Контакт

Европа

Украинскиот генерал предвидува кога ќе завршат конфликтите во Украина: Верува и дека Русија ќе биде поразена

Објавено пред

Шефот на украинската воена разузнавачка служба изјави дека конфликтот против Русија ќе достигне пресврт до средината на август и ќе заврши до крајот на годината.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за Скај Њуз, генерал-мајор Кирило Буданов изјави дека во Русија е во тек пуч за смена на Владимир Путин, но и дека рускиот лидер е „сериозно болен и боледува од рак“.

– Пресврт ќе биде во втората половина на август. Најголем дел од активните борбени акции ќе бидат завршени до крајот на оваа година. Како резултат на тоа, ќе ја вратиме украинската моќ на сите наши територии што ги загубивме, вклучително и Донбас и Крим – рече Буданов.

Тој рече дека Русија ќе претрпи огромни загуби, но дека не е изненаден од таквите размери, со оглед на тоа што руската моќ, како што вели, е „мит“.

– Европа ја гледа Русија како голема закана. Тие се плашат од нејзината агресија. Осум години се бориме против Русија и можеме да кажеме дека руската моќ е мит. Тоа не е моќно, тоа е орда луѓе со оружје – рече Буданов.

Украинскиот генерал истакна дека руските сили кои го нападнаа североисточниот град Харков биле турнати речиси до руската граница и дека нивниот неуспех да ја преминат реката Северски Донец пред неколку дена довел до „тешки загуби“.

– Можам да потврдам дека претрпеа големи загуби во жива сила и оклоп и можам да кажам дека кога се случија артилериските напади, многу екипажи ја напуштија својата опрема – додаде тој.

Тој исто така тврдеше дека поразот на Русија во Украина ќе доведе до смена на рускиот претседател Владимир Путин и дека е во тек државен удар против него.

Сепак, тој не даде никакви докази за своите тврдења.

Украинскиот генерал изјави и дека Путин е „во многу лоша психичка и физичка состојба и многу болен“.

Во последно време се шират гласини за нарушено здравје на Путин, но тоа неофицијално не е потврдено, пренесе Телеграф.рс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Руски политичар: Бавно напредуваме, украинската армија е една од најсилните

Објавено пред

Политичарот Франц Клинцевич за руската телевизија го коментираше напредокот на Русија во Украина, велејќи дека е бавен, поради силната украинска армија.

dobivaj vesti na viber

Клинцевич вели дека руските сили во Украина се борат против војници кои имаат ист менталитет како Русите.

„Не сакам никого да навредам, но руската специјална воена операција е доста тешка. Украинската армија е една од најсилните и најдобро опремените армии. Како да се бориме против руски војници и офицери“, додаде тој, пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Европа

Напаѓач во Норвешка избол четири лица, едно во критична состојба

Објавено пред

Најмалку четири лица се избодени и повредени во случајни напади во Нумедал во југоисточна Норвешка, соопшти денеска локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Една од жртвите е во критична состојба, јавува „Ројтерс“.

Норвешките власти го опишаа инцидентот како „Пливо“, што во полициска терминологија значи „насилство опасно по живот“.

Еден час по првото пријавување на нападот, полицијата на Твитер објави дека осомничениот е уапсен.

Нумедал се наоѓа на југоисточниот дел на Норвешка и вклучува неколку општини.

Според медиумите, дојавата за нападот полицијата ја добила околу 8:45 часот по локално време.

Очевидец тврди дека на лице место имало неколку амбулантни возила и три хеликоптери.

На местото на настанот биле повикани и пожарникари, чиј шеф исто така тврди дека полицијата во меѓувреме успеала да го совлада напаѓачот.

– Успеаја да го фатат, имаат контрола над него. Тоа е сè што знам засега, изјави началникот на противпожарната служба, јавува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Гувернерот на Херсон: Наскоро ќе бидеме Херсонска Област на Руската Федерација

Објавено пред

Володимир Салдо, гувернер на окупираниот Херсон во јужна Украина назначен од Русија, рече дека регионот наскоро ќе биде целосно интегриран во Русија.

dobivaj vesti na viber

Салдо напиша на Телеграм дека регионот ќе стане „Херсонска Област на Руската Федерација“.

Неговиот заменик Кирил Стремусов напиша дека граѓаните ќе можат да аплицираат за руско државјанство во наредните недели кога ќе се стабилизира ситуацијата.

Украинските власти постојано предупредуваат дека Москва планира лажен референдум за независност во Херсон, но и на други места, пренесе Нова.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 час

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа2 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Регион2 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет2 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа3 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа3 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет3 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија14 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа15 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија15 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет16 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија17 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија19 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија20 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа21 час

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија23 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион23 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија1 ден

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија1 ден

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...