Контакт

Свет

Трамп потрошил 115 милиони долари на голф-патувања или 287 години претседателска плата

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп досега потрошил 115 милиони долари буџетски средства за патувања до своите хотелски ресорти и голф-терени, парите вклучуваат и плата за обезбедувањето. Таа сума е еднаква на 287 години претседателска плата, пишува „Хафингтон пост“.

Од таа сума, повеќе милиони долари се слеани на сметки на негови фирми, бидејќи специјалните служби за обезбедување, и други официјални лица од администрацијата, престојуваат и ручаат во неговите хотели.
Денот на благодарност, семеен празник во САД што ги најавува божиќните и новогодишни празници, Трамп одлучи да го помине во неговата приватна разиденција „Мар-а-Лаго“ во Палм Бич на Флорида, што официјално стана претседателска, бидејќи тоа е неговото омилено место за престој. Трамп неодамна своето жителство го префрли од Њујорк во Палм Бич, најверојатно поради даночните истраги.

Изданието се обидело да дознае колку чини престојот на Трамп и другите вработени од Белата куќа за време на Денот на благодарноста, но од администрацијата одговориле дека не знаат.
Уставната клаузула за исплата на чиновниците забранува претседателот да прима друга државна или федерална парична корист надвор од редовната плата.

Некои невладини организации како „Пропублика“ или Имот за народот, открија дека даночните обврзници платиле 546 долари за една ноќ престој на 24 официјални лица за време на посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг во 2017 година. И таа сума била за трипати повисока од нормалните хотелски цени во ресортот и максимална дозволена според федералните правила.

Вработени во администрацијата тогаш потрошиле околу илјада долари само за 54 пијачки од хотелскиот бар, дознаваат од „Пропублика“.

Други информации укажуваат дека специјалните служби и агентите за обезбедување на претседателот во голф клубот само за првите пет месеци од неговото претседателствување чинеле 254 илјади долари. Во текот на тоа време Трамп играл голф 25 пати, а на ресортите и терените што ги поседува тој, досега играл голф вкупно 223 пати.

Според ова, само службите за обезбедување потрошиле 2.3 милиони долари, пари на даночните обврзници, на хотели и имоти кои се во сопственост на Трамп, дознава изданието.

Трамп го критикуваше неговиот претходник Барак Обама дека троши премногу време на голф наместо да работи.

„Ако станам претседаел ќе ги заборавам Турнбери и Дорал. Нема да видам ништо од тоа, ќе престојувам само во Белата куќа и ќе работам“, порача Трамп на митинг во 2016 година.

Во својот прв мандат Обама играл голф вкупно 88 денови, додека Трамп досега бил на голф 223 денови. Денешниот е 224-ти.

Од друга страна, Обама најмногу играше голф во воени бази лоцирани во близина на Вашингтон, додека Трамп постојано лета до своите голф-терени во Њу Џерси и Флорида, а со тоа патните и трошоците за обезбедување се несразмерно повисоки. Во текот на официјалната посета на Лондон лани, Трамп „скокна“ и до својот голф клуб Турнбери во Шкотска, за што потроши дополнителни 3 милиони долари пари на буџетски средства.

И потпретседателот Мајк Пенс се најде на удар на критики кога во септември годинава одлучи да „тркне“ до Дунбег, голф-клубот на Трамп во Ирска. Клубот е оддалечен со часови патување од предвиденото место на тогашната посета на Пенс. Приближно во исто време, Трамп предложи следниот самит на групата Г-7 да се оддржи во неговиот ресорт на Флорида, но планот беше напуштен поради поплаките во јавноста.

Свет

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Објавено пред

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени во текот на изминатата деценија, пишува „Њујорк пост“.

Брајан Џефри Рејмонд од Ла Меса се изјасни за виновен по обвиненијата за сексуална злоупотреба и дистрибуција на непристоен материјал, се наведува во соопштението од Министерството за правда.

