Контакт

Европа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните сојузници на Киев не ја засилат својата воена поддршка, изјави чешкиот претседател Петар Павел.

dobivaj vesti na viber

„Немаме друг избор, освен да ѝ дадеме на Украина сè што ѝ е потребно за да успее во својата мисија да го врати суверенитетот и да ги контролира нејзините граници. Сè помалку ќе биде наш неуспех“, рече тој во интервју за италијанскиот „Кориере дела сера“.

Официјални лица во Киев долго време се жалат на бавната испорака на оружје и други форми на помош ветени од западните земји. Русија исто така почна да се потпира на своите воени сојузници, вклучително и Северна Кореја и Иран, да складира артилерија и оружје пред бруталните зимски месеци.

„Ако ја пропуштиме можноста да ја задржиме нашата поддршка за Украина, следната година би можела да биде уште поповолна за Москва“, рече Павел. „Оваа година е клучна за поставување на темелите за успех. Следната година ќе биде покомплицирана.

„За жал, нашите испораки на воена опрема не се доволни за да ѝ дозволиме на Украина да ја продолжи операцијата со висок интензитет“, додаде чешкиот лидер посочувајќи дека европските сојузници не ги исполнија своите ветувања за снабдување на Украина со артилериски гранати.

Павел додаде дека Путин, веројатно, профитирал во последните недели од конфликтот во Појасот Газа. Тој исто така вели дека не верува оти Украина во моментот може да добие воена превласт над Русија додавајќи дека „времето сега е на страната на Русија“.

Европа

Драма во Неапол: се урна дел од патот, автомобили паднаа во бездна, жителите евакуирани од блиската зграда

Објавено пред

Во неаполскиот кварт Вомеро утрово се урна дел од патот и две возила, од кои едното паркирано, а другото во движење, паднале во бездна, но патниците не се добиле сериозни повреди.

dobivaj vesti na viber

На луѓето во автомобилите им помогнале војници ангажирани на патиштата, кои им помогнале на патниците да излезат од бездната, пренесува „Анса“. Според првите проверки, се чини дека дошло до колапс на канализација, некои делови од Вомер останале без вода, а жителите се евакуирани од една зграда.

Во една од околните улици течела вода од балконот, а неколку станови биле поплавени.

Адвокатот Анџело Писани, претседател на здружението на потрошувачите „Нои конзуматори“, рече дека урнатиот пат е привремено затворен и додаде дека не е првпат ваков инцидент да се случи во Неапол.

Посочи дека граѓаните повеќе не се чувствуваат безбедно поради дупките на коловозите и заклучи дека поради лошата контрола, водата истекува под земјата и со тоа предизвикува големи штети на патиштата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Герасимов ги посети руските војници, им го честита освојувањето на Авдиивка

Објавено пред

Началникот на ГШ на руската армија, Валери Герасимов ги посети трупите кои се борат во војната во Украина за да разговараат за следните чекори по заземањето на градот Авдиивка, јавија денеска државните медиуми, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека руските трупи дополнително ќе вршат притисок во Украина за да го надградат својот успех на бојното поле по падот на градот Авдиивка, каде што украинските војници беа принудени да се повлечат.

Во видеото на Министерството за одбрана, Герасимов е прикажан како доделува медали на руските војници кои учествувале во заземањето на Авдиивка и добива извештај од командантот задолжен за рускиот напад на Авдиивка, генерал-полковник Андреј Мордвичев, соопштија државните медиуми.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба претходно изјави дека Авдиивка немаше да падне доколку Киев го добиеше оружјето што не пристигнало поради застојот во американскиот Конгрес, кој се уште не одобрил голем пакет помош за Украина.

Прикажи повеќе...

