Контакт

Свет

Турција уапси шестмина Ирачани за врски со ИСИС

Објавено пред

Најмалку шестмина осомничени со ирачко потекло се уапсени во Црноморскиот Регион во Турција за врски со терористичката група Даеш/ИСИС, пренесува „Анадолија“.

Осомничените биле приведени во истовремени операции од страна на антитерористички и разузнавачки тимови во северната провинција Самсун, рече изворот на агенцијата, кој побара да не биде именуван поради ограничувања во комуникацијата со медиумите.

Екипите извршиле рација на повеќе локации во окрузите Илкадим и Теќекој во покраината. Во акцијата биле запленети и дигитални материјали.

Турција беше една од првите земји што го означија Даеш/ИСИС како терористичка група во 2013 година. Земјата оттогаш повеќе пати беше цел на терористичката група со најмалку 10 самоубиствени напади, седум бомбашки напади и четири вооружени напади кои однесоа најмалку 315 животи и беа повредени стотици други.

Како одговор на тоа, Турција започна воени и полициски операции дома и во странство за да спречи понатамошни терористички напади.

 

Свет

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Објавено пред

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го достигна врвот во март, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге, рече дека само минатата недела се пријавени 300.000 нови случаи.

„Пред нас е многу сериозна ситуација“, рече тој и додаде дека некои европски земји, вклучително и Велика Британија и Франција, забележале највисоки дневни бројки во последните месеци.

Капацитетите за тестирање се зголемија низ цела Европа од почетокот на пандемијата, кажа Клуге, што значи дека бројот на заразени е веројатно поголем.

Бројот на хоспитализирани и починати, според Клуге, сè уште не забележале слично зголемување, иако Шпанија и Франција бележат тренд на раст.

Младите луѓе во моментов го сочинуваат најголемиот дел од ново регистрираните случаи на коронавирус.

Клуге, исто така, на брифингот рече дека карантинот дал јасни резултати.

„Во јуни, случаите достигнаа најниско ниво“, рече тој. „Сепак, бројот на нови случаи во септември треба да послужи како повик за будење за сите нас“, рече тој.

Претходно оваа недела, Клуге предупреди дека Европа треба да се подготви за зголемување на смртноста од коронавирус во октомври и ноември, предупредувајќи дека ќе биде потешко.

Прикажи повеќе...

Свет

Судан го исклучи интернетот во земјата поради приемните испити на студентите

Објавено пред

Повеќе од 500.000 матуранти наскоро ќе полагаат приемни испити за запишување факултет во Судан, поради што државата секој ден по три часа го исклучува интернетот во земјата.

Судан има долга практика во ова. Интернетот бил исклучуван за време на протести со цел да се наруши координацијата на демонстрантите, но оваа година исклучувањето на интернетот се користи како мерка за спречување на „мамење на големи размери“ на приемните испити на факултетите.

Во средата, во 8 часот наутро, жителите на Судан сфатија дека и покрај тоа што навреме ги платија сметките, интернетот на нивниот мобилен телефон не работи. Откако добија илјадници поплаки, операторите објавија дека владата наложила секојдневно прекинување на мобилниот интернет до 24 септември, како начин да ги одврати кандидатите од измама на испитите.

Агенцијата ЕФЕ потсетува дека суданските власти донеле контроверзна мерка со цел да спречат големи измами што се случија пред три години, кога се појавија испитни прашања на Интернет, а Министерството за образование мораше да организира уште еден испит. Секој ден, до 24 септември, Суданците не можат да користат мобилен интернет од 8 до 11 часот.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Објавено пред

Кинескиот министер за наука и технологија Ванг Џиганг изјави дека земјата во моментов спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против вирусот Ковид-19 и додаде дека четири вакцини веќе влегле во третата фаза на тестирање.

Тој на здравствениот форум во Пекинг оцени дека епидемијата сè уште се шири низ целиот свет и дека не е целосно под контрола, како и дека може да има ново зголемување на случаите во есен и зима, пренесува TАСС.

Тој додаде дека Кина и доставила навремени информации за коронавирусот на Светската здравствена организација, што обезбедило важна основа за истражувачите ширум светот да спроведуваат медицински студии и да развиваат фармацевтски производи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Економија14 минути

Жените се уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ1 час

Тачи ќе му додели на Трамп „Орден на слободата“

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа1 час

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи...

Свет1 час

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот, со петнаесетина...

Регион1 час

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија13 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ14 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет14 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија14 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ15 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ17 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура17 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија19 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија19 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија19 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија20 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија21 час

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија21 час

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија22 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Досие