Контакт

Европа

Тихановскаја подготвена за преговори со белоруските власти

Објавено пред

Кандидaтката на обединетата опозиција на Белорусија, Светлана Тихановскаја, изрази подготвеност за преговори со власта.

Таа вели дека во Белорусија моментно се одвива мирна и демократска револуција, а не геополитичка револуција.

Во својот говор пред Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Тихановскаја ги повика сите земји во светот да ги почитуваат независноста и суверенитетот на Белорусија и изрази подготвеност за преговори со властите во земјата.

„Ја изјавувам нашата подготвеност за преговори со властите. Подготвени сме да номинираме преговарач. Подготвени сме да го разгледаме посредувањето на меѓународните организации заради полесен дијалог“, рече Тихановскаја.

Светлана Тихановскаја се приклучи на дебатата за Белорусија во Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент со видеоврска од егзил во Литванија.

Таа рече дека нејзината земја е во криза по фалсификуваните изборни резултати и дека најмалку шест демонстранти биле убиени, а десетици исчезнале..

Таа наведува дека најголемите протести во историјата на земјата се одржале во неделата во Белорусија, на кои, како што проценува, се собрале 200 илјади луѓе.

„Белорусија се разбуди. Ние веќе не сме опозиција. Сега сме мнозинство. Она што се случува е мирна револуција“, рече Тихановскаја.

Таа исто така оценува дека револуцијата во Белорусија не е геополитичка револуција, како што гледаат некои во светот.

„Тоа не е ниту проруска ниту антируска револуција. Ниту против ЕУ ниту за ЕУ. Тоа е демократска револуција“, рече кандидатката на белоруската опозиција на последните претседателски избори.

Говорејќи пред Европскиот парламент, Светлана Тихановскаја го истакна стремежот на белорускиот народ слободно да ги избере своите лидери и да одлучува за својата судбина.

„Слободни и фер избори се наше едноставно барање и слоган на народот во Белорусија“, потенцира Тихановскаја.

Таа рече дека Белорусите покажале во претходните две недели на мирни протести дека нема да попуштат и нема да се откажат и ги повика сите земји во светот да го почитуваат суверенитетот и интегритетот на Белорусија.

Европа

Во Франција над 12.000 новозаразени

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани 12.845 случаи на коронавирус, соопштија денеска здравствените власти на таа земја.

Ова е првпат од 27 септември бројот на заразени со коронавирус да надмине 10.000.

Во изминатите 24 часа 63 лица починале како последица на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи во Франција достигна 31.956, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Досега во земјата се заразиле вкупно 563.535 лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција забранува диви животни во циркусите и делфини и орки во морските паркови

Објавено пред

Француските власти најавија дека постепено ќе забранат употреба на диви животни во патувачките циркуси, како дел од новите мерки за заштита на животните.

„Нашиот став кон животинскиот свет се промени“, изјави вчера министерката за екологија Барбара Помпили, најавувајќи и забрана за одгледување на видри поради крзно и чување на делфини и орки во заложништво во морските паркови.

Водечките групи за заштита на животните го поздравија овој потег како историска победа, пишува Би-би-си.

По спроведувањето на новите мерки, во патувачките циркуси повеќе нема да има мечки, тигри, лавови, слонови и други диви животни. Сепак, властите истакнаа дека правилата нема да важат за зоолошките градини.

Помпили исто така рече дека три француски аквариуми повеќе нема да можат да одгледуваат и примаат нови делфини и орки и дека нема да се градат нови морски аквариуми.

Министерката најави пакет од 8 милиони евра помош за циркусите и морските паркови за успешно прилагодување на новите мерки и за изградба на живеалишта за животните кои сега се во заробеништво.

Прикажи повеќе...

Европа

Во стан кој го добила во наследство, Французинка пронашла половина милион евра

Објавено пред

Ковчег во кој имало околу 500.000 евра пронашла жена во подрум на пикторесна париска зграда која во истата го наследила станот на нејзината мајка и имала намера да го продаде.

„Уште не сме завршени со броењето, но има некаде меѓу 500.000 до 600.000 евра во банкноти од 500, 100 и 50 евра“, открил извор за весникот „Ле Паризиен“.

Жената на возраст од педесетина години го наследила станот од нејзината мајка и ги презела потребните активности за продажба на имотот во отмениот седми арондисман во Париз, недалеку од Ајфеловата кула, пишува весникот.

Таа дури и ангажирала агенција за недвижнини за да ја процени вредноста на станот, а како дел од подготовките за продажба, во подрумот било пронајдено богатството скриено во ковчег.

Пронајдокот бил пријавен во полиција, која започнала истрага во врска со случајот. Ангажирана е финансиска полиција специјализирана за истраги за перење пари и фалсификување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Македонија13 часа

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион15 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија15 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија16 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион16 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ17 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет17 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија18 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија19 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет20 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет20 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет1 ден

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија1 ден

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија1 ден

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија1 ден

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија2 дена

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет2 дена

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија2 дена

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија2 дена

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Досие