Контакт

Свет

Турскиот сеизмички брод „Оруч реис“ на нова мисија на Медитеранот

Објавено пред

Министерот за енергетика и природни ресурси на Турција, Фатих Донмез, истакна дека турскиот сеизмичко-истражувачки брод „МТА Оруч реис“ пристигна во зоната на Медитерант, каде што ќе ја спроведува својата нова мисија, пренесува „Анадолија“.

Министерот Донмез оваа информација ја потврди преку соопштение објавено на својот профил на социјалната мрежа „Твитер“. Тој нагласи дека со цел на Турција да ѝ се овозможи независност во областа на енергетиката, без прекин ќе продолжат истражувањата во Медитеранот и во Црното Море.

Турскиот министер на својот твитер-профил ја сподели и фотографијата на бродот „Оруч реис“.

„Нашиот сеизмичко-истражувачки брод ‘МТА Оруч реис’ за својата нова мисија на Медитеранот тргна од Анталија и пристигна во зоната каде што ќе спроведува операции. ‘Оруч реис’, 83 милиони жители стојат зад тебе“, напиша министерот Донмез.

Како дел од активностите на истражување, Турција ја објави нова истражувачка активност на „МТА Оруч реис“ на источниот Медитеран преку NAVTEX (навигациски телекс) од 10 август 2020 година. Бродот ќе ги продолжи своите активности на источниот Медитеран со бродовите „Џингис-кан“ и „Атаман“ до 23 август.

Турција постојано го оспорува едностраното дупчење во источниот Медитеран од страна на кипарските Грци тврдејќи дека Турската Република Северен Кипар исто така има права на ресурсите во оваа област.

Во 1974 година, по пучот чија цел беше анексија на Кипар од страна на Грција, Анкара мораше да интервенира како гарантска моќ. Во 1983 година е основана ТРНЦ.

Во децениите оттогаш имаше неколку обиди да се реши кипарскиот спор, но завршија со неуспех. Најновиот обид, што се одржа со учество на државите гаранти – Турција, Грција и Велика Британија – заврши без напредок во 2017 година во Швајцарија.

Свет

Австралиската влада и помага на новинската агенција со 5 милиони долари

Објавено пред

Владата на Австралија објави дека ќе обезбеди пет милиони австралиски долари (3,7 милиони американски долари) за новинската агенција Австралиски асошиетед прес (ААП), која се најде во финансиски тешкотии поради пандемијата на коронавирус.

„AAP Newswire обезбедува услуги на повеќе од 250 водечки регионални медиуми низ Австралија, покривајќи јавни интереси за националните, државните и регионалните вести“, рече министерот за комуникации Пол Флечер.

„Новинарството од јавен интерес е важно денес, поважно од кога било. 5 милиони долари ќе му овозможат на ААП да продолжи да обезбедува важни медиумски услуги за заедниците низ Австралија“, додаде тој.

Притисокот врз австралискиот премиер Скот Морисон за поддршка на новинската агенција се засили откако претходните сопственици News Corp и Nine Entertainment објавија во март дека планираат да ја затворат.

Претседателот на ААП, Џонти Лоу и извршната директорка Ема Кудрој изразија задоволство од великодушната најава на владата.

„ААП доставува содржина до стотици весници и радиостаници, претежно на регионално ниво, кои не можат да праќаат новинари да известуваат за случувањата во поголемите градови, на нашите терени и спортски терени“, се вели во заедничкото соопштение.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку десетина демонстранти против ИЦЕ уапсени во Светскиот трговски центар

Објавено пред

Осум демонстранти биле уапсени за време на протестот против Агенцијата за миграција и царина (ИЦЕ) во Менхетен, пренесува „Њујорк пост“.

Протестот почнал на плоштадот „Фоли“, по што демонстрантите се спуштиле кон Светскиот трговски центар за да се изјаснат против наводите за несакани хистеректомии на границата, според видеата и сведиштвата од местото на настанот. Групата демонстранти броела вкупно околу 50 до 60 лица.

Видеа објавени на Твитер покажуваат големо полициско присуство и полицајци кои создаваат барикада за да ги спречат демонстрантите да се упатат кон улицата.

Еден од демонстрантите турнал полицаец, а повеќето други биле приведени за блокирање на коловозот, соопштија полициски извори. Кај едно од лицата приведени за блокирање на улицата, откриено било дека поседува метална палка и е обвинет за поседување оружје.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави словенечката влада.

Поради големиот пораст на бројот на новоинфицирани во последните две недели, Словенија беше ставена на списокот на епидемиолошки небезбедни дестинации од страна на британската влада, откако тоа го направија Норвешка, Шведска, Литванија и Естонија претходните денови, објавија словенечките медиуми.

Бројот на активни случаи на инфекција во Словенија во моментов е 1116, од вкупно 4195 потврдени инфекции регистрирани од почетокот на епидемијата, објави словенечкото Министерство за здравство.

Во болниците има 67 пациенти со Ковид-19, што е за седум повеќе од претходниот ден, а 11 од нив се на интензивна нега. Беа забележани четири нови смртни случаи, а бројот на жртвите се искачи на 138.

Бидејќи следните десет дена се сметаат за клучни за смирување на епидемиолошката состојба, владата на Јанез Јанша ќе воведе задолжително носење маски на јавни простори како што се пазари, но и во училници и универзитетски сали.

Владата разгледува и можно ограничување на дозволеното дружење на луѓето на најмногу шест лица. Покрај тоа, од следната недела ќе се ограничи работата на гостилниците, клубовите и другите локали, па ќе им биде дозволено да работат до 22 часот, а предвидени се и некои ограничувања за работата на продавниците, објавија медиумите.

Од друга страна, владата го повикува населението да преземе одговорност и доследно да се придржува кон основните епидемиолошки мерки – одржување на потребното растојание, хигиена на рацете и избегнување приватни собири надвор од семејниот круг, како што се родендени и други прослави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца кои немаат техничка опрема за следење на онлајн...

Македонија9 минути

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку која бара 100.000 евра, поради изнесени клевети и лаги...

Македонија41 минута

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион2 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет2 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија3 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион3 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија3 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет4 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет4 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија4 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ5 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа5 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет5 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион5 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија16 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ17 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет17 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија18 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ18 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Досие