Контакт

Свет

Трупите на Хафтар се криминалци и насилници, рече премиерот на Либија

Објавено пред

Премиерот на Либија, Фајез ал-Сераџ, изјави во ексклузивно интервју за „Еурољуз“ дека трупите на командантот Калифа Хафтар не се организирана војска како што тие тврдат дека се, туку криминалци и насилници.

„Тие се криминални банди, идеолошки групи, насилници и одметници”, изјави Ал-Сераџ.

„Ние го браниме сонот на сите либијци за воспоставување цивилна држава. Ќе продолжиме да го браниме нашиот сон, нашиот главен град, нашите домови, нашиот народ, додека овој напад не биде запрен и сите инванзивни трупи не се вратат назад од каде што дојдоа“, додаде тој.

Либиската национална армија на Хафтар, со седиште во источниот дел на земјата, започна напад за да го освои главниот град во април.

Во битката за Триполи загинаа најмалку 510 лица, 75.000 беа протерани од своите домови, а илјадници мигранти беа заробени во притворски центри, според Обединетите нации.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Повеќе од 70 цивили убиени, а 300.000 раселени во операцијата на Турција во северна Сирија

Објавено пред

Повеќе од 70 цивили се убиени од почетокот на воената операција во северна Сирија од страна на Турција и сириските опозициски групи што ѝ се придружија на 9 октомври, објави телевизискиот канал „Ал Арабија“.

Според ТВ-каналот, околу 300.000 луѓе морале да ги напуштат своите куќи поради борбените операции.

На 9 октомври, Турција го прогласи почетокот на операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија и почна со нападите на воздушните сили врз курдските позиции. Целта на операцијата е да се создаде тампон-зона која ќе стане заштитен појас долж турската граница.

Според плановите на Анкара, сириските бегалци ќе можат да се вратат таму од Турција. Сириската државна новинска агенција САНА ја нарече операцијата агресија, а глобалната заедница жестоко ги осуди акциите на Анкара.

Прикажи повеќе...

Свет

Двајца загинати и најмалку 26 повредени во експлозија во Авганистан

Објавено пред

Две лица загинаа, а најмалку 26 беа повредени кога експлодира автомобил бомба во Авганистан, јави новинската агенција „Паџхвок“.

Според извештајот, експлозијата се случила во провинцијата Лагман во источен Авганистан, во близина на зградата на локалната администрација.

Двајцата убиени се војници. Повредени се уште шест воени лица и 20 цивили.

Ниту една терористичка група не ја презеде одговорноста за експлозијата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Објавено пред

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени и ранети 637 припадници на курдската работничка партија ПКК, а дваесетина им се предадоа на турските власти, изјави турската амбасадорка во Северна Македонија, Тулин Еркал Кара.

Таа рече дека конечна цел на операцијата е воспоставување гранична безбедност и спречување на заживувањето на ИСИС, како и отворање на патот за сириските бегалци да се вратат во својата татковина.

„Операцијата ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи, до воспоставување на безбедност на нашата граница и до ослободување на населението на Сирија. Операцијата „Извор на мирот“ се реализира според меѓународното право односно правото на самоодбрана и со зачувување на територијалниот интегритет на Сирија“, рече Кара.

Од почетокот на операцијата, терористите од ПКК, како што рече Кара, извршиле 652 напади со минофрлачи врз Турција, при што биле убиени 20 цивили, меѓу кои и деца и едно 9-месечно бебе, како и четворица турски војници. Во турските напади, рече Кара, нема цивилни жртви.

Амбасадорката истакна дека Турција нема намера да ја менува демографијата на регионот и нема територијални претензии. Очекува меѓународната заедница да ја поддржи Турција во борбата против тероризмот.

Кара вели дека во некои светски медиуми се пласираат видео материјали кои не се од нападите на Турција, со цел, како што рече, да се оцрни земјата. Таа рече и дека претседателот на САД, Доналд Трамп, ги осудил овие лажни видео материјали кои биле од други напади извршени во 2007 година, а не од операцијата „Извор на мирот“.

Според неа се води оцрнувачка медиумска кампања против Турција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот...

Македонија43 минути

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет1 час

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион2 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија3 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет4 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет4 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет4 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион5 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа5 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија16 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет18 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија19 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа21 час

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион22 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт22 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет23 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет23 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ24 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија1 ден

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Досие