Контакт

Европа

Турската офанзива во Сирија започна со бомбардирања од воздух

Објавено пред

Турција и нејзините сојузници меѓу сириските бунтовници започнаа воена операција во североисточна Сирија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган тврди дека целта на операцијата е обезбедување на мир односно да се елиминира заканата од курдските паравоени сили и борците на Исламска држава, како и враќање на сириските бегалци од Турција, по воспоставувањето на безбедна зона во таа област.

„Нашата мисија е да спречиме создавање коридор на терор долж нашата јужна граница и да воспоставиме мир во областа“, напиша турскиот лидер на својот профил на Твитер.

„Ние ќе го зачуваме територијалниот интегритет на Сирија и ќе ги ослободиме локалните заедници од терористите“, додаде Ердоган.

Поради воената операција стотици цивили ги напуштаат областите во близина на турската граница, јави Си-ен-ен.

Офанзивата започнала со воздушни напади, проследени со артилериско гаѓање, изјавил за „Ројтерс“ извор од теренот, откако експлозии биле регистрирани во градот Рас ал Аин во североисточна Сирија.

Сириските демократски сили (СДФ) предводени од Курдите објавија дека турски воени авиони го погодиле нивниот регион и цивилни области, предизвикувајќи огромна паника кај населението.

Американскиот претседател Доналд Трамп објави твит непосредно пред почетокот на офанзивата.

„Влегувањето на Блискиот исток беше најлошата одлука што некогаш сме ја донеле… Во историјата на САД“, напиша Трамп.

Европа

Германија со цел да одреди минимална цена за авионските билети

Објавено пред

Германија работи на предлози за дефинирање на минималната цена на авионските билети за да ги охрабри патниците да се свртат кон помалку штетни начини на транспорт во однос на животната средина, соопшти министерот за финансии, Олаф Шолц.

Билетите во иднина би требало да чинат најмалку 50 до 60 евра, соопшти Шолц.

Евтините летови што ги нудат Easyjet, Ryanair и Lufthansa честопати драматично ја поткопуваат понудата на државната железничка компанија „Дојче Бан“, објаснува „Ројтерс“.

„Ниту еден лет не треба да биде поевтин од аеродромските и сите други давачки што ги генерира“, рече министерот за финансии, додавајќи дека владата ја истражува можноста за усогласување на предлогот со регулативите на ЕУ.

СПД, партијата на Шолц во моментов е на трето место според анкетите, зад Зелените и конзервативците на канцеларката Ангела Меркел. Сѐ повеќе аналитичари предвидуваат победа на Зелените во атмосфера на изразена загриженост за климатските промени, па другите се обидуваат да се прилагодат, објаснува агенцијата „Ројтерс“.

На почетокот на мај, највисокиот суд во Германија донесе одлука дека законот за климатски промени од 2019 година не е доволно амбициозен за да ги заштити правата на помладите генерации, соочени со климатските промени и дека треба да се заостри.

Дури и пред судската одлука, законот имаше за цел драматично зголемување на железничкиот сообраќај за да се намалат емисиите на стакленички гасови, посочува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Девојче прободено со нож во училиште на Сицилија

Објавено пред

12-годишно девојче беше избодено денес со кујнски нож во училиште во сицилијанскиот град Ени, информираат италијанските медиуми.

Таа била нападната од две години постаро девојче од истото училиште, кое со ножот и нанела убоди во делот на лицето, рацете и увото, пренесуваат агенциите додавајќи дека повреденото девојчето било пренесено во локалниот Ургентен центар.

Мајката на повреденото девојче, видно потресена, рече дека е страшно што девојчето донело кујнски нож на училиште со намера да повреди некого.

Директорот на училиштето веднаш ги известил надлежните судски органи и локалните обвинители, а на 14-годишното девојче му бил забранет пристап до училиштето се до промена на одлуката.

Прикажи повеќе...

Европа

Норвешка ја повлече вакцината на „Астра зенека“ од употреба

Објавено пред

Норвешка ја повлече вакцината на „Астра зенека“ од својата програма за вакцинирање против Ковид-19, објави премиерката Ерна Солберг.

Таа рече дека одлуката е заснована на препораки од комитетот на експерти и од норвешкиот институт за јавно здравје, кој препорача повлекување на „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“ од програмата за вакцинација, поради ризик од многу ретки, но сериозни несакани ефекти.

Норвешка исто така ја продолжува суспензијата на вакцинта на „Џонсон и Џонсон“, но сè уште не ја исклучи од програмата за вакцинација, рече Солберг.

Владата размислува да им ја понуди вакцината на „Џонсон и Џонсон“, која допрва ќе се користи во земјата, на оние кои се подготвени да ја примат.

Норвешка престана да вакцинира со „Астра зенека“ на 11 март како мерка на претпазливост поради појава на ретки тромби по вакцинацијата, вклучително и смртни случаи. До тогаш оваа вакцина ја примиле околу 138 000 луѓе.

Данска пред нешто повеќе од еден месец ја повлече вакцината на „Астра зенека“ од својата програма за вакцинирање.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Отворено писмо од истакнати научници: Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато и нема доволно докази за да се каже дали настанал природно или потекнува...

Македонија55 минути

Грција ги отвора границите за Македонците

Граничниот премин „Евзони“ од денеска се отвора за сите македонски државјани, но за влез потребно ќе биде приложување на негативен...

Свет1 час

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 час

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, додека индискиот сој на...

Свет2 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија21 час

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија23 часа

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет1 ден

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија1 ден

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија1 ден

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет1 ден

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 дена

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија2 дена

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет2 дена

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Досие