Контакт

Свет

Украинскиот министер за надворешни работи поднесе оставка

Објавено пред

Украинскиот министер за надворешни работи, Павлo Климкин, поднесе оставка, пренесува ТАСС повикувајќи се на видео објавено на фејсбук-страницата на Климкин .

„Како што ветив, само што ја потпишав мојата оставка”, рече тој.

Климкин објасни дека ќе го испрати писмото до Врховната рада и до украинскиот претседател Владимир Зеленски по неговата инаугурација на 20 мај.

Според министерот, тоа е правилна постапка од гледна точка на политичката култура бидејќи новоизбраниот претседател има право да формира свој тим за надворешна политика и да ја воспостави својата стратегија за надворешна политика.

„Но, реков дека сум подготвен да го поддржам кога е потребно и онаму каде што нашите убедувања и визијата се совпаѓаат”, додава Климкин.

Климкин, исто така, ја објави својата намера да се кандидира за украинскиот парламент.

„Јас разбирам што сакаат Украинците, но исто така разбирам што очекува светот од нас. Имам многу различни идеи и се надевам дека ќе ги спроведам, поради што продолжувам да одам напред во политиката, до Врховната рада, со тим чии убедувања и визија за иднината ги споделувам “, истакна тој.

Климкин е министер за надворешни работи на Украина од јуни 2014 година.

Свет

Американец пет години држел жена како сексуална робинка

Објавено пред

Маж од Северна Каролина држел жена како сексуална робинка цели пет години и сега се соочува со обвиненија за трговија со луѓе.

Салвадор Еспиноза Ескобар (48) од Ешбор бил уапсен во средата бидејќи држел жена во сексуално ропство, скратувајќи ги нејзините основни животни потреби уште од јануари 2015 година, во замена за присилни сексуални акти, се вели во полициското соопштение.

Ескобар се појави на суд во петокот и бил пуштен со кауција од 100.000 долари. Властите засега не сакаат да го објават идентитетот на жртвата, а истрагата е во тек, пренесува Си-ен-ен.

Oндреа Азелтон, полициски командир, за локалните медиуми изјавила дека Ескобар наводно не ѝ давал храна на жената кога не сакала да има секс со него.

Локалните власти соопштија дека жената е во стабилна состојба.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на загинати во земјотресот во Турција се искачи на 40 лица

Објавено пред

Бројот на загинати во земјотрес во Турција се искачи на 40 лица, откако спасувачите извлекоа тело од под урнатините на куќа во градот Елазиг. Во земјотресот со јачина од 6,8 степени што го погоди источниот дел на земјата во петокот вечерта повредени се повеќе од 1.600 луѓе. 45 преживеани биле извлечени од урнатините, пренесува АП.
         
Земјотресот уништи 76 згради и оштети повеќе од 1.000, чии станари бараа засолниште во шатори, џамии, училишта, спортски сали и домови. Поставени се повеќе од 9.500 шатори и се најавува дека околу 2.000 станови ќе започнат со изградба во април.
        
Во болница се задржани 86 лица, од кои 18 се во одделенија за интензивна нега. Скоро 4.000 луѓе се ангажирани во спасувачки операции, како и 22 кучиња. Земјотресот со јачина од шест степени го погоди Елазиг и во 2010 година, при што загина 51 лице.

Прикажи повеќе...

Европа

Премиерот Џонсон: За врвни научници ќе издаваме визи по забрзана постапка

Објавено пред

Велика Британија ќе почне со издавање визи по забрзана постапка за водечките научници и истражувачи следниот месец кога ќе ја напушти Европската Унија, рече премиерот Борис Џонсон.

Велика Британија ја напушта Европската Унија на 31 јануари.

„Додека ја напуштаме ЕУ, сакам да испратам порака дека Велика Британија е отворена за најталентираните умови во светот и е подготвена да ги поддржи за да ги претворат нивните идеи во реалност“, стои во соопштението на Борис Џонсон.

Од 20 февруари ќе се забрза постапката на добивање виза за научници и истражувачи, ако добијат препорака од британските институции. Нема ограничување на бројот на визи што може да се издадат за „глобални таленти“.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија46 минути

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија49 минути

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 час

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 час

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија2 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет3 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет4 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет4 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет4 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет5 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет5 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет6 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт14 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт15 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт16 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет17 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ22 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија1 ден

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Досие