Контакт

Свет

Швеѓанец се „бранел“ со рамазанскиот пост по нападот врз сопругата и децата

Објавено пред

Шведски муслиман бил прогласен за виновен за физичка злоупотреба на својата сопруга и деца, но се обиде да ги оправда своите постапки со гладот поради рамазанскиот пост, пренесува шведското „Сверигес радио“.

Неидентификуваниот маж, кој живее во југозападната шведска провинција Далсленд, бил осуден на шест месеци затвор поради пет одделни точки за напад.

Човекот негираше дека е виновен, тврдејќи дека поради интензивниот глад по постот за време на исламскиот свет месец Рамазан не можел да ги контролира сопствените постапки.

Одбраната со рамазанскиот бес беше искористена од друг муслиман во Франција, како дел од случајот во кој тој бил обвинет дека минатата година до смрт ја тресел својата петгодишна ќерка. Францускиот муслиман рекол дека бил бесен поради плачењето на детето, па двапати го фрлил на хотелскиот кревет, по што детето отскокнало од креветот паднало на подот директно врз главата. Детето подоцна било однесено во болница со фрактура на черепот и починало.

Претходно годинава француските сопственици на бизниси во Монпелје побараа владата да им обезбеди дополнителна сигурност за нивните бизниси пред Рамазан, тврдејќи дека забележале зголемување на насилството за време на светиот месец во последните четири години.

„Рамазанскиот гнев” не е ограничен само на Европа. Во првите три недели од Рамазан оваа година, 20 земји забележале повеќе од 100 џихадистички напади во кои загинале 531 лице, а повредени биле 556 лица. Исламска држава и авганистанските талибанци учествувале со околу 30 отсто од вкупниот број смртни случаи во тринеделниот период.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Пакистан организирана трибина за феминизмот на која ниту една жена не била поканета

Објавено пред

Пакистанскиот совет бил принуден да го преименува и да го реорганизира панелот за феминизмот бидејќи не била поканета ниту една жена.

Кога се дознало дека на панелот во Карачи, со наслов „Феминизам: Друга перспектива“, ќе зборуваат исклучиво мажи, пакистанските власти наишле на жестоки критики на социјалните мрежи. Советот потоа поканил две жени на панелот и го преименувал во „Разбирање на феминизмот“.

Единствената жена чие име било спомнато во оригиналната форма на панелот била водителката на дискусијата Узма ал-Карим, чие име било ставено на дното на промотивната литература, пишува „Би-би-си“.

По острата критика на социјалните мрежи упатени до организаторите на панелот, на настанот се додадени две говорнички: феминистката Мехтаб Акбар Рашди и новинарката Катрина Хосеин.

Прикажи повеќе...

Свет

Велика Британија ќе ги прими децата на свои државјани кои загинале како борци на ИД

Објавено пред

Велика Британија одлучи да ги прими децата на британските државјани кои загинаа борејќи се на страната на Исламска држава во Сирија.
„Им дозволивме да се вратат дома, бидејќи тоа е исправно“, изјави шефот на британската дипломатија Доминик Раб. На децата ќе им биде потребна поддршка за да се вратат во нормален живот.
Според Раб, станува збор за недолжни деца, сираци, никогаш не смееја да бидат изложени на воените ужаси. Имињата на децата не се откриваат од безбедносни причини. Тие ќе бидат првите британски државјани кои ќе бидат вратени во Велика Британија од подрачјата што претходно беа под контрола на ИД.Во камповите во Сирија има и 25 жени државјанки на Велика Британија и околу 60 деца, од кои поголемиот број се помлади од пет години.
Прикажи повеќе...

Регион

Откриен идентитетот на Србинот во шпионската афера

Објавено пред

На видеото со рускиот воен разузнавач е потполковникот во српската војска З.К., а безбедносните служби проверуваат дали тој за пари издавал доверливи податоци, објави „Новости“.

Безбедносните служби, исто така, проверуваат дали во случајот освен Русинот Георгиј Клебан, инаку поранешен заменик на военото аташе во руската амбасада во Белград, и З.К. се вмешани и други лица.

Според пишувањата на „Новости“, ова видео кое е направено лани во Земун, не е единственото во кое го има потполковникот.

Зад објавувањето на снимката застана бугарскиот новинар Христо Грозев, на Запад познат како „борец за вистината за штетното руско разузнавачко делување“, кој дал и објаснување за средбата на снимката.

„Посебен зачин во случајот, покрај биографијата на проамериканскиот бугарски новинар, дава и сознанието дека видеото во јавност го пуштила романската разузнавачка служба, која важи за една од европските испостави на американските разузнавачи“, пишува „Новости“.

Според весникот, тоа дава сомнеж дека аферата потекнува од Западот и дека нејзина цел е да ја разниша соработката, пред сè одбранбената, меѓу Русија и Србија, како и воената неутралност на Србија.

На социјалните мрежи беше објавено видео на кое се гледа како руски разузнавач, наводно, му дава пари на високопозициониран српски службеник. Автентичноста на снимката и идентитетот на рускиот агент го потврди Безбедносно-информативната агенција (БИА).

Прикажи повеќе...

Најново

Регион21 минута

Откриен идентитетот на Србинот во шпионската афера

На видеото со рускиот воен разузнавач е потполковникот во српската војска З.К., а безбедносните служби проверуваат дали тој за пари...

Регион47 минути

Во БиХ годишно умираат 5.000 луѓе поради загадување на воздухот

Во Босна и Херцеговина, особено во Сараево, Тузла, Зеница и Бања Лука, годишно умираат 5.000 луѓе поради загадување на воздухот,...

Свет2 часа

Милијардерот Блумберг влегува во трка за претседател на САД

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој е поранeшен градоначалник на Њујорк, направи уште едeн чекор кон официјалната кандидатура за претседател на САД....

Свет2 часа

Нетанјаху: Обвинението за корупција и земање мито е обид за пуч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли обвинението за корупција и го нарече обид за пуч против него. Нетанјаху во јавно...

Македонија4 часа

Почнува бесплатната вакцинација против сезонскиот грип

Бесплатната вакцинација против сезонскиот грип почнува од денеска. Од Министерството за здравство вчера информираа дека оваа сезона се набавени вкупно...

Македонија4 часа

Пендаровски во официјална посета на Србија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Србија. Денеска во...

Македонија14 часа

(Видео) Приведена негувателката којашто тепаше дете во игротека во Скопје

Жената којашто претепа дете во игротека, а беше пријавена од сопстеникот на кафулето „Дежаву“, е приведена од страна на полицијата....

Македонија16 часа

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои...

Македонија17 часа

Зоран Заев е добитник на меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија19 часа

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија19 часа

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија22 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија23 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија1 ден

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија1 ден

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија1 ден

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет1 ден

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет1 ден

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија1 ден

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Досие