Контакт

Свет

Трамп: Едвај чекам да се видам со Ким Џонг-ун

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп повторно го пофали огромен економски потенцијал на Северна Кореја, за помалку од две недели од вториот самит со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Виетнам.
        
,,Ние веруваме дека Северна Кореја и претседателот Ким имаат огромен потенцијал како економска сила”, изјави Трамп за новинарите во Белата куќа. Тој додаде дека едвај ја чека средбата закажана во Ханој на 27 и 28 февруари. Трамп изјави дека има многу добри односи со лидерот на Северна Кореја.
       
По неколку месечни вербални провокации, Ким и Трамп ја одржаа првата средба, оценета како историски самит на 12 јуни 2018 година во Сингапур. Ким и Трамп на првиот самит потпишаа декларација за денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров, но без одреден датум.

Оттогаш не е постигнат напредок, а двете страни поинаку ги толкуваат обврските од потпишаниот текст на кој многумина сметаат дека е нејасен. Аналитичарите се надеваат дека на вториот самит ќе бидат донесени конкретни одлуки.

Свет

Киргистанскиот парламент му го одзеде имунитетот на поранешниот претседател

Објавено пред

Парламентот на Киргистан ја поддржа регулативата на парламентарната Комисија за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на земјата, Алмазбек Атамбајев, изјави за ТАСС извор од парламентот.

„Пратениците ја поддржаа одлуката на специјалната комисија дека поранешниот претседател Атамбајев да биде лишен од имунитет”, рече изворот, додавајќи дека 95 од вкупно 100 пратеници присутни на седницата гласале „за“, а петмина гласале „против“.

Сепак, според изворот, Атамбајев нема веднаш да биде лишен од имунитетот.

„Според законот, процесот ќе биде завршен дури откако Канцеларијата на јавниот обвинител ќе даде позитивна оценка за ова прашање и пратениците ќе го одобруваат, по што ќе има уште едно гласање”, истакна изворот.

Комисија за одземање на имунитетот на поранешниот претседател, формирана на 13 јуни, вклучува членови на сите шест парламентарни фракции. Членовите на парламентот треба да го завршат процесот во рок од три месеци, во спротивно обвинувањата ќе се сметаат за повлечени.

Атамбајев е осомничен дека е вмешан во корупциски шеми поврзани со реконструкцијата на термоцентралата „Бишкек“ и Историскиот музеј, за незаконско ослободување на криминалниот шеф Азиз Батукаев, за нелегални испораки на јаглен во термоцентралите во „Бишкек“, како и за пренамена на парцели во регионот Исик-Кул и за незаконско добивање парцела за изградба на станбена куќа во населбата Кои-Таш, во регионот Чуј.

Атамбајев беше претседател на Киргистан од 2011-2017 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ја поздравува идејата Заливските држави да потпишат пакт за ненапаѓање

Објавено пред

Русија смета дека е интересен и продуктивен предлогот на Иран за земјите од Персискиот залив да потпишат пакт за ненапаѓање, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков за ТАСС.

„Со интерес го разгледавме неодамнешниот предлог на иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, земјите од Персискиот залив да потпишат пакт за ненапаѓање, што е, исто така, продуктивна идеја”, рече Рјабков.

Зариф претходно изјави дека Техеран се обидува да воспостави избалансирани односи со земјите од Персискиот Залив и дека е подготвен да потпише пакт за ненапаѓање со нив.

Прикажи повеќе...

Свет

Јапонски ловци ‘придружувале’ руски бомбардери на планиран лет над Тихиот Океан

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана соопшти во четвртокот дека руски бомбардери Ту-95МС таргетирале јапонски ловци во одредени фази од планираниот лет над Тихиот Океан, пренесува „Спутник“.

„Два стратешки бомбардери Ту-95МС на руските воздухопловни сили спроведоа планиран лет над неутралните води на Јапонското Море, Источно Кинеско Море, Јужно Кинеско Море и западниот дел на Тихиот Океан. Во одредени фази на рутата, руските авиони беа засенети од  јапонски ловци Ф-2 и Ф-15 “, се вели во соопштението на Министерството, додавајќи дека летот траел повеќе од 14 часа.

Министерството истакна дека летот бил спроведен во целосна согласност со меѓународното право и правилата за користење на воздушниот простор над неутралните води, без нелегално преминување на границите на јапонскиот воздушен простор.

Претходно истиот ден, јапонското Министерство за одбрана тврдеше за НХК дека руски бомбадери двапати во четвртокот нелегално влегле во националниот воздушен простор на Јапонија. НХК во четвртокот објави дека ловците на Јапонските сили за самоодбрана тргнале во придружба на руските авиони, кои, наводно, влегле во јапонскиот воздушен простор.

Инцидентот се случил во близина на Окинава и островот Хачиџо-Џима во јужниот дел на Јапонија, објави новинската агенција „Кјодо“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

„Ле Монд“: Франција, Холандија и Германија со црвено светло за Скопје и Тирана

Францускиот весник „Ле Монд“ пишува дека Франција, Германија и Холандија се трите земји кои го блокирале почетокот на преговорите за...

Македонија3 часа

Кривичниот суд: Сеад Кочан од 17 јули во затвор

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд во Скопје, надлежен да постапува по предметот на СЈО – „Труст“, изготвил...

Свет3 часа

(Видео) Путин почна да одговара – Русите му поставиле вкупно 1,5 милион прашања

Рускиот претседател Владимир Путин денеска одговора на прашања поставени од руските граѓани. Како што соопшти агенцијата задолжена за спроведување на...

Македонија4 часа

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното...

Македонија4 часа

Канада го ратификува протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји што го ратификуваа протоколот за членство на земјава во НАТО. „Денес, Канада со задоволство...

Македонија6 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик со цел демократизација...

Македонија6 часа

Културните работници со апел до Заев: Метлата нека го одмине МКЦ

Поголема група работници во културата испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион6 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија17 часа

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ23 часа

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ24 часа

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет1 ден

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет1 ден

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија1 ден

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија1 ден

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ1 ден

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет1 ден

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет1 ден

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет1 ден

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија2 дена

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Досие