Контакт

Свет

Трамп прогласи вонредна состојба

Објавено пред

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира да се изгради. Тој објави темна слика на границата како „главна влезна точка за криминалците, членовите на банди и дрогаи” и која им се заканува на „основните национални безбедносни интереси”.

,,Сите знаат дека ѕидовите функционираат”, изјави американскиот претседател кој го спомена и зборот „инвазија“ како причина за изградба на ѕидот.

Трамп нагласи дека е свесен оти му следува правна битка. ,,За среќа, ќе победиме”, рече тој укажувајќи дека има доверба во конзервативните судии во Врховниот суд.

,,Илегалната декларација што почнува од непостоечка криза е жесток удар врз нашиот Устав и ја прави Америка помалку безбедна”, напишаа претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и шефот на демократското малцинство во Сенатот, Чак Шумер.

Државите Њујорк и Калифорнија веднаш најавија судска постапка за да ја поништат одлуката на Трамп.Одборот за прави прашања во Претставничкиот дом во кој контрола имаат демократите најави отворање парламентарна истрага.

Свет

(Видео) Свештеник од Канада прободен при телевизиски пренос на богослужба

Објавено пред

Канадскиот свештеник Клод Гру бил прободен неколку пати со нож, за време на утринска миса во црква во Монтреал.

Нападот е снимен бидејќи богослужбата се пренесувала на локален католички телевизиски канал.

Во еден момент, видно гневен маж му се приближува на свештеникот односно почнува да трча по истиот. Иако Гру забележа дека нешто не е во ред и почна да бега, не успеа да му побегне на напаѓачот кој го прободел неколку пати. Во тие моменти, многу верници се разбегаа во паника. Свештеникот бил префрлен во болница каде што му биле констатирани помали повреди во горниот дел од телото, пишува британски „Мирор“.

Напаѓачот е во притвор, но сè уште не е познато зошто тој се одлучил на ваков потег.

„Напаѓачот беше многу решителен во својата намера. Не извика ништо, не кажа ништо, туку само го извлече ножот“, раскажал еден од сведоците на инцидентот кој се случил во петокот во капелата „Свети Јосиф“.

Прикажи повеќе...

Европа

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Објавено пред

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите на движењето „жолти елеци“ против политиките на владата на Емануел Макрон.

Како што информира порталот „Индекс.хр“, во главниот град биле уапсени вкупно 31 лице, а апсења имало и во јужниот дел на Франција.

Полицијата фрлила солзавец кон демонстрантите во близина на булеварот Стразбур и железничките станици во северниот и источниот дел на Париз, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

До конфликтни ситуации дошло и во градот Лил во северниот дел на државата, како и во Тулуз и Монпелје на југ.

Владата започна операција „Сентинел“ и ангажира воени трупи, бидејќи минатиот викенд демонстрантите демолираа и ограбија продавници на Шанзелизе во Париз. Исто така, како една од мерките за зголемана безбедност при протестите на „жолтите елеци“, на демонстрантите им е забранет пристапот до најпознатата париска авенија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Норвешка: Мотор на крузер откажа на немирно море, во тек е евакуација на 1.300 патници

Објавено пред

Околу 1.300 патници, колку што се наоѓаат на крузер на кој во лоши временски услови му се расипал главниот мотор во билизина на норвешкиот брег, ќе бидат евакуирани, објави норвешката полиција.

Службата за спасување соопшти дека бродот „Вајкинг скај“ плутал кон брегот, откако капетанот упатил сигнал за помош.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marit Dale (@maritdale) on

Крузерот е во сопственост на компанијата „Вајкин оушн крузес“, дел од групацијата „Вајкинг крузес“ формирана од норвешкиот милијардер, Торштајн Хаген.

Според податоците објавени на веб-страницата на компанијата, капацитетот на бродот изнесува 930 патници.

Хеликоптери и спасувачки бродови се испратени кон крузерот, а сите релевантни служби се на брегот и се подготвени за интервенција, објави полицијата.

Норвешките служби информираат и дека во моментов на отворено море дува силен ветер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа55 минути

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите...

Топ3 часа

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници....

Топ4 часа

(Видео) Османи за СЈО: Да продолжат преговорите, но и потрагата по двотретинско мнозинство

Да продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за заеднички договор за судбината на СЈО, но истовремено да продолжат и разговори со...

Македонија4 часа

(Видео) За Спасовски писмото на ИВЗ е уцена, Османи повикува на дијалог

Македонија е секуларна држава и апсолутно е непримерно во услови кога станува збор за судската власт и постапки пред судовите...

Топ5 часа

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото...

Свет7 часа

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови...

Свет8 часа

Стотици илјади Британци на протест во Лондон, бараат втор референдум за брегзит

Неколку стотици илјади Британци од цела Велика Британија, денеска на улиците на Лондон бараат нов референдум за брегзит. Се очекува...

Свет8 часа

Противниците на новиот закон за авторски права најавија протести низ Европа

Илјадници демонстранти се очекуваат денеска да излезат на улиците низ Европа во пресрет на одлучувачкото гласање за реформа на законот...

Свет9 часа

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две Јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на Јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин. Повеќе од 100 полицајци учествуваа...

Свет10 часа

Повторно отворени џамиите во Крајстчерч, први влегоа преживеаните од масакрот

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно...

Свет23 часа

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија1 ден

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија1 ден

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија1 ден

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија1 ден

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 20191 ден

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ1 ден

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион1 ден

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион1 ден

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Досие