Контакт

Свет

Трудо: Канадската влада не е вмешана во апсењето на Менг Ванжу од „Хуавеј“

Објавено пред

Канадскиот премиер, Џастин Трудо, изјави дека владата на оваа земја не учествувала во апсењето на директорката на кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ – Менг Ванжу на аеродромот во Ванкувер.

Трудо рече дека Отава била информиранa неколку дена однапред за планот за апсење на Менг, на која и се заканува екстрадиција во САД, објави агенцијата „Ројтерс“.

„Надлежните органи донесоа одлука во овој случај без политичко мешање или учество… Тие нè информираа неколку дена однапред дека се работи на овој случај“, изјави Трудо за новинарите во Монтреал.

Запрашан дали разговарал со кинескиот премиер или амбасадор, канадскиот премиер рече дека не зборувал со меѓународни колеги во врска со случајот.

Амбасадата на Кина во Канада побара од канадските власти веднаш да ја ослободат Менг.

Ванжу е заменик претседател и главен финансиски директор на „Хуавеј“, а воедно и ќерка на основачот на компанијата, Рен Женгфеи.

Извори на агенцијата „Ројтерс“ изјавиле дека САД ја истражуваат „Хуавеј“ уште од 2016. година за наводен извоз во Иран на производи со потекло од САД, што претставува кршење на санкциите кои Америка ги има воведено кон таа земја.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Штрајк на вработените во „Амазон“ во Германија

Објавено пред

Вработените во две дистрибутивни центри на „Амазон“ во Германија започнаа штрајк, бидејќи велат дека се незадоволни од работните услови и тоа седум дена пред католичкиот Божиќ.

Синдикатот на работниците соопшти дека вработението во „Амазон“ земаат пониски плати во однос на вработените во секторите малопродажба и испораки на пратки во Германија. Амазон претходно соопшти дека нивните вработени добиваат релативно високи плати за овој сектор, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Европа

На улица во Германија се истуриле и замрзнале 15 илјади литри млеко

Објавено пред

Илјадници литри млеко истекле, а потоа се замрзнале на улица во германскиот град Ретен, во регионот Вестфалија, откако непозни хулигани ги отвориле вентилите на паркирана цистерна за превоз на млеко, соопшти германската полиција.

Возачот ја паркирал цистерната на паркинг во Ретен со цел следното утро да го собере млеко од селските домаќинства во близина.

Кога се вратил, видел дека 15 000 литри млеко се излеале на улицата, а бидејќи температурата била четири степени под нулата, млекото замрзнало, објави агенцијата „Хина“.

Количината била толку голема што ја прекрила целата широчина на улицата и 20 пожарникари и непозната количина сол и вода биле потребни за чистење на истата.

Полицијата трага по хулиганите кои во саботата ги отвориле вентилите.

Само педесет километри понатаму, во градот Верл, пред една недела од локалната фабрика за чоколади на улица се излеаја тони од течниот сладок десерт.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Двајца независни унгарски пратеници избркани од државната телевизија

Објавено пред

Припадниците на обезбедувањето избркале двајца независни пратеници од државната телевизиска станица на Унгарија, откако тие се обиделе да ја прочитаат петицијата.

Нивниот обид да ја прочитаат петицијата следува откако ден претходно за време на протестите полицијата со солзавец ги растеруваше демонстрантите во Будимпешта, пишува РСЕ.

Двајцата пратеници беа меѓу десетте члена од парламентот кои ноќта ја поминаа во државната телевизија, во рамки на демонстрациите против политиката на премиерот Виктор Орбан.

Во петицијата се наведуваат барањата од протестите, меѓу кои е и повикот за повлекување на новиот закон за работа, независност на јавните медиуми и судовите.

Во неделата околу 10 000 демонстранти учествуваа на протестот наречен „Среќен Божиќ господине премиер”. Тоа беше четвртиот и досега најголемиот собир во последните седум дена против, како што велат демонстрантите, сè поизразената авторитана власт на Орбан.

Протестниот марш беше главно мирен сè додека полицијата не употреби солзавец пред зградата на државната телевизија.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток6 минути

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудио разговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за ,,крвавиот четврток” предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија58 минути

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски1 час

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија1 час

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски2 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа3 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа3 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија3 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет15 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија16 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија19 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија20 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија21 час

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија22 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Досие