Контакт

Свет

Трамп: Мексико прави повеќе за границата на САД отколку демократите

Објавено пред

Во понеделникот американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека во блиска иднина Мексико ќе објави договор со Вашингтон како дел од нивниот миграциски договор, пренесува „Хил“. Трамп на „Твитер“ повеќепати ги прекори демократите дека не придонесуваат за безбедноста на јужната граница на САД.

„Тажно е кога ќе помислите, но Мексико во моментот прави повеќе за САД на границата отколку демократите во Конгресот,“ напиша Трамп.

Минатата недела САД и Мексико издадоа заедничка билатерална декларација за мерки за намалување на протокот на нелегални мигранти преку границата меѓу САД и Мексико.

Мексико се согласи да ја испрати својата Национална гарда на јужната граница и да преземе чекори за да го спречи шверцот со луѓе. САД, од своја страна, ќе ги вратат барателите на азил кои се обидуваат да ја преминат границата во Мексико, каде што ќе останат додека се решаваат нивните случаи.

Таканаречениот мграциски карван од Централна Америка почна да се пробива до САД преку Мексико есента 2018 година. Во февруари Трамп прогласи национална вонредна состојба поради ситуацијата на мигрантите за да се соберат средства за изградба на пограничниот ѕид.

Свет

Германските обвинители велат дека Медлин Мекен е веројатно мртва

Објавено пред

Германските јавни обвинители кои го истражуваат исчезнувањето на Медлин Мекен изјавија дека претпоставуваат оти девојчето е мртво, пренесува „Спутник“.

Тринаесет години стариот случај на британското девојче кое исчезна во Португалија, доби нов импулс неделава откако еден германски педофил беше идентификуван како нов клучен осомничен. Државниот обвинител на Брауншвајг, Ханс Кристијан Волтерс, во изјавата рече дека 43-годишен германски државјанин, кој сега е првоосомничен, е под истрага под сомнение за убиство.

„Од ова може да се види дека претпоставуваме оти девојчето е мртво“, додаде тој.

Медлин Мекен исчезна на одморот во португалското одморалиште во Праја да Луз на 3 мај 2007 година, девет дена пред својот четврти роденден. Нејзините родители вечерале со пријателите во блискиот ресторан.

Локалната полиција заклучила дека осомничениот провалил во станот и ја киднапирал Медлин, но нејзиното тело никогаш не беше пронајдено. Никој не е обвинет за случајот. Родителите на девојчето се ослободени од каква било вина.

Напредокот се случи оваа недела откако британските и германските власти соопштија дека имаат осомничен 43-годишен педофил, кој во моментот издржува затворска казна за неповрзано сексуално злосторство и има две претходни осуди за сексуална злоупотреба на деца.

Човекот, кој не е јавно именуван, престојувал во куќа во Праја де Луз и возел кампер-комбе во одморалиштето во деновите пред исчезнувањето на Медлин, соопшти полицијата. Родителите на Мекен во четвртокот рекоа дека се надеваат на затворање во случајот откако ќе се открие осомничениот.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија во сојуз со три земји ќе се бори за вакцини против коронавирусот

Објавено пред

Германија и уште три земји членки на ЕУ градат нова алијанса која има за цел да обезбеди пристап до вакцини против коронавирусот, откако тие ќе бидат достапни.

Целта е да се осигура дека тие се фер дистрибуирани низ целиот свет, објави весникот „Ханделсблат“.

Весникот го цитира германскиот министер за здравство, Јенс Шпан и неговите колеги од Франција, Италија и Холандија, кои во писмо до Европската комисија велат дека пристапот до вакцините е едно од најитните прашања со кои треба да се бави Европската унија, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Затоа, оваа група на земји се ангажира да постигне најбрз и најдобар можен исход во преговорите со клучните актери во фармацевтската индустрија.

