Контакт

Свет

Трамп: Напад во Сирија може брзо ќе има, но може и ќе нема

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп напиша на „Твитер“ дека нападот во Сирија би можел да биде многу набрзо или  не толку брзо.

„Никогаш не кажав кога би можел да се случи напад во Сирија. Би можело да биде многу брзо или не толку брзо! Во секој случај, САД под мојата администрација завршија голема работа во ослободување на регионот од Исламска држава. Каде ни е нашето благодарам Америко? Напиша Трамп на „Твитер“.

Членовите на британската влада расправаат за тоа дали Велика Британија да им се придружи на САД и Франција во евентуален воен напад во Сирија, кој би можел западните сили и Русија да ги доведе до директна конфронтација.

„Дејли телеграф“ вчера објави дека британски подморници се позиционирани, така што Сирија е на дострел на нејзините ракети томахавк.

Свет

Трамп му честиташе на Џонсон за убедливата изборна победа

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон за неговата убедлива изборна победа.

„Честитки до Борис Џонсон за големата ПОБЕДА!“, напиша Трамп на „Твитер“.

Трамп исто така рече дека Велика Британија и САД сега ќе можат да постигнат нов трговски договор по брегзит.

„Тој договор има потенцијал да биде многу поголем и попрофитабилен од кој било договор што може да се постигне со ЕУ“, рече Трамп.

АП забележува дека во моментов Европската Унија е најголемиот трговски партнер на Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон: Нема ако, нема но – Велика Британија ја напушта ЕУ

Објавено пред

Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија до 31 јануари, изјави денеска премиерот Борис Џонсон по убедливата изборна победа.

„Ќе го завршиме брегзит навреме, до 31 јануари, нема ако, нема но, нема можеби“, рече Џонсон во обраќањето пред поддржувачите во Лондон.

Тој изјави дека најголемото конзервативно мнозинство од 1980-тите значи потврда дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ претставува волја на британскиот народ.

Британскиот премиер рече дека неговата влада мора да го претставува „секој агол“ на Велика Британија.

Џонсон исто така рече дека конзервативците направиле голем успех и го откочиле застојот.

Велика Британија сега ќе може да изврши брегзит, рече Џонсон, користејќи го слоганот од кампањата.

Џонсон го заврши својот говор во хумористичен тон, велејќи: „Но, прво мои пријатели, ајде да појадуваме“, пренесува „Би-би-си“.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ се договори за климатска неутралност до 2050, Полска засега се оградува

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во текот на ноќта објави дека постогнат е договор за јаглеродна неутралност до 2050 година, но без Полска која не сакала да преземе ваква обврска.

„Европскиот совет постигна договор за климатска неутралност до 2050 година“, објави  Мишел синоќа на „Твитер“.

Полска, која е земја многу зависна од јагленот, засега не сака да ја преземе ваквата обврска, но не го блокираше носењето на заклучоците, соопштија европски извори.

Мишел го пофали, како што рече, многу силниот сигнал што Европа го испратила ден по претседвањето на Европскиот зелен пакт. Широките упатства до Европската комисија, треба да ја направат Европа првиот климатски неутрален континент.

Овој договор е исклучително важен и Европа мора да покаже силна амбиција, истакна Мишел, додавајќи дека постигнатата спогодба по десет часа дискусија има предвид дека за една земја-членка ќе треба малку повеќе време за да ја исполни посакуваната цел. Се работи за Полска, чија состојба европските лидери ќе ја утврдуваат во јуни следната година.

„Оваа цел е обврзувачка за сите земји членки на ЕУ. Сепак, само една земја, Полска, засега не сака да се обврзе за постигнување на целта на национално ниво“, рече извор од канцеларијата на францускиот претседател, Емануел Макрон.

Лидерите на 27 земји на ЕУ синоќа дадоа едногласна поддршка за воведување даноци на странските производи на европската граница, доколку земјите извозници ги немаат поставено истите климатски стандарди кои ќе важат и за европските компании, соопшти Елисејската палата.

Климатската неутралност подразбира емисиите на штетни гасови да бидат сведени на нула до 2050 година. Во документот постои израз „праведен и социјалнно балансиран премин“ и се додава дека ЕИБ ќе деблокира една милјарда евра за зелени инвестиции до 2030 година, како и за потреба од гарантирање енергетска безбедност и конкурентност.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет48 минути

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуцијата со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет2 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет2 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија13 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет13 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет14 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа14 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет15 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт15 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија18 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа19 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија19 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија19 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија21 час

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија21 час

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија22 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија23 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет24 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет1 ден

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион1 ден

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Досие