Контакт

Европа

Уште еднo писмo-бомба во Холандија, но полицијата беше побрза

Објавено пред

Холандската полиција денес пронајде и деактивира уште едно писмo-бомба што пристигна во канцеларијата на ИТ-компанија во близина на Утрехт.

dobivaj vesti na viber

Тоа е компанијата „Унисис“ од Лозден и таа е последната во земјата во која е испратено писмо-бомба.

Како и вчера, изнудувањето е мотив за испраќање на писмото, објави „Ројтерс“.

Во две пошти во Холандија вчера имало експлозии и во двата случаи станувало збор за писмо-бомба.

Никој не е повреден во експлозиите.

Европа

Зеленски: Неопходна е забрзана примена на санкциите против Русија

Објавено пред

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска, на заеднички брифинг со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во Киев изјави дека инсистира на нови иоб прзи санкции на ЕУ против Русија.

dobivaj vesti na viber

„Разговаравме за нови санкции против Русија, особено за десеттиот пакет-санкции. Ова е заедничка европска задача – да се намали способноста на Русија да ги заобиколи санкциите и колку побргу и подобро се изврши оваа задача, толку поблиску ќе бидеме до поразот на Русија“, рече Зеленски, пренесува „Укринформ“.

Тој оцени дека темпото на воведување санкции против Русија е забавено и дека Русија ја зголемува брзината со која се приспособува на санкциите и укажа на потребата тоа да се коригира.

Прикажи повеќе...

Европа

Додека Западот ѝ испраќа тенкови на Украина, Орбан предвидува победа за Русија

Објавено пред

Додека украинските знамиња се веат во европските метрополи и западните тенкови му доаѓаат на помош на Киев, унгарскиот премиер Виктор Орбан отворено ја доведува во прашање одржливоста на Украина како суверена држава. Неговата влада во Будимпешта го излепи градот со плакати против руските санкции, а унгарската државна опера ја поставува „Војна и мир“ на Сергеј Прокофјев.

dobivaj vesti na viber

„Политико“ пишува дека Орбан неодамна на собир на мала група меѓународни конзервативци изјавил дека Русија веќе успеала да ја претвори Украина во непремостлива руина.

„ Украина сега е Авганистан. Владимир Путин нема да загуби и времето е на страната на Русија – рече Орбан за време на дискусијата на тркалезната маса, нарекувајќи ја Украина „ничија земја“.

Таа порака е дијаметрално спротивна на реториката на остатокот од западната алијанса, која премина друга црвена линија кога минатата недела вети дека ќе испрати стотици модерни западни тенкови во Украина. Изјавите на Орбан предизвикаа гнев кај украинските власти, кои најавија дека ќе го поканат унгарскиот амбасадор, пишува Слободна Далмација.

Во Будимпешта, од друга страна, изјавите на Орбан се сметаат за делумно внатрешно-политички трик за да се оттргне вниманието од економските проблеми на Унгарија, како и да се привлечат на националистичките гласачи. Но, меѓу експертите постои и чувство дека реториката на Орбан е повеќе од краткорочно политиканство: унгарскиот лидер, велат тие, сака да ги зачува своите долгогодишни добри односи со Кремљ.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Холандија се појави кравјо лудило

Објавено пред

Холандија пријавила случај на говедска спонгиформна енцефалопатија (БСЕ) на сточарска фарма нагласувајќи дека месото од заболеното животно не влегло во синџирот на исхрана, така што нема опасност за јавното здравје.

dobivaj vesti na viber

Јадењето месо од животно што боледува од кравјо лудило може да предизвика смртоносна болест кај луѓето, потсетува ДПА.

Министерството за земјоделство го информира БСЕ за случајот во парламентот во Хаг, без да ја прецизира локацијата на фармата. Надлежните посочија дека објектот е изолиран и дека е забрането отстранување ѓубриво, месо и животни.

Надлежните служби се обидуваат да ги идентификуваат заразените животни, кои треба да бидат убиени.

Лабораторијата допрва треба да утврди со која варијанта на БСЕ било заразено животното. Холандија нема регистрирано случај на таканаречената атипична варијанта на кравјо лудило од 2011 година.

Таквата форма на болеста може да се развие, на пример, кај стари животни.

Таканаречената класична варијанта првпат беше регистрирана во Британија во 1986 година, а беше предизвикана од животински протеини во добиточната храна.

Од 1997 година Холандија има регистрирано 88 случаи на класична БСЕ, пренесе „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион29 минути

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија2 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија3 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија4 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија4 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион4 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет5 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија6 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет6 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет6 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет6 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет7 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет19 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија19 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија20 часа

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија21 час

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион21 час

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет22 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...

Европа24 часа

Оланд: Путин не е луд, туку е радикално рационален

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд, смета дека рускиот претседател Владимир Путин не е луд, туку радикално рационален лидер, кој е...