Четирите земји, кои делуваат на иницијатива на Берлин, сакаат да спречат можност ЕУ да ја згуби трката за вакцината со САД и Кина, објави весникот.

Напорите на американскиот претседател Доналд Трамп, САД да бидат првите што ќе добијат пристап и контакт со пронаоѓачите на вакцина, во замена за милијарди долари вложени во фармацевтските компании, се следат со сомнеж во Европа, додава „Ханделсблат“.

Соединетите држави обезбедија скоро третина од првите милијарда дози на експериментална вакцина за Ковид-19 од Астра Зенека, ветувајќи и до 1,2 милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот шеф на МИ6: Коронавирусот бил по грешка ослободен од кинеска лабораторија

Објавено пред

Сер Ричард Диерлов, поранешен шеф на британската тајна разузнавачка служба (МИ6), изјави за поткастот„ Планет нормал“ на Телеграф дека научен извештај објавен од норвешко-британски истражувачки тим сугерира дека пандемијата на Ковид-19 е резултат на респираторен вирус кој „избегал“ од лабораторија во Кина.

Нова студијата покажува дека епидемијата почнала како неисправен експеримент во Кина, вели Диерлов, а извештајот што го цитирал наводно, бил „ублажен“ за да се тргнат обвиненијата против Пекинг.

„Сметам дека ова почнало како несреќа“, рече сер Диерлов, кој ја водеше МИ6 од 1999 до 2004 година.

Ова го поставува прашањето: ако Кина некогаш ја признае одговорноста, дали ќе плаќа отштета? Ова ќе ја натера секоја земја во светот да размисли како ги третира своите односи со Кина и како се однесува меѓународната заедница кон кинеското раководство.

Диерлов посочи дека вирусот не бил ослободен намерно туку случајно излегол додека кинеските научници експериментирале со коронавируси кај лилјаците. Во студијата на британско-норвешкиот тим се тврди дека биле пронајдени вметнати делови поставени на површината на SARS-CoV-2 Spike што овозможуваат вирусот да стапи во контакт со човечки клетки.

Диерлов изјави за „Телеграф“ дека студијата била препишана неколку пати. Истражувачкиот труд првично предлагал новиот коронавирус да се нарече „вирус Вухан“ – по името на кинескиот град каде што за првпат е регистриран – и тврди дека докажал оти вирусот е „дизајниран“, објави весникот, повикувајќи се на претходен нацрт од студијата.

„Телеграф“ исто така вели дека истражувачите од институтот „Френсис Крик“ и од Кралскиот колеџ во Лондон ги отфрлиле заклучоците на студијата, а водечките академски списанија како „Нејчр“ и „Журнал оф виролоџи“ сметале дека студијата е несоодветна за објавување.

Во извештајот се вели дека еден од оригиналните автори на студијата го повлекол своето име од истражувањето пред трудот да биде „разводнет“ за да се отстранат сите експлицитни обвинувања против Пекинг. Сепак, разузнавачките служби, наводно, ги разгледале неговите откритија пред објавувањето.

Од првите недели од појавата на Ковид-19, некои медиуми и некои западни политичари тврдат дека вирусот SARS-CoV-2 можеби потекнува од виролошка лабораторија од висок профил во Вухан. Американските власти се особено заинтересирани да ја обвинат Кина, а претседателот Доналд Трамп рече дека земјата мора да ги надомести штетите предизвикани од пандемијата.

Пекинг континуирано ги негираше овие тврдења.

Кон крајот на април, Канцеларијата на американскиот директор за национално разузнавање изјави дека вирусот не бил создаден или генетски модифициран. Исто така, разузнавачки извори изјавија за „Гардијан“ минатиот месец дека нема докази оти коронавирусот е ослободен од кинеска лабораторија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 час

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 час

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија2 часа

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ2 часа

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија3 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион5 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет6 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет6 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет6 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија7 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија17 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија18 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија19 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ23 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија23 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија1 ден

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Досие