Контакт

Свет

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите пораки на „Твитер“ во кои тој напаѓа четири демократски конгресменки предизвика бес и кај неговите републиканци, кои сè уште не се изјасниле за тоа.

„Тие пораки не беа расистички. Во мене нема ни трошка расизам“, изјави Трамп повикувајќи ги републиканците да не паднат во замката на демократските противници.

Трамп вчера жестоко вербално нападна четири конгресменки, обвинувајќи ги дека ги сакаат непријателите на Америка и им порача да ги напуштат САД ако не се среќни таму.

„Оваа група од четири лица постојано се жали“, изјави Трамп во Белата куќа, алудирајќи на Александрија Оказио-Кортез од Њујорк, Илхан Омар од Минесота, Рашида Тлаиб од Мичиген и Ajaна Пресли од Масачусетс.

„Овие луѓе ја мразат нашата земја, шират жестока омраза. Ако не сте среќни тука, можете да си одите“, додаде Трамп.

Тој кажа дека тие конгресменки може да се вратат од каде што дошле, со што предизвика критики кај демократите кои овие изјави ги оценија како расистички и ксенофобични.

Оказио-Кортез по потекло е од Порторико, Омар дошла во САД како бегалка од Сомалија, додека Тлаиб е прва Американска со палестинско потекло која влегла во Конгресот. Пресли е прва црномурна Американка која е избрана да го претставува Масачусетс во Конгресот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Ден на жалост во Полска поради жртвите од удар на гром на Татрите

Објавено пред

Најмалку пет лица загинаа, а над 100 се повредени при удар на молња на планинскиот венец Татри во невремето кое ја зафати Полска, соопшти премиерот Матеуш Моравијецки.

Молњата погодила група планинари кои биле на врв на планинскиот венец Татри, кој се наоѓа на границата меѓу Полска и Словачка.

На полска страна загинаа четири лица, меѓу кои две деца, додека едно лице загина на словачката страна на планината.

Очевидци велат дека бурата над планинскиот врв се создала одеднаш, после сончево утро.

„Никој не очекувал така нагло да избие силна бура“, истакна полскиот премиер.

Во невремето повредени се над 100 лица, а на терен се наоѓаат четири хеликоптери, јави Би-би-си.

Најсилниот удар на молњата се случи на врвот на Гевонт, каде таа погодила во 15 метри висок метален крст.

Прикажи повеќе...

Свет

Три питбула растргнале девојче додека си играло на улица

Објавено пред

Деветгодишната Ема Хернандез почина во Детроит откако била нападната  од три питбула.

Девојчето си играло на улица, а откако се случил нападот, сведоците се обиделе да и ’помогнат. Едниот дури пукал кон кучињата.

„Фрлив тула на едно куче“, изјавил еден од очевидците, Едвард Круз, за „Си-ен-ен“.

Сосетката Дебора Голден, која  исто така живее во соседството,  ги слушнала криковите на девојчето. Откако ги видела трагите на каснување на вратот, таа и нејзиниот татко се обиделе да ја реанимираат.

За жал, Ема починала на патот кон болницата.

Сопственикот на кучето (33) е во притвор, но полицијата не го навела неговото име ниту го обвинила за нешто. Неговите кучиња биле однесени во Центарот за заштита и контрола на животните во Детроит каде што најверојатно ќе бидат евтанизирани.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силен град уби повеќе од 11.000 птици во САД

Објавено пред

Силен град што ги погоди областите северозападно од Билингс, најголемиот град на американската држава Монтана, уби повеќе од 11.000 птици на 11 август.

Според соопштението за медиумите, биологот Џастин По проценува дека околу една четвртина од птиците на езерото се повредени или убиени.

Околу пет проценти од преживеаните патки и една третина од живите пеликани/корморани покажуваат некои знаци на повреда или моторно оштетување, објави „Вашингтон пост“.

„Ова не е невообичаено за нас, но обично се случува во јуни“, објасни метеорологот Шон Палмквист велејќи дека температурата била под очекуваното за тој период од годината минатата недела, така што натпросечната влажност и силниот ветер предизвикале бура.

Постојат индикации дека градот најпрвин почнал да паѓа во близина на езерото и веројатно птиците не го предосетиле.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска Стојановска, го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на...

Македонија29 минути

Дангов: Лиле Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување...

Европа1 час

Германија ги зголемува резервите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод што ќе може да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен...

Свет2 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Регион2 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет2 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет4 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија14 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија16 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа18 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ22 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ23 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа1 ден

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија2 дена

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Досие