Контакт

Свет

Трамп одобри санкции за земјите што се мешаат во американските избори

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша уредба со која се одобрува воведување на санкциите кон земјите и поединци што се мешале во американските избори.

Советникот за национална безбедност, Џон Болтон, и директорот на американските разузнавачки служби, Ден Коутс, изјавија дека уредбата е доказ оти безбедноста на изборниот процес е еден од приоритетите на Трамп.

Болтон појасни дека уредбата не се однесува само на мешањето во изборната инфраструктура, туку и на ширењето дезинформации и пропаганда.

Коутс додаде дека уредбата налага разузнавачките агенции да утврдат дали поединец, ентитет или земја се мешале во американските избори, и ако е така, информацијата мора да ја достават во секретаријатите за правосудство и внатрешна безбедност.

Станува збор за процес што би требало да осигури дека САД прават сè што можат за да спречат мешање во нивните избори, да известат што се случува во периодот пред изборите, а потоа и да дадат целосна процена по гласањето, рече Коутс.

Тој истакна дека уредбата не е посебно насочена кон Русија, а како други можни закани ги наведе Кина, Северна Кореја и Иран.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Сточари и дрвосечачи поттикнати од бразилскиот претседател ги прават пожарите во Амазонија, тврдат еколозите

Објавено пред

Пожарите во Амазонија ги предизвикале сточари и дрвосечачи, кои, охрабрени од политиката на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, сакаат да ја обработуваат земјата на која сега има дрвја, тврдат организации за животна средина и истражувачи.

Директорот на програмата „Амазон вол“, Кристијан Пуире верува дека најголем дел од пожарите кои беснеат во амазонската прашума и се видливи од вселената, биле предизвикани од човечки фактор, истакнувајќи дека дури и за време на сушните периоди, во Амазонија, каде има голема влажност, пожарите не се случуваат така лесно.

Тој додава дека земјоделците и сточарите одамна користат пожари како начин за расчистување на теренот.

Пуире истакна дека, во однос на претходните години, нивото на уништување оваа година е навистина високо.

„Амазон е неверојатно важен за нашата иднина, за нашата способност да ги запреме најлошите последици од климатските промени. Ова не е претерување. Ние одиме кон неописливо уништување, не само на Амазонија, туку и на целата наша планета“, предупредува тој.

Дождовната шума во Амазонија произведува околу 20 проценти од светскиот кислород, па затоа често ја нарекуваат и „белите дробови на планетата“.

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен 83 проценти во однос на минатата година како резултат на сечењето на шумите.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во пресрет на брегзит, миграцијата во Британија најмала во последните пет години

Објавено пред

Миграцијата во Велика Британија до крајот на март годинава била најниска од 2013 година, а голем дел од овој пад се должи на намелениот број на мигранти кои пристигнале од земји членки на ЕУ по референдумот за брегзит во 2016 година, покажува официјална статистика.

Растот на миграцијата беше една од главните грижи на оние кои на референдумот одлучија за излезат од ЕУ, но од тогаш, таа загриженост опадна. Покрај тоа, владата на премиерот Борис Џонсон планира да воведе ограничувања на миграцијата од ЕУ, откако Британците ќе го напуштаат сојузот на 31 октомври.

За 12 месеци до март, во Велика Британија се доселиле околу 612.000 луѓе, а се иселиле 385.000, со што миграцискиот биланс изнесува 227.000, најмалку од декември 2013 година, соопшти Националната канцеларија за статистика во земјата.

Овие податоци се базираат на нови експериментални методи со кои би требало да се заобиколат претходните недостатоци што довеле до намалување на реалниот број на долгорочни мигранти од ЕУ и преценување на бројот на студенти што се од земји кои не се членки на ЕУ, а останале во Велика Британија по дипломирањето.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Индонезија ќе добие нов главен град, Џакарта е премногу загаден

Објавено пред

Индонезија ќе изгради нов главен град во провинцијата Источен Калимантан на островот Борнео, изјави министерот за просторно планирање на земјата, Софијан Џалил.

Претседателот Џоко Видодо минатата недела и официјално му предложи на парламентот преместување на главниот град од Џакарта, кој е премногу загаден и пренаселен со околу 10 милиони луѓе, во Калимантан, пренесе агенцијата АП.

Индонезиската страна на Борнео има пет провинции, познати по тропските шуми, орангутаните и резервите на јаглен.

„Да, локацијата ќе биде во Источен Калимантан, но уште не знаеме каде точно“, потврди Џалил.

Конечна одлука сè уште не е донесена, но за подобра поврзаност во архипелагот, главниот град би требало да биде на брегот.

Преселбата на административниот центар би чинела околу 33 милијарди долари, вклучувајќи ги и новите канцеларии за владата, како и домовите за околу 1,5 милиони државни службеници, чие населување  се очекува да се случи во 2024 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Сточари и дрвосечачи поттикнати од бразилскиот претседател ги прават пожарите во Амазонија, тврдат еколозите

Пожарите во Амазонија ги предизвикале сточари и дрвосечачи, кои, охрабрени од политиката на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, сакаат да ја...

Европа2 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ6 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ7 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија8 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија8 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија9 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет9 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија10 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа10 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија21 час

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија22 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион23 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија1 ден

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија1 ден

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија1 ден

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија1 ден

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија1 ден

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Досие