45-годишниот Рејмонд го напушти Мексико откога една жена беше пронајдена гола и бараше помош од неговата тераса на 31 мај 2020 година, според судските документи. Таа рече дека не се сеќава на настанот по замањето на пијалаците и храната што тој ѝ ги донел, пренесуваат агенциите.

За време на истрагата што следуваше агентите пронашле стотици фотографии и видеа на кои се прикажани повеќе од 20 несвесни голи или делумно голи жени на мобилните телефони на Рејмонд, се вели во соопштението.

„Раката на Рејмонд е видлива на фотографиите и видеата, како и устата, очите, рацете и нозете на неговите жртви. На тие фотографии тој ги гали по градите и задникот. Исто така, се гледа дека Рејмонд лежи во кревет со жени што се во несвест“, се наведува во соопштението.

„Жртвите се соочувале со губење на меморијата за време на престојот кај Рејмонд и не знаеле за фотографиите, видеата и физичкиот контакт“, велат официјалните лица.

За време на истрагата, ФБИ утврдила дека Рејмонд пребарувал на интернет-страници поврзани со ефектите од употребата на дрога и алкохол.

Во спогодбата за вина Рејмонд признал дека имал сексуални односи со две жртви во својата резиденција во Мексико Сити. Тој посочил и дека жртвите не биле во можност да му дадат согласност.

Тој исто така признал дека во текот на 14 години фотографирал најмалку 20 жени и дека ги допирал нивните интимни делови од телото.

Се соочува со максимална казна доживотен затвор, соопштија надлежните.

„Брајан Рејмонд ја изневери довербата што му беше укажана како вработен во американската влада бидејќи со години ги злоупотребува, експлоатира и ги снимаше жените што ги таргетира во Соединетите Американски Држави и други делови на светот“, изјави помошникот на државниот обвинител, пренесуваат агенциите.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Објавено пред

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина на Анталија, на југот на Турција.

Евакуирани се 20 градски области и соседните села, 112 лица се повредени, од кои 58 се хоспитализирани, главно поради труење со чад.

Министерот за земјоделство и шумарство, Бекир Пакдемирли, рече дека пожарот што избувна вчера е ставен под контрола и дека денеска не се загрозени имоти и луѓе.

Српската пејачка Јелена Карлеуша е една од туристите што се најдоа во Турција за време на оваа голема катастрофа. Таа објави видео од брод со кој се евакураиле гостите од хотелот над кој се гледаат пламени јазици.

Еден противпожарен авион, 19 хеликоптери, околу 250 возила и 960 лица биле дел од гаснењето на пожарот. Властите евакуираа 18 села во одморалиштето Анталија, а уште 16 села беа евакуирани во соседните провинции Адана и Мерсин.

Телевизиските снимки во Турција пренесуваат слики од опожарени станбени згради и луѓе што бегаат од полињата додека пожарникарите се борат со огнот.

Официјалните лица изјавија дека пожарите биле најголеми досега. Пакдемирли рече дека од вторникот се пријавени 41 пожар во 13 од 81 покраина во Турција, од кои 31 се ставени под контрола.

Турција се бори со серија катастрофи предизвикани од екстремните временски услови ова лето вклучувајќи ги и поплавите минатиот викенд, во кои загинаа шест лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Прв случај на коронавирус во Пекинг по шест месеци

Објавено пред

Пекинг вчера го забележа првиот случај на коронавирус по речиси шест месеци или првиот случај по 179 дена, пренесува Си-ен -ен. Во тој град денеска беше пријавен втор случај.

Станува збор за маж и жена, кои неодамна престојувале во град во провинцијата Хунан, каде што се пријавени неколку случаи на делта-сојот на вирусот. Сите контакти на заразената двојка се ставени во карантин.

Вчера, во Кина се регистрирани 49 нови случаи на коронавирус, а 86 претходниот ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет13 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија16 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија16 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија17 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија18 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија19 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија19 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија19 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија20 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет21 час

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет22 часа

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија23 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија2 дена

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ2 дена

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет2 дена

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен2 дена

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија2 дена

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија2 дена

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Досие