русија учествувала во тоа, истакнува Спејсер кој ги осудува кибернетичките напади од која страна и да доаѓаат.

Во неделата Трамп изјави дека очекува во текот на седмицава да ги добие информациите за кибернетичките напади од американската разузнавачка заедница, за да ја оцени соодветноста на санкциите преземени од американската администрација на заминување. Спејсер зборуваше дека се сомнева во пропорционалноста на новите антируски санкции.

Тој истакна дека Трамп „секојдневно е брифиран и информиран, како од членовите на неговиот тим за национална безбедност, така и од други членови на американската разузнавачка заедница“, но во овој момент „се чини дека разузнавањето нема убедливи докази“ за руско учество во кибернетичките напади врз политичките структури во САД.

Спејсер, исто така, тврди дека минатата седмица објавениот извештај на американското Федерално биро за истраги (FBI) и на министерството за татковинска безбедност, за наводната вмешаност на руски хакери во кибернетичките напади, не личи на убедлив документ туку повеќе на „практичен водич за Националниот комитет на Демократската партија како може да се подобри неговата информатичка безбедност“.

Според овој соработник на Трамп, избраниот претседател и неговиот тим „очекуваат конечен извештај“ од американските власти, во кој или ќе бидат наведени конкретни докази за вмешаноста на Русија во хакерските напади, или експлицитно ќе укажуваат дека разузнавањето „само во општи линии претпоставува“ дека во информатичките упади учество можела да има Москва.

Претходно во интервју за телевизиската мрежа ABC News Спејсер ја проблематизираше оправданоста и пропорционалноста на мерките коишто ги презема администрацијата на Барак Обама како одговор на наводните руски хакерски напади.

„Едно од прашањата што си ги поставуваме е: зошто е неопходна реакција од тие размери?“, рече Спејсер. „Тоа го поставува прашањето дали тоа е политичка одмазда, а не дипломатски одговор“, додаде.

Сепјсер, исто така, потврди дека оваа седмица претставниците на американската разузнавачка заедница ќе имаат специјален брифинг со Трамп, посветен исклучиво на ситуацијата со кибернетичките настани. Според него, избраниот претседател на САД ќе оцени дали „одговорот на администрацијата на Обама е сразмерен или не“.

„Знам многу за хакерите. Упадите се работа која е многу тешко да се открие, така што тоа би можело да биде кој и да е“, изјави во неделата за новинарите Доналд Трамп во врска со кибернетичкиот скандал за кој е обвинета Москва. Трамп потврди дека во текот на оваа седмица ќе се сретне со претставниците на американската разузнавачка заедница, кои ќе му ги претстават информациите врз основа на кои тие ја обвинија Русија за обидите за упади во компјутерските системи на политички институции на САД. Се очекува дека тоа ќе се случи во вторник или во среда./крај/мф/сн

Регион

Maж во Хрватска им се заканувал на луѓе на улица со нож, па му се слошило и починал

Објавено пред

Психички растроен маж, вооружен со нож, им се заканувал на луѓе во  Гарешница, Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението, полицијата утрово во 07:10 часот добила пријава од граѓани дека психички растроено машко лице во Велика Трновитица со трактор влегло на улица, а потоа се симнало од тракторот и им се заканувало на граѓани, пренесува Јутарњи лист.

На местото на настанот биле испратени шест полициски службеници кои интервенирале против маж кој не почитувал усни наредби и им се заканувал на полицајците со нож и секира.

За да го совладаат мажот, полициски службеници употребиле физичка сила и солзавец, по што му ставиле лисици на рацете.

При давање отпор, повредени биле двајца полицајци и еден полицаец.

Полициски службеници повикале брза помош на местото на настанот, а непосредно пред нивното пристигнување на мажот му се слошило. Итната медицинска помош се обидела да го реанимира човекот, но тој починал на местото на настанот. Ќе биде спроведена кривична истрага за да се утврдат сите околности.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Еруптира Етна, откажани сите летови за Сицилија

Објавено пред

Летовите кон градот Катанија на истокот на италијанскиот остров Сицилија денеска беа прекинати по ерупцијата од блискиот вулкан Етна, објави аеродромскиот оператор, што им донесе нови неволји на патниците во екот на летната туристичка сезона.

dobivaj vesti na viber

Етна, еден од најактивните вулкани во светот, доживува интензивна активност во последните недели исфрлајќи жешка пепел и лава.

Аеродромот во Катанија веќе беше затворен претходно овој месец поради пепел во воздухот над областа. Пристаништето дејствува како центар на источниот дел на Сицилија и привлекува повеќе туристи отколку главниот град на островот, Палермо.

Во соопштението за печатот се наведува дека властите донеле одлука „да ги прекинат сите влезни и појдовни летови“.

„Суспензијата ќе резултира со откажувања и/или пренасочување кон други аеродроми“, објавија тие додавајќи дека нормалното функционирање на аеродромот ќе продолжи кога ќе престане протокот на пепел.

Прикажи повеќе...

Свет

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот на кампањата, првпат откога таа го зеде факелот за веројантиот демократски претседателски кандидат.

dobivaj vesti na viber

„Те следам, малечка“, ѝ рече Бајден (81) на заменик-претседателката Харис пред таа да ги каже забелешките пред својот предизборен тим – поранешен тим на Бајден – во изборниот штаб во Вилмингтон. „Те сакам“, додаде Бајден.

„Сакам да му кажам на тимот да ја прегрне. Таа е најдобра“, изјави американскиот претседател. Знам дека вчерашните вести се изненадувачки и тешко е да се слушнат, но тоа беше вистинската одлука“.

Во изјавата, која траеше 20-ина минути, Харис ги пофали достигнувањата на Бајден велејќи дека тие се неспоредливи во модерната историја.

„Знам дека беше горе-долу и сите ние сме исполнети со толку многу емоции за ова“, рече Харис. „Морам само да кажам: Го сакам Џо Бајден. Го сакам Џо Бајден“.

Во новиот изборен штаб на Харис плакатите на Бајден бргу се заменуваат со нови табли: „Харис за претседател“.

Кампањата на Харис соопшти дека собрала огромни 81 милион долари во 24 часа по заминувањето на Бајден. Ова вклучува донации од 880.000 индивидуални донатори. Тоа е најголемото еднодневно собирање средства за кој било кандидат досега, рече нејзиниот тим, пренесува „Ју-ес-еј тудеј““.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија2 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија2 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија3 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ4 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет5 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија5 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија5 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија21 час

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија23 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет1 ден

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...