Контакт

Свет

„Шарли ебдо“: Полицијата го истражува манифестот за исламистичкиот терористички напад

Објавено пред

Француските истражители во неделата проучуваа видеозапис, со кој наводно се презема одговорност за нападот со сатар во Париз, чија цел беше сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, а владата го осуди чинот како исламистички тероризам.

Шест лица сè уште се во притвор вклучувајќи го и осомничениот сторител на нападот во петокот, кој тешко рани двајца пред поранешната редакција на „Шарли ебдо“ во Париз.

Сторителот е Хасан А., 18-годишник роден во Пакистан, според извор близок на истрагата. Тој им рекол на истражителите дека го извршил нападот за да се одмазди за реобјавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед од страна на „Шарли ебдо“, кој беше цел на масакрот во јануари 2015 година од страна на исламистички вооружени лица.

Истражителите сега се обидуваат да го автентицираат видеото за кое веруваат дека го прикажува Хасан А. додека најавува дека ќе го изврши нападот.

„Го гледаме како плаче, како пее. Тој однапред презема одговорност за својот чин посочувајќи го како причина преобјавувањето на карикатурите. Тоа е еден вид манифест, тој најавува дека ќе дејствува  Не станува збор за покажување лојалност кон некоја организација“, рече изворот, кој побарал да не биде именуван.

Осомничениот е роден во пакистанскиот град Манди Бахаудин и иако малку зборува француски, побарал преведувач за време на испрашувањето. Се верува дека тој влегол во Франција пред три години додека сè уште бил малолетен и не покажал ризик од радикализација и покрај тоа што еднаш бил запрен за носење оружје.

Двете лица ранети во нападот се вработени во наградуваната агенција за ТВ-продукции „Премиер лиње“, чии канцеларии се наоѓаат во истиот блок во кој се наоѓаше „Шарли ебдо“ во центарот на Париз. Сепак, се верува дека двајцата, чии животи не се загрозени, не биле конкретна цел.

Напаѓачот погрешно верувал дека редакцијата на „Шарли ебдо“ е сè уште во таа зграда и сакал да ги нападне новинарите од списанието.

Едно од уапсените лица беше ослободено ноќта. Но, главниот осомничен и осум други лица сè уште се во притвор. Меѓу нив е неговиот помлад брат на Хасан и луѓе што живеле со него на неговото последна адреса во северен Париз. Полицијата во неделата приведе и жена што живеела во истата адреса, рече судски извор, без да наведе повеќе детали.

Еден Алжирец, приведен блиску до местото на нападот, исто така беше ослободен. Неговата адвокатка рече дека нејзиниот клиент херојски го бркал напаѓачот.

Нападот се случи на три недели од судењето во Париз за осомничени соучесници во нападите на јануари 2015 година врз „Шарли ебдо“, една полицајка и еден еврејски супермаркет, во кои загинаа 17 лица. Крвопролевањето најавува бран исламистичко насилство во Франција, што досега одзеде 258 животи. Министерот за внатрешни работи, Жералд Дарманин, призна дека властите можеби станале поспокојни во врска со ризикот од терор по релативнотпо затишје во последните години.

„Се наоѓаме во крајно критична ситуација, во војна сме со исламистичкиот тероризам. Можеби колективно го оставивме ова зад на “, рече тој.

Дарманин рече дека заканата е сè уште реална истакнувајќи дека во последните три години биле спречени 32 напада.

„Има барем по еден месечно“, рече тој.

Центристичката влада на претседателот Емануел Макрон во последните неколку недели почна да користи сè поостра реторика за домашните безбедносни прашања во она што аналитичарите го сметаат за поместување кон десно. Антитерористичкиот советник на Макрон, Лоран Нуњез, изјави дека Франција се подобрила во откривањето на екстремистите, но дека сепак мора повеќе да ја затегне мрежата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден по средбата со Путин сам ќе се обрати пред медиумите

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден, ќе одржи одделна прес-конференција по неговиот состанок со Владимир Путин следната недела, изјави извор од Белата куќа, пренесе „Ројтерс“.

Според него, ова е најсоодветен формат за комуникација со медиумите.

Средбата на Бајден со рускиот претседател е закажана за 16 јуни во Швајцарија во вила од 18 век. Се очекува да се разговара за стратешката нуклеарна стабилност и односите меѓу Кремљ и Западот.

Белата куќа соопшти дека сè уште се разјаснува точно како ќе се одржи средбата меѓу Бајден и Путин, објави „Асошиејтед Прес“.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Грција ги признава сите вакцини против коронавирус за влез во земјата

Објавено пред

Сите вакцини, дури и оние кои не се одобрени од Европската агенција за лекови, ќе бидат признати од Грција за влез, објави „Катимерини“, повикувајќи се на претставник на здравствената комисија, кој ја советува владата за прашања поврзани со пандемијата.

Вана Папаевангелу рече дека одлуката е донесена по препорака на комисијата. Вакцините што ќе бидат признаени се Новавакс, Синовак, Спутник V, Синофарм и КанСино.

Папаевангелу истакна дека туристите ќе можат да влегуваат во Грција преку копнените граници, а упатствата за хотели и бродови ќе бидат дополнети со тоа што ќе се бара вработените да бидат вакцинирани или тестирани за коронавирус секоја недела.

Таа истакна дека 98 проценти од смртните случаи во изминатата недела се случиле кај луѓе кои не биле вакцинирани.

Прикажи повеќе...

Свет

Кит проголтал ловец на јазтози, па го исплукал речиси неповреден

Објавено пред

Aмерикански ловец на јастози беше проголтан од кит додека нуркаше, но набрзо го плукна, оставајќи го речиси неповреден.

Мајкл Пакард поминал 30-40 секунди во устата на морскиот гигант во близина на брегот на државата Масачусетс, пишува Би-Би-Си.

На крајот, Пакард претрпел само повреда на коленото.

Ловецот на јастог за медиумите изјави дека почувствувал удар и одеднаш сè се затемнило, откако скокнал од својот брод во вода во опремата за нуркање.

Мислел дека е нападнат од една од големите бели ајкули кои пливаат во областа, но потоа допирал околу него и сфатил дека животното нема заби.

„Тогаш сфатив: Боже, јас сум во устата на кит и тој се обидува да ме проголта. Тоа е тоа, ќе умрам“.

Пакард раскажа дека во моментот мислел на неговата сопруга и двајцата синови, на возраст од 12 и 15 години.

„Тогаш китот исплива на површината и почна да ја тресе главата. Ме фрли во воздухот, а јас паднав во водата. Бев слободен и само лебдев така. Не можев да верувам. Жив сум да ја раскажам приказната“, рече тој.

Друг член на екипажот на бродот, кој очајнички гледал во водата, барајќи знак дека Пакард е жив, го извлекол на пловилото.

Пожарникарите потврдија дека добиле повик за помош на повреден ловец на јастог на градската плажа.

Новинарите го интервјуираа Пакард откако тој беше пуштен од болницата во Кејп Код.

И покрај молбите на неговата сопруга, 56-годишниот Пакард нема намера да ја напушти работата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија3 часа

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија3 часа

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија5 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест против сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија6 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија7 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт8 часа

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт20 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион23 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија24 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија1 ден

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија1 ден

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија1 ден

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија1 ден

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Досие