Контакт

Свет

Хаос во Австралија: 400 заразени со Ковид-19, добиле грешна информација дека се негативни

Објавено пред

Главната австралиска лабораторија дезинформирала 400 граѓани на Божиќ, им кажала дека се негативни на коронавирусот, а тие всушност биле позитивни, пренесуваат медиумите во регионот.

Грешката ја направила лабораторијата на сиднејската болница Свети Винсент. Ден потоа граѓаните биле известени дека имало грешка. Надлежните нагласија дека утврдуваат зошто се случило тоа.

Тие претпоставуваат дека тоа е последица на големиот притисок врз лабораторијата поради значително зголемениот број на вирусно-позитивни лица. Австралија забележа рекорден број позитивни случаи од почетокот на пандемијата.

Само на Божиќ биле пријавени повеќе од 10.000 луѓе позитивни на коронавирус. Повеќето од нив се во државата Нов Јужен Велс, каде што се наоѓа споменатата лабораторија. Се смета дека повеќето го имаат сојот омикрон.

До 22 декември, 91 отсто од австралиското население над 16 години било вакцинирано со две дози. Највисока стапка на вакцинација меѓу шесте австралиски држави е во Нов Јужен Велс.

Голем е бројот на оние кои се вакцинирани со третата доза а надлежните го скратија периодот за вакцинација со трета доза.

Свет

Обилни снежни врнежи во Турција – возилата се заглавени во снег, сите летови се прекинати

Објавено пред

Суспензијата на летовите од аеродромот во Истанбул денеска беше продолжена поради обилните снежни врнежи, додека зимските временски услови го блокираа сообраќајот низ градот во кој живеат околу 16 милиони луѓе.

Турските власти денеска прогласија административно отсуство за сите вработени во јавните институции со цел да се намали мобилноста, пренесува Танјуг.

Гувернерот на Истанбул Али Јерликаја напиша на Твитер дека приватни возила нема да бидат дозволени на патиштата до 10:00 часот по Гринич, додека екипите за итни случаи продолжуваат да ги чистат патиштата.

На снимката што ја сподели гувернерот се гледаат камиони и автомобили заглавени во снегот.

Турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“ вчера објави дека ги откажала сите летови од аеродромот до Истанбул бидејќи аеродромот бил затворен.

Снежното невреме им предизвика голема главоболка на 16 милиони жители на најголемиот град во Турција, каде автомобили се судрија еден во друг, лизгајќи се по стрмна улица покриена со снег и автопати кои се претворија во паркинзи, пишува Ал Џезира.

Канцеларијата на гувернерот на Истанбул ги предупреди возачите дека нема да можат да влезат во градот од Тракија, регион кој се протега низ европскиот дел на Турција до нејзината западна граница со Бугарија и Грција.

Трговските центри беа затворени рано, услугите за испорака на храна беа затворени, а култните градски пекари стоеја празни бидејќи добавувачите не можеа да го пробијат снегот.

Сообраќајните службеници, исто така, ги затворија главните патишта низ големи делови од централна и југоисточна Турција, планински регион погоден од снежно невреме за прв пат минатата недела.

Некои Турци се израдуваа на снегот, па некои улици во Истанбул беа претворени во еден вид скијачки патеки.

Прикажи повеќе...

Свет

Рамзан Кадиров: Да бев на местото на Путин, одамна ќе ја окупирав Украина

Објавено пред

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека САД ја користат Украина за поставување воена база на нејзина територија, додавајќи дека доколку тој бил на местото на рускиот претседател Владимир Путин, „одамна ќе ја окупирал Украина“.

Кадиров изјави дека најблизок сосед на Русија е Украина и дека се работи за словенските народи, пренесува РИА Новости.

Според Кадиров, Америка не ѝ прави ништо добро на Украина, но ѝ треба држава во која ќе ја постави својата база.

„Ако има луѓе во Украина, тие мора да се спротивстават, а ако ги нема во Украина, тогаш Русија мора да преземе мерки“, рече Кадиров.

Тој додаде дека доколку тој би бил претседател, одамна ќе ја окупирал Украина, ќе испрати војници и ќе воспостави ред.

„Ако Америка или некој мисли дека е можно да се уништи Русија или да се окупира или да се фрли нашата земја на колена, тоа никогаш нема да се случи“, нагласи Кадиров.

Прикажи повеќе...

Свет

Заедничката вежба на Русија и Кина „Мирно море 2022“, одржана во Арапското Море

Објавено пред

Во Арапското Море се одржа заедничката руско-кинеска воена вежба „Мирно море  2022“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Поморската вежба се одржа во западниот дел на Арапското Море, пренесува РИА Новости. За време на вежбата, руските бродови и кинеската морнарица вежбаа ослободување на запленетиот брод.

Од руска страна во вежбата учествуваше одред на бродови од Тихоокеанската флота. Претходно, бродовите на Пацифичката флота учествуваа во заедничка вежба со Индија, а потоа и на руско-иранско-кинеската поморска вежба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгереналниот секретар, Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си куцала пораки кои ги прикажала како негова...

Македонија2 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија2 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија3 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет3 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет3 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет13 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет14 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија18 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа19 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија22 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија22 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија23 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија23 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет24 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија1 ден

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет1 ден

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет1 ден

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Досие