Контакт

Свет

Украина во голем страв од пораз, Зеленски нагло ја откажа средбата со Американците

Објавено пред

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја откажа средбата со американските конгресмени поради несогласување околу идното американско финансирање за неговата земја. Виртуелните настапи во Сенатот и Претставничкиот дом на Конгресот беа закажани за вторник, но беа откажани во последен момент.

dobivaj vesti na viber

Тоа се случи откако висок украински функционер предупреди дека постои ризик од губење на војната против Русија доколку не биде одобрена дополнителна американска воена помош.

Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, не објасни зошто Зеленски не се појавил. Водечкиот демократ во Сенатот рече дека украинскиот претседател е преокупиран со некои работи во последна минута, без да даде повеќе детали.

Шефот на канцеларијата на Зеленски, Андриј Јермак, претходно кажа дека постои голем ризик од пораз на Украина ако нема континуирана поддршка од САД.

„Ќе биде тешко да се задржат истите позиции и ќе биде навистина тешко за луѓето да преживеат“, додаде тој во говорот во Американскиот институт за мир во Вашингтон.

Мрачната проценка на Јермак дојде само неколку часа пред Зеленски да се повлече од закажаната видео конференција со американски сенатори за да ги информира за воените напори. Украинската амбасада во Вашингтон не одговори веднаш на барањето на „Би-Би-Си“ за откажувањето.

Сето ова се случува по обновениот притисок од Белата куќа за дополнителна поддршка на Украина. Меѓутоа, американскиот Конгрес сè уште не е ни блиску до договор за компромисен пакет трошоци за да помогне во финансирањето на воените напори.

„Ни снема пари – и ни истекува времето“, напиша директорката за буџет на Белата куќа Шаланда Јанг во писмото до републиканските и демократските лидери објавено во понеделникот.

Таа предупреди дека неуспехот на Конгресот да одобри дополнителна воена помош за Украина пред крајот на годината ќе ја осакати нацијата во нејзината борба против Русија и дека повеќе нема „волшебно тенџере со финансирање“ од кое може да се црпи помош.

Но, во понеделникот, републиканскиот претседател на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, ги отфрли најновите барања за обезбедување дополнителни десетици милијарди долари.

„Администрацијата на Бајден не успеа суштински да одговори на легитимната загриженост на Претставничкиот дом во врска со недостатокот на јасна стратегија во Украина, начини за решавање на конфликтот или план за адекватна сметка за помошта обезбедена од американските даночни обврзници“, напиша Џонсон на социјалните мрежи.

Замрзнувањето на финансирањето доаѓа во време кога се чини дека борбите на првите линии на фронтот дојдоа во ќор-сокак. Украинската контраофанзива на југ се чини дека е забавена додека силите на Киев се борат да ја задржат основата што ја поставија на источниот брег на огромната река Днепар.

Од почетокот на војната во февруари 2022 година, американскиот Конгрес одобри повеќе од 110 милијарди долари воена и економска помош за Украина. Меѓутоа, администрацијата на Бајден со месеци предупредува дека поголемиот дел од тие пари веќе се распределени.

Европа

Драма во Неапол: се урна дел од патот, автомобили паднаа во провалија, жителите евакуирани од блиската зграда

Објавено пред

Во неаполскиот кварт Вомеро утрово се урна дел од патот и две возила, од кои едното паркирано, а другото во движење, паднале во провалија, но патниците не се здобиле со сериозни повреди.

dobivaj vesti na viber

На луѓето во автомобилите им помогнале војници ангажирани на патиштата, кои им помогнале на патниците да излезат од бездната, пренесува Анса. Според првите проверки се чини дека дошло до колапс на канализација, некои делови од Вомер останале без вода, а жителите се евакуирани од една зграда.

Во една од околните улици течела вода од балконот, а неколку станови биле поплавени.

Адвокатот Анџело Писани, претседател на здружението на потрошувачи „Нои Конзуматори“, рече дека урнатиот пат е привремено затворен и додаде дека не е првпат ваков инцидент да се случи во Неапол.

Посочи дека граѓаните повеќе не се чувствуваат безбедно поради дупките на коловозите и заклучи дека поради лошата контрола, водата истекува под земја и со тоа предизвикува големи штети на патиштата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Герасимов ги посети руските војници, им го честиташе освојувањето на Авдиивка

Објавено пред

Началникот на ГШ на руската армија, Валери Герасимов ги посети трупите кои се борат во војната во Украина за да разговараат за следните чекори по заземањето на градот Авдиивка, јавија денеска државните медиуми, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека руските трупи дополнително ќе вршат притисок во Украина за да го надградат својот успех на бојното поле по падот на градот Авдиивка, каде што украинските војници беа принудени да се повлечат.

Во видеото на Министерството за одбрана, Герасимов е прикажан како доделува медали на руските војници кои учествувале во заземањето на Авдиивка и добива извештај од командантот задолжен за рускиот напад на Авдиивка, генерал-полковник Андреј Мордвичев, соопштија државните медиуми.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба претходно изјави дека Авдиивка немаше да падне доколку Киев го добиеше оружјето што не пристигнало поради застојот во американскиот Конгрес, кој се уште не одобрил голем пакет помош за Украина.

Прикажи повеќе...

Свет

Сноуден: Не можевте да го спасите Навални, но можете Асанж

Објавено пред

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден му порача на „секој политичар и новинар“ дека иако не можеле да го спасат рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина на 16 февруари, сега можат да го спасат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој се соочува со можна екстрадиција во САД.

dobivaj vesti na viber

„Тие му велат на секој политички лидер и новинар кој држи и пишува говори: „Не можевте да го спасите Навални. Но сè уште можете да го спасите Асанж. Ако молчите сега, кога всушност можете да влијаете на исходот, никогаш не сте застанале во одбрана на принципите, само се надевавте на аплауз“, напиша Сноуден на социјалната мрежа X.

Тој додаде дека „жртвата на „злосторството“ (новинарството) на Асанж е државата, а не личноста“.

„Тоа е дефиниција за политички престап, што договорот за екстрадиција меѓу САД и Велика Британија изречно го забранува“, рече Сноуден, кој е во Русија од 2013 година, каде што доби азил и државјанство откако објави серија тајни документи за Американски и британски програми за мониторинг.

Првиот ден од сослушувањето во врска со жалбата на Асанж против одлуката за екстрадиција на САД заврши во вторникот во Високиот суд во Лондон. Адвокатите на основачот на „Викиликс“ изјавија дека се работи за политички мотивиран случај и дека на нивниот клиент му биле прекршени човековите права.

Продолжението на судењето е закажано за денеска, кога пред судот ќе се обратат американските адвокати. САД бараат екстрадиција на Асанж за објавување тајни воени досиеја во 2010 и 2011 година, а Врховниот суд на ОК одлучи дека Асанж треба да биде екстрадиран, отфрлајќи ги тврдењата дека може да изврши самоубиство во американски затвор поради лошо ментално здравје.

Порталот „Викиликс“ на Асанж стана познат во 2010 година кога објави видео од американската армија во кое десетици луѓе, меѓу кои и двајца новинари на Ројтерс, беа убиени во напад на хеликоптери „Апачи“ во Багдад во 2007 година.

После тоа, беа објавени илјадници тајни доверливи документи и дипломатски извештаи во кои САД ги критикуваат светските лидери, од рускиот претседател Владимир Путин до членовите на саудиското кралско семејство.

Во САД, Асанж е обвинет за шпионажа по 17 точки, а доколку биде прогласен за виновен, може да добие и до 175 години затвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е за 300, туку за 90 отсто

Според претседателот на Комората на трговски друштва за геодетски работи, Никола Рибароски најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија1 час

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски кажа дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија2 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија4 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија5 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет6 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа7 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет7 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион7 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа17 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија18 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија19 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ21 час

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија23 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија23 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија24 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија1 ден

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија1 ден

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...