Контакт

Свет

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Објавено пред

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од наркобанда, опремена со 10 оклопни автомобили и тешко оружје.

dobivaj vesti na viber

Државната полиција соопшти дека патролата била помногубројна во нападот пред зори на автопатот што води кон граничниот премин со САД, пренесува агенцијата АП.

Како што наведоа, полицајците херојски дејствувале во нападот. Државното обвинителство соопшти дека еден службеник е меѓу загинатите.

Засега нема информации за идентитетот на напаѓачите, но во блискиот град Нови Ларедо долго време доминира насилен североисточен картел. Во последната деценија државата Њу Леон претрпе тешко насилство поради стариот картел Зетас.

Свет

Лидерот на Крим: Едно лице загина во експлозиите во близина на руската воена база

Објавено пред

Прорускиот лидер на анектираниот украински полуостров Крим Сергеј Аксјонов изјави дека едно лице загинало како последица на експлозиите во близина на руската воена воздухопловна база.

dobivaj vesti na viber

Локалните власти соопштија и дека во експлозиите се повредени пет лица.

Очевидци изјавија за Ројтерс дека околу 15:20 часот по локално време одекнале најмалку 12 експлозии од правец на воздушната база Саки на руската армија во близина на Новофјодорвка, на западниот брег на Крим. Последната експлозија била најгласна.

Руското Министерство за одбрана тврди дека биле активирани неколку магацини со воздухопловна муниција, но не кажа што ги предизвикало експлозиите. Москва, за разлика од проруските власти на Крим, тврди дека во експлозиите нема повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган и Асад ќе разговараат првпат по десет години, со помош на Путин

Објавено пред

Претседателите на Турција и Сирија, Реџеп Таип Ердоган и Башар Асад, на предлог на рускиот претседател Владимир Путин, ќе можат да разговараат телефонски првпат по 10 години, пишува провладиниот весник „Туркије“, повикувајќи се на неименувани извори.

dobivaj vesti na viber

„ Претседателот Ердоган, кој неодамна го посети Сочи, размени мислења со рускиот лидер Путин за Сирија. Одговарајќи на прашања на новинарите на враќање од Русија, Ердоган рече дека, и покрај присуството на терористички структури на границата со Сирија, Путин предложил: „ Ако повеќе сакате да ги решавате проблемите заедно со режимот што е можно повеќе, би било многу подобро“.

Весникот, познат по својата блискост со владините кругови, пишува дека рускиот лидер ги поканил двете страни на разговор.

Сепак, Анкара, наводно, соопштила дека е „прерано“ за таков состанок. Но, беше посочено дека може да има телефонски разговор меѓу Ердоган и Асад.

Во преговарачкото движење меѓу Турција и Сирија почна да се формира комисија од експерти кои добро го познаваат регионот.

Прикажи повеќе...

Свет

Саудиска Арабија и САД одржуваат заеднички воени вежби

Објавено пред

Поморските сили на Саудиска Арабија и на САД пристигнаа во пристаништето Јанбу, на западот на оваа арапска земја.

dobivaj vesti na viber

Саудиска Арабија и САД ќе одржат заедничка воена вежба наречена „Мајчин бес 22“.

Вежбата, која ќе почне в среда или v четврток, ќе трае неколку дена, а има за цел зајакнување на партнерството меѓу саудиските и американските сили, јави саудиската новинска агенција СПА.

Јанбу е големо комерцијално и бродско пристаниште на западниот брег на Саудиска Арабија и има поморска база.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет3 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија6 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија10 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија10 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион11 час

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет12 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет12 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет13 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион13 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија24 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија1 ден

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа1 ден

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ1 ден

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија1 ден

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет1 ден

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија1 ден

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...