Контакт

Свет

„Фејсбук“ ја најави својата нова виртуелна валута либра

Објавено пред

Гигантот „Фејсбук“ објави дека лансира дигитална валута наречена либра; новата криптовалута се очекува да им помогне на милијарди корисници на социјалните мрежи во спроведувањето на меѓународните трансакции, пренесува „Спутник“.

Како и кај повеќето криптовалути, либра ќе биде управувана и обезбедена од страна на кој било учесник што има пристап до компјутер.

Со оглед на тоа дека „Фејсбук“ го користат околу 2 милијарди луѓе, неговата планирана криптовалута либра може да стане значајна златна кокошка за социјалните мрежи и потенцијално да го измени својот конвенционален финансиски модел.

Во меѓувреме, потегот на „Фејсбук“ да се вклучи во финансискиот сектор ги натера британските и американските власти да ја искажат својата загриженост. Минатиот месец Комитетот за банкарство, домување и урбани прашања на американскиот Сенат му се обрати на главниот извршен директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во писмо со кое бара одговор за регулацијата на приватноста и финансиите на социјалните мрежи.

„Важно е да се разбере како големите социјални платформи ги прават достапни податоците што може да се користат на начин што има големи последици врз финансискиот живот на потрошувачите. Исто така, важно е да се разбере како големите социјални платформи ги користат финансиските податоци за профилот и целните потрошувачи“, се вели во писмото.

Најавата на „Фејсбук“ доаѓа откако потпретседателот на американската фирма за Европа, Никола Менделсон, претходно месецов изјави дека компанијата ќе отвори уште 500 нови работни места во Лондон.

Свет

Грета Тунберг ги обвини светските лидери за „креативен ПР“

Објавено пред

Грета Тунберг ги повика светските лидери да престанат да користат „умни сметководствени и креативни ПР служби“ за да избегнат реална акција за климатските промени.

„Вистинската опасност доаѓа кога политичарите прават да изгледа како вистинска акција да се случува, но всушност, речиси ништо не е направено од паметните сметководители и креативните ПР служби“ изјави 16-годишната Швеѓанка, за време на Конференцијата за климатски промени во Мадрид.

Таа предупреди дека часовникот отчукува како се доближуваат децениите до својот крај.

„За само три недели ќе влеземе во нова декада, која ќе ја дефинира нашата иднина. Сега сме очајни за каков било знак за надеж“ порача Тунберг.

Младата активистка ги обвини светските лидери дека прават постојани обиди да најдат дупки за да избегнат да направат значителни промени.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Силен ветaр го оддува камионот врз полициски автомобил и го смачка

Објавено пред

Ветровите проследени со дожд во Велика Британија дуваа со брзина до 100 километри на час и превртеа камион на автопатот А1, кој потоа удри во полициски автомобил.

Несреќата се случила во Шкотска кога полициско возило го насочувало сообраќајот од надворешната лента. Ветрот веќе оддувал еден камион од патот до тогаш. Друг камион тогаш само се превртел кон полицискиот автомобил и го смачкал. Полицаецот кој пристигнал на местото на настанот е полесно повреден.

„Мораме да го затвориме А1 веднаш. Камионот само што се преврте на моето патролно возило. А го исполирав вчера“, објави на твит началникот на полицијата Стјуарт Карл.

Метеоролозите издадоа жолто предупредување за подрачјето на Англија и Шкотска бидејќи силните ветрови веројатно ќе предизвикаат доцнење во железничкиот и патниот сообраќај.

Прикажи повеќе...

Регион

Хандке прогласен за персона нон грата во Сараево

Објавено пред

Добитникот на годинашната Нобелова награда за литература, Питер Хандке, денес е прогласен за персона нон грата во кантонот Сараево.

Оваа одлука, иницирана од пратениците на Партијата за демократска акција (СДА), беше едногласно донесена на седницата на Собранието на кантонот Сараево.

Декларацијата го осудува доделувањето на Нобеловата награда на негаторот на геноцидот во Сребреница.

Во декларацијата се наведува дека последната фаза на геноцид е токму негирање на геноцид, и се наведува дека добитникот на Нобеловата награда за литература во јавни настапи за време на агресијата во БиХ јавно го поддржувал големосрпскиот режим, на чело со воениот злосторник Слободан Милошевиќ.

Во декларацијата се вели дека Хандке не ги менува ставовите денес, туку оди чекор понапред, најавувајќи го неговото доаѓање во БиХ и неговата посета на мајките од Кравица и околината на Сребреница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија2 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет3 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија3 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет4 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион5 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија17 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија18 часа

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет19 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион20 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија23 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија1 ден

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија1 ден

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија1 ден

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет1 ден

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет1 ден

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Досие