Контакт

Свет

Швајцарците треба да одат на часови за интеграција со странците

Објавено пред

Швајцарците треба да одат на часови за интеграција со странците за да се навикнат да станат малцинство во сопствената земја, тврди социолог. Ганга Џеј Аратам, кој имигрирал од Шри Ланка во Швајцарија пред 25 години, изјави во интервју за „Тагес Анзајгер“ дека масовната миграција во Швајцарија е еднонасочна улица по која нема враќање назад.

Според Аратам, Швајцарците треба да се откажат од историските обичаи и традиции во земјата – бидејќи домородното население е заменето – и да ја признаат хиперразличноста како национална култура тврдејќи дека швајцарската култура не е изгубена, туку се развива.

На прашањето дали сфаќа дека таквата транзиција може да биде неподнослива за наивните Швајцарци, Аратам одговори:

„Затоа мислам дека треба да има курсеви за интеграција за локалното население. Веќе имаме курсеви за интеграција за мигрантите. Тоа е добра работа. Ваквите курсеви се неопходни и за локалното население затоа што тие полека стануваат малцинство. Во интерес на Швајцарците е да се запознаат со мигрантите“.

Тој тврди дека ако месното население не се приспособи, тие ќе станат губитници во сопствената земја. Илустрирајќи ги ваквите губитници, Аратам посочи на примерот на стари лица кои би можеле да се борат со странците и да станат „фрустрирани кога ќе бидат сместени во дом за стари во кој 90 отсто од персоналот доаѓа од странство“.

Прашан дали масовната миграција може барем да се забави, научникот од Универзитетот во Базел посочи дека кога ќе се отвори вратата за премин на населението од третиот свет, таа не може да се затвори.

„Кога ќе се постигне разновидност, процесот нема да престане“, рече тој истакнувајќи дека обединувањето на семејството и другите политики поврзани со човековите права значи дека миграцијата од глобалниот југ ќе продолжи да расте, без оглед на тоа какви национални закони се обидува да донесе владата.

Покрај тоа, Аратам истакна дека мигрантките во просек имаат повеќе деца отколку Швајцарките.

„Тагес Анзајгер“ посочува дека околу 90 отсто од азилантите добиваат социјална помош и дека повеќето од Еритрејците во Швајцарија не работат дури и по години престој, но Аратам тврди дека се потребни повеќе напори и дека тука има значителен неискористен потенцијал.

Податоците собрани и објавени од Федералниот завод за статистика и Државниот секретаријат за миграција откриваат дека 83,7 проценти од Сомалијците во Швајцарија се потпираат на државната помош наспроти 2,3 отсти од Швајцарците и само 0,6 отсто од јапонските државјани.

Свет

Меркел: Пандемијата е трка на долги стази, пред нас е тешко време

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел апелира граѓаните да се придржуваат до епидемиолошките мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

„Во моментов се соочуваме со проблем затоа што претпазливоста опаѓа“, рече таа во Бундестагот.

Меркел укажа дека граѓаните сакаат повторно да се дружаст и да почувствуваат заедништво.

„ Тоа го чувствувам и сама. Но, го ризикуваме сето она што го постигнавме последните месеци“ предупреди таа.

Меркел рекла дека не смее да се дозволи повторно да биде воведено ограничување низ земјата и додаде дека сака да спречи затворање на економијата и општеството.

„Пандемијата е трка на долги стази и пред Германците е тешко време во текот на есента и зимата“ предурпеди Меркел.

„Апелирам на сите да се придржуваат до мерките, кои во следниот период ќе мора да бидат на сила. Даваме се од себе повторно во ова општество да се грижиме едни за други. Од секој од нас зависи ситуацијата“ заклучи Меркел.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Бајден: Трамп е кученце на Путин

Објавено пред

Кандидатот за претседател Џо Бајден за време на предизборната дебата во Кливленд го нарече својот противкандидат на изборите во САД, Доналд Трамп, кученцето на Путин.

Предизборната дебата пред претседателските избори во Америка се одржа во знак на навреди, кавги и надвикување. Кандидатите меѓусебно се обвинија дека се лажговци, дека ја уништиле Америка, а Бајден во еден момент го нападна Трамп, но и Русија.

„Под овој претседател станавме послаби, поболни и понасилни. Му оставивме успешна економија, а тој уништи сè. Ние му се спротивставивме на Путин, а тој е неговото кученце. „Тој не му кажа ништо за тоа што им платија на талибанците да ги убијат нашите оперативци“, рече Бајден.

На синоќешната дебата, двајца претседателски кандидати разменија навреди, викаа и меѓусебно се прекинуваа.

Прикажи повеќе...

Свет

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: Го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Објавено пред

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против коронавирусот, да ја забрзаат и да обезбедат што е можно поскоро дистрибуција на одобрената вакцина низ целиот свет.

„Фармацевтските компании се согласија да ги прошират своите капацитети за производство на лекови. На пример, лекот „ремдесивир“ го направи компанијата Гилеад, но дополнителни количини сега ќе се произведуваат во фабриките на компанијата Фајзер. Ниту една компанија никогаш не дозволила конкурент да ги користи нејзините фабрики на овој начин, а сега гледаме слична соработка кога станува збор за вакцините“, изјави Бил Гејтс.

„Меѓу другото, компаниите се согласија да соработуваат во производството на вакцини и да го зголемат производството со невидена стапка, осигурувајќи дека одобрените вакцини ќе се дистрибуираат што е можно поскоро“, рече тој.

Според Гејтс, во моментов најголемиот дел од светскиот фонд на вакцини против Ковид-19 се планира да биде испратен во богатите земји.

„Овие земји склучуваат договори со фармацевтски компании, обезбедувајќи право да купат милијарди дози веднаш штом се произведат. Но, што е со земјите во светот со ниски и пониски средни приходи, земјите од Јужен Судан преку Никарагва до Мјанмар? Скоро половина од сите човечки суштества живеат во овие земји и тие немаат куповна моќ да прават големи деловни активности со фармацевтски компании. Како што стојат работите сега, овие земји ќе можат да опфатат максимум 14 проценти од нивното население“, рече тој.

Според него, најдобриот начин да се затвори овој јаз во вакцините е да не се критикуваат богатите земји.

„Тие прават нешто сосема разбирливо – обидувајќи се да го заштитат својот народ. Наместо тоа, треба значително да го зголемиме капацитетот на светот за производство на вакцини. На овој начин можеме да ги покриеме сите без разлика каде живеат“, вели Гејтс.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ32 минути

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово, осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Македонија2 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет3 часа

ЕУ со предупредување до Турција: Сите опции се на маса

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предурпеди дека сите опции се на маса во одбрана на интересите на ЕУ ако...

Свет3 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет3 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет17 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија18 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија18 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија18 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија21 час

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет21 час

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија22 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија23 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија23 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија24 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет1 ден

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија1 ден

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ1 ден

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија1 ден

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Досие