Контакт

Свет

(Видео) Офелија го погоди источниот брег на САД, поплави во повеќе држави

Објавено пред

Тропската бура Офелија го погоди источниот брег на САД предизвикувајќи поплави во неколку сојузни држави, пренесоа американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Невремето ја погоди Северна Каролина носејќи силен ветер, обилни дождови и високи бранови, јавува телевизијата „Фокс“. Поплави се забележани во градовите Вашингтон, Северна Каролина, како и во градовите Си Ајл и Стоун Харбор, Њу Џерси.

„Вашингтон пост“ објави дека невремето е нешто помалку интензивно, но дека сепак се очекуваат поплави на брегот на Атлантикот, особено при плима.

Околу 3.000 дома во Северна Каролина и 11.000 во Вирџинија се без струја од синоќа.

Невремето продолжи да се движи кон север со 12 километри на час, а ветровите дуваа до 56 километри на час.

Свет

Ердоган: На ​​Нетанјаху ќе му се суди како на Милошевиќ

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на крајот ќе му се суди како воен злосторник поради тековната израелска офанзива во Појасот Газа, обвинувајќи ги западните земји кои го поддржуваат Израел за соучесништво во злосторствата.

dobivaj vesti na viber

Турција, која поддржува решение со две држави за деценискиот конфликт, остро го критикуваше Израел за неговата кампања во Газа, започната како одговор на нападот на милитантната група Хамас на 7 октомври. Во израелските воздушни и копнени напади загинаа повеќе од 15.500 луѓе, соопшти Министерството за здравство на Газа.

Говорејќи на состанокот на одборот на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) во Истанбул, Ердоган рече дека западните земји кои го поддржуваат Израел даваат „безусловна поддршка за убивање бебиња“ и се соучесници во неговите злосторства.

„Покрај тоа што е воен злосторник, на Нетанјаху, кој е месарот на Газа во моментов, ќе му се судикако што му беше судено на Милошевиќ“, рече Ердоган, мислејќи на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ на кој му беше судено за геноцид пред судот во Хаг.

„Оние кои се обидуваат да ја игнорираат смртта на сите оние невини луѓе кои го користат Хамас како изговор, немаат повеќе што да му кажат на човештвото“, додаде тој.

За разлика од повеќето нејзини западни сојузници и некои земји од Персискиот залив, членката на НАТО Турција не го смета Хамас за терористичка група.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Радев стави вето на обезбедувањето оклопни возила за Украина

Објавено пред

Бугарскиот претседател, Румен Радев го врати на нова расправа во парламентот Законот за ратификација на Договорот со кој Бугарија бесплатно и дава оклопна транспортна опрема на Украина, соопшти прес-центарот на шефот на државата.

dobivaj vesti na viber

Во причините за ветото беше забележано дека народните избраници не биле доволно запознаени со конкретните параметри на донацијата, што им оневозможува објективно да проценат дали обезбедената опрема повеќе не е потребна, пренесе бнр.бг.

Радев нагласува дека не се земени предвид ниту воените задачи доделени на Министерството за внатрешни работи, ниту потребите на главните дирекции „Гранична полиција“ и „Противпожарна безбедност и безбедност на населението“.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Силен земјотрес ја погоди Турција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Турција, јавува EMSC.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот е во заливот Гемлик во Мраморното Море.

Земјотресот беше почувствуван во многу градови – во Бурса, Мудања, Истанбул и регионот Мармара.

ЕМСЦ пишува дека земјотресот бил почувствуван на 200 километри од околу 20 милиони луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија2 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија3 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија3 часа

Спасовски: Во вреќа за спиење и со врзани раце и нозе ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија3 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија4 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија4 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија5 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија5 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија5 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија13 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија14 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија15 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија17 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...