Контакт

Свет

Трамп и Помпео тврдат дека не сакаат војна со Иран

Објавено пред

САД не се подготвуваат за војна со Иран и покрај неодамнешните ескалации на тензиите, рече во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп ги отфрли како лажни вести и написите на неколку медиуми дека Белата куќа размислува да испрати 120.000 американски војници на Блискиот Исток ако Иран продолжи да развива нуклеарно оружје.

Тој додаде за новинарите дека е апсолутно подготвен да испрати војници доколку тоа е потребно, но дека тоа засега не е во план.

Државниот секретар Мајк Помпео го порача истото откако пристигна во Сочи, Русија, за разговори со својот руски колега и претседателот Владимир Путин.

„Ние во суштина не бараме војна со Иран“, рече тој. „Нашата политика сега е конзистентна… бараме Иран да се однесува како нормална земја. Тоа го бараме. Нашата позиција не е променета. Ние им објаснивме на Иранците дека ако американските интереси се нападнати, ние, секако, ќе одговориме на соодветен начин“.

Тензиите меѓу САД и Иран ескалираа во неделата, откако Саудиска Арабија соопшти дека два танкера за нафта биле саботирани во близина на брегот на Обединетите Арапски Емирати.

Вашингтон ги предупреди шпедитерските компании дека Иран или нивните сојузници би можеле да го таргетираат поморски сообраќај во регионот на Персискиот Залив, додавајќи дека таму биле испратени бомбардери Б-52 за да се спротивстават на наводните закани од Техеран.

Помпео рече дека американските разузнавачки служби работат напорно за да добијат одговори за тоа што се случило со танкерите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Црна Гора им дава државјанство на странците за купување на луксузни станови

Објавено пред

Компаијата „Адријатик Маринас“ од Тиват претстави недвижнини од комлексот наречен „Бока Плејс“, дел од луксузната туристичка населба Порто Монтенегро. Странците со купувањето на квадрат за станови и бизнис простории, како подарок ќе добијат и црногорско државјанство, пренесе „Блиц“.

Изградбата на овој комплекс ќе почне кон крајот на годината, а цената на становите ќе чини од 190.000 до 347.000 евра, додека цените за трособен луксузен апартман не е објавена во брошурата и ќе ги добијат заинтересираните клиенти во директен контакт.

Минималната инцестиција за добивање на црногорски пасош е 450.000 евра.

Станува збор за давање државјанство поради „реализација на посебна програма за инвестиции од особено значење за економскиот интерес на Црна Гора“, која меѓу странските инвеститори во Црна Гора е позната како ЦБИ (државјанство поради инвестиции).

Сите странци кои, како што се наведува, исполнуваат претходно дефинирана обврска кон државата, имаат можност да купат недвижен имот.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 600.000 заразени со коронавирус во Африка

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во Африка надмина 600.000 поради забрзаното ширење на инфекцијата на тој континент.

За помалку од една недела, во Африка се заразени повеќе од половина милион луѓе.

Земја со најмногу регистрирани случаи е Јужна Африка, со над 287.000 заразени. Само денес се регистрирани 11.554.

Јавните болници во Јужна Африка се веќе полни, а владата повторно воведе ограничувања како што се забрана за продажба на алкохол, задолжително носење маски и полициски час.

Други земји се борат со недостиг на медицинска опрема и персонал.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Објавено пред

Консултациите за формирање на Владата на Србија почнаа денеска.  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најпрво се состана со претставниците на изборната листа „Албанска демократска алтернатива – Обединета долина“.

Претставниците на листата, предводени од Шаип Камбери, претпладнево пристигнаа во зградата на Претседателството. Во наредните денови Вучиќ ќе се сретне и со претставници на други партии и листи кои обезбедија мандати на изборите – претставници на СВМ, СПС, СПАС, Партијата на правда и помирување и СНС.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија2 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија2 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија3 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија4 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет4 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа4 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион5 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија16 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија18 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија18 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија20 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ21 час

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија21 час

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија22 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие