Контакт

Свет

Фабрика за месо ново жариште на коронавирус во Канада

Објавено пред

Фабриката за преработка на месо „Каргил“, која се наоѓа јужно од Монтреал, ќе биде привремено затворена кога најмалку 64 вработени биле позитивни на Ковид-19.

Ова е вторпат компанијата да ја доживее епидемијата во еден од своите објекти во Канада.

„Каргил“ соопштила дека 64 вработени претставуваат 13 проценти од вкупната работна сила во фабриката.

Квебек вчера го надмина прагот од 37.000 случаи на Ковид-19, уште 142 лица починале, а во саботата бил забележан 61 смртен случај.

Многумина во владата на премиерот Џастин Трудо сметаат дека повторното отворање на Квебек се одвива пребрзо и стравуваат дека владата ќе мора да продолжи со програмата за финансиска помош ако се случи втор бран на коронавирусот во Квебек.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Нов рекорд во Индија – над 6.500 заболени во еден ден

Објавено пред

Во Индија во последните 24 часа се потврдени нови 6.566 случаи на коронавирус, а починале 194 луѓе, што се нови рекордни бројки од почетокот на пандемијата.

Од 21 мај во Индија секој ден заболуваат над 6.000 луѓе, а според податоците од Министерството за здравство, хоспитализирани се 86.110 пациенти.

Од почетокот на пандемијата починале вкупно 4.531 човек, додека со вирусот се заразиле 158.333, од кои 67.692 оздравеле.

Во Индија се уште е на сила карантинот, кој до сега трипати е продолжуван, а би требало да биде укинат на 31 мај.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Интервентна полиција го чува парламентот во Хонгконг

Објавено пред

Интервентна полиција е распоредена околу зградата на законодавниот дом во Хонгконг. Пратениците би требало да расправаат за нацрт закон, кој би го криминализирал непочитувањето на кинеската државна химна.

Поради бурната дебата за нацрт законот, двајца пратеници се исфрлени од седницата, по што таа била одложена, пренесе Ројтерс.

Ако законот биде усвоен, сите кои ќе ја навредуваат кинеската химна, ќе бидат казнети со парична казна од 5.237 фунти и затворска казна до три години.

Поради нацрт законот вчера беа организирани протести при што полицијата употреби солзавец и уапси 360 демонстранти. Во текот на ноќта демонстрантите се уште беа на улиците барајќи независност од Кина.

Прикажи повеќе...

Европа

По грешка отпуштени 1.694 пациенти од ментална болница во Велс

Објавено пред

Грешка што не требаше да се случи. Така Комитетот за здравство во Велс ја карактеризираше одлуката на менталните болници да отпуштат 1.694 пациенти среде пандемијата на коронавирусот, кои, всушност, не се за отпуштање.

Сега болниците прават се за да ги вратат ментално болните пациенти во клиниката, додека надлежните им се извинуваат на граѓаните.

Дополнителен проблем се појави кога се покажа дека точниот број на отпуштени пациенти не е познат.

„На крајот, дојдовме до бројката од 1.694 предвреме пуштени пациенти од установите, и тоа на оние пациенти на кои сè уште им е потребна помош“, соопштија здравствените власти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање на свадби и родендени

Со одлука на Владата од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија29 минути

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија32 минути

Парична помош за оние кои останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците кои поради коронакризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе можат брзо да дојдат до...

Регион1 час

Кипар ќе ги плати трошоците за одмор на сите туристи кои ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе остане позитивен на коронавирус...

Македонија15 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа16 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа19 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион19 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија20 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија21 час

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија21 час

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија21 час

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија21 час

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија23 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет24 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија1 ден

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Досие