Контакт

Свет

ФБИ почна истрага против ФЕТО, можна е екстрадиција на Фетула Ѓулен

Објавено пред

ФБИ почна истрага против терористичката организација ФЕТО, која стои зад неуспешниот пуч во 2016, изјави министерот за внатрешни работи на Турција.

dobivaj vesti na viber

Мевлут Чавушоглу говореше во парламентот, каде што посочи дека ФБИ, конечно, го гледа вистинкото лице на оваа терористичка група.

„ФБИ почна сериозна истрага против ФЕТО во 15 држави“, изјави Чавушоглу.

„Односно, уапсени се неколку осомничени лица во неколку држави, вклучувајќи ја Њу Џерси“.

Чавушоглу вели дека за време на скорешниот Г20-самит во Аргентина, претседателот Доналд Трамп се сретнал со претседателот Реџеп Таип Ердоган и посочил дека САД прават напори за екстрадиција на лидерот на ФЕТО, Фетула Ѓулен, во Турција, од неговото долгогодишно место на живеење, Пенсилванија.

Турција веќе долго време се жали на неактивноста на САД да го екстрадира Ѓулен.

Групата ФЕТО и нејзиниот лидер Фетула Ѓулен стојат зад неуспешниот пуч во Турција што се случи на 15 јули 2016. Во нападите загинаа 251 лице, а 2.200 беа повредени.

Анкара тврди дека ФЕТО исто така стои зад долгогодишната кампања со која групата сака да ја урниса државата преку инфилтрирање во институциите, особено војската, полицијата и судството на Турција.

ФЕТО е организација која е многу присутна надвор од границите на Турција и особено е позната по тоа што управува со приватни училишта преку кои се влеваат средства со кои се финансираат терористички активности.

Училиштата управувани од страна на ФЕТО се справуваа и со правни прашања поради финансиски проблеми, злоупотреба на јавни средства, како и злоупотреба на имиграцискиот процес.

Од 2017 година ФЕТО управуваше со 136 училишта во 28 држави, а искористи и над 2,1 милијарди долари од американски даноци, пренесува „Си-би-ес њуз“ од САД.

Свет

Украинците тврдат дека Русите погодиле болница, се споделуваат вознемирувачки сцени

Објавено пред

Според локалните власти, три лица загинале, а пет се повредени по руското гранатирање на Херсон.

dobivaj vesti na viber

Регионалната воена управа на Херсон на својот канал Телеграм објави дека цел на руските сили биле болница, училиште, автобуска станица, пошта, банка и станбени згради.

Се наведува дека има тројца загинати и пет повредени.

Меѓу повредените е и медицинска сестра која работела во регионалната болница, изјави Јури Соболевски, заменик-шеф на Регионалниот совет на Херсон.

На социјалните мрежи се шират страшни слики наводно направени во болница. Една од тие слики покажува уништена соба на пациентот со крвави траги на креветот и многу крв на подот.

И Антон Герашченко, советник на украинското Министерство за внатрешни работи, објави дека Русите ја нападнале болницата во Херсон и сподели слики на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Разорни поплави во Нов Зеланд, има загинати

Објавено пред

Разорните поплави во Нов Зеланд продолжија и денес по обилните дождови што ја зафатија земјата, кои предизвикаа лизгање на земјиштето, поројни поплави и уривање на патишта.

dobivaj vesti na viber

Окленд, најголемиот град во Нов Зеланд со 1,6 милиони жители, остана во вонредна состојба откако во петокот го погодија невидени врнежи, предизвикувајќи поплави во кои досега загинаа четири лица, објавин „Би-би-си“.

Оттогаш, фокусната точка на вонредната состојба се пресели на југот на земјата.

Округот Ваитомо, кој се наоѓа на околу 220 километри од Окленд, доцна синоќа прогласи вонредна состојба.

Метеоролозите не се оптимисти и тврдат дека лошите временски услови околу Окленд ќе траат до вторник, 31 јануари, се вели во соопштението на метеоролошката служба Метсервис.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку десет деца загинаа при превртување на чамец на езеро во Пакистан

Објавено пред

Најмалку десет деца загинаа кога се преврте чамец на езерото Танда Дам во Пакистан, пренесува „Скај њуз“. Уште девет се сметаат за исчезнати.

dobivaj vesti na viber

Шестмина се спасени, а тројца се во критична состојба.

Локалната полиција соопшти дека на чамецот имало 25 ученици од верско училиште и дека биле на пикник.

Децата биле на возраст од 11 до 13 години.

Истиот чамец претходно превезувал група од 16 ученици преку езерото.

„Според првите пријави, чамецот се превртел поради преоптоварување“, соопштија од полицијата.

Неколку часа пред оваа несреќа, автобус падна од мост во Пакистан, при што загинаа најмалку 40 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт6 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија6 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија8 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет10 часа

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет10 часа

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија11 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет11 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет11 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет11 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија1 ден

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ1 ден

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет1 ден

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија1 ден

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија1 ден

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија1 ден

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет1 ден

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет2 дена

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...