Европа

Реконструкција на денот кога почина Навални

Објавено пред

Поминаа неколку дена од смртта на Алексеј Навални во поправната колонија „Поларниот волк“ (ИК-3) во Русија. Накратко, ситуацијата одела вака: властите тврдат дека тој починал во затворот од згрутчување на крвта или синдром на ненадејна смрт. Семејството речиси веднаш го демантира ова наведувајќи дека Навални е убиен и дека Путин е одговорен.

dobivaj vesti na viber

Одговорите на клучните прашања сè уште не се достапни, а нелогичностите во овој случај фрлаат ново светло, но и сомнеж во официјалната верзија на настаните.

Кога точно почина Алексеј Навални?

Формално, одговорот на ова прашање се дава веднаш. Според официјалната верзија, Навални починал на 16 февруари. По прошетката му се слошило, по што опозицискиот политичар веднаш изгубил свест и по извесно време, и покрај „сите неопходни мерки за реанимација“ што ги презела брзата помош, починал. Навални на 15 февруари учествуваше на теренско судско сослушување преку видеоврска, а извадок од неговиот говор објави „Сота“.

Хронологијата на денот на смртта на Навални може да се утврди врз основа на изјавите на анонимни извори на каналите на „Телеграм“ (се разбира, нема причина да им се верува безусловно).

Извори на каналот „Маш“ на „Телеграм“ објавија дека „сигналот за итен случај“ кај Навални во градската болница е примен во 13.30 часот по локално време (11.30 часот по московско време). По тоа, „тим за реанимација“ од селото Харп, каде што се наоѓа ИК-3, наводно стигнал до колонијата „за помалку од седум минути“. На лекарите им требаа уште две минути да стигнат до Алексеј, а потоа реанимацијата продолжи најмалку половина час. Севкупно, целиот овој процес требаше да трае најмалку 40 минути. Според „Маш“, смртта на Навални била потврдена во 14.17 часот по локално време (12.17 часот по московско време).

Извори од каналот на „Телеграм“, „База“, наведоа слично време на смртта и во описот на „Маш“ го додадоа фактот дека на Навални му се слошило околу 13 часот по локално време (11 часот по московско време), може да се претпостави дека персоналот на ИК-3 доцнеше барем половина час да повика брза помош.

Изворот на телеграмскиот канал ВЧК-ОГПУ го појасни и времето кога Навални излегол на прошетка по што му се слошило: 12.11 часот (10.11 часот по московско време). И тој го потврди времето на смртта – 14.17 часот (12.17 часот по московско време). Има некои докази што фрлаат сомнеж на оваа хронологија.

Од изјавите на соработниците на Навални знаеме дека тој од 14 февруари се наоѓа во затворската ќелија ИК-3. Во исто време, самиот политичар, нешто повеќе од еден месец пред смртта, успеа да каже дека прошетките во казнената ќелија се одвиваат во 6.30 часот наутро (4.30 часот по московско време), а не во попладне, како што тврдат, претставници на затворската колонија и извори на „Телеграм“.

Тројца соговорници на „Медуза“, ослободени од ИК-3, забележале и дека затворениците од казнената ќелија се вадат на прошетка во раните утрински часови. Затвореникот, ослободен во 2023 година, рече дека интервалот бил од седум до осум наутро. Точно, еден од соговорниците призна дека некои затвореници може да имаат индивидуална дневна рутина со услови поинакви од другите затвореници.

Адвокатот Валерија Ветошкина изјави за „Медуза“ дека е исклучително тешко да се замисли временска рамка за давање медицинска нега во максималната безбедносна колонија, која се наоѓа на далечниот север.

Според наредбата на Министерството за здравство, времето на патување до пациентот во итни случаи не треба да надминува 20 минути – медицинските работници наводно успеале да го направат тоа уште побргу.

Затвореник од „Поларниот волк“, кој сакаше да остане анонимен, изјави за „Нова газета Европа“ дека Навални можеби починал вечерта на 15 февруари кога офицерите на ИК-3 ја забрзаа вечерната проверка и ја зголемија безбедноста „така што беше невозможно да се види што се случува“. Во исто време, „некои автомобили се слушаа како влегуваат во зоната трипати доцна вечерта и во ноќта“. А утрото на 16 февруари почна со темелно пребарување на ќелиите и „според чуварите, затворениците заклучиле дека се очекува инспекција во колонијата“. И веќе во 10 часот (осум часот по московско време) шпекулациите за смртта на Навални се проширија низ ИК-3.

„Мислам дека Навални почина порано отколку што беше наведено. Најверојатно, претходната вечер. Инаку, зошто беше потребно цврсто да нѐ затворат во касарната и да организираат претрес наутро?“, праша еден од затворениците.

Државните новински агенции „РИА новости“ и ТАСС исто така во своите публикации го наведоа 15 февруари како датум на смртта. Подоцна, и двата медиума ја коригираа информацијата, но агенциите не прецизираа дали овие грешки се едноставни печатни грешки или се појавиле поради некоја друга причина.

Која е причината за смртта?

На ова прашање има официјален одговор: на 17 февруари вработените во „Поларен волк“ ја известиле мајката на Навални, Људмила, и неговиот адвокат дека политичарот починал од синдром на ненадејна смрт. Проблемот е што не постои таква формулација во верзијата на Меѓународната класификација на болести (МКБ-10) по која треба да се водат руските лекари.

Ако се работи за ненадејна срцева смрт или инстант-смрт, кои се споменати во МКБ-10, тогаш и двете од овие причини може да се утврдат само по обдукција. Според изворите на „Нова газета Европа“, тоа не било спроведено во моментот кога Људмила Навални била информирана за „синдромот на ненадејна смрт“.

Покрај тоа, „ненадејната срцева смрт“ е во спротивност со ситуацијата опишана во соопштението на ФСИН, истакна лекарот Алексеј Полупан, кој учествуваше во лекувањето на Навални по неговото труење.

„Обично ова (ненадејна срцева смрт) се случува веднаш. Ова не е некаков вид влошување. Ако имало влошување, тоа траело една секунда пред пациентот да изгуби свест и да нема ефективна циркулација. Ова се случува одеднаш“, вели тој.

Во интервју за „Медуза“, Полупан се сомневаше во друга можна причина, која пропагандниот телевизиски канал РТ ја наведе во првите часови по смртта на Навални повикувајќи се на својот извор дека политичарот наводно развил згрутчување на крвта.

Зошто телото на Навални не му беше дадено на семејството?

И овде го имаме официјалниот одговор на властите: телото на Алексеј Навални ќе им биде предадено на неговите роднини по завршувањето на истрагата од истражниот комитет. Во исто време, на 17 февруари, адвокатите на политичарите беа известени дека проверката наводно веќе е завршена, а следниот ден дека е продолжена и дека не се знае колку ќе трае.

Формално, дејствата на истражителите се во согласност со законот, а рокот за спречување на семејството да пристапи до телото, всушност, и на ниеден начин не е регулиран. Но, меѓу соработниците на Навални одбивањата предизвикуваат природен сомнеж дека, додека телото е кај нив, властите може да ги прикријат трагите на злосторството. На пример, ако некој политичар е отруен или врз него се употреби насилство. Јулија Навални, вдовицата на опозиционерот, веќе изјави дека мисли оти тој бил отруен со новичок.

Таа за тоа го обвини Владимир Путин. Кремљ ги негира овие тврдења, а на семејството му беше кажано дека е неопходна двонеделна „хемиска анализа“ на телото.

Во меѓувреме, пред ѕидовите на затворот очајната Људмила Навалња моли да ѝ го предадат телото на синот за да може да го погреба соодветно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај „Воена болница“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија1 час

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговски друштва за геодетски работи, Никола Рибароски најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија2 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија2 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија5 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија5 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет7 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа7 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет8 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион8 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа18 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија19 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија19 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ22 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија24 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија24 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија1 ден

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија1 ден

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија1 ден

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...