Контакт

Свет

Шефот на СЗО: Треба повторно да се истражи тезата дека вирусот потекнува од лабораторија

Објавено пред

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, побара нова истрага од специјализирани експерти во врска со наводното протекло на коронавирусот од лабораторија во Кина и предупреди дека меѓународните експерти немале непречен пристап до податоците.

Иако експертите кои го истражуваа потеклото на вирусот во јануари и февруари во Кина, ја наведоа хипотезата дека вирусот потекнува од лабораторија како најмалку веројатна, „потребно е дополнително истражување, во нови мисии, со специјализирани експерти, кои сум подготвен да ги распоредам“, посочи челникот на СЗО на брифинг со земјите членки, во врска со извештајот кој беше официјално објавен.

Претпоставката дека вирусот кој ја предизвика пандемијата од Ковид-19 потекнува од лабораторијата беше силно поддржана од американската администрација под претседателство на Доналд Трамп, за која тврдеа дека се заснова на информации од нивните разузнавачки служби.

Кина од почеткот категорично ја отфрла ваквата можност.

Шефот на СЗО исто така нагласи дека меѓународните експерти посочиле оти имале потешкотии во пристапот до податоците за време на престојот во Кина.

„Се надевам дека новите заеднички истраги ќе се базираат на поширока и побрза дистрибуција на податоци“, додаде Гебрејсус.

Во меѓувреме, САД и уште 13 други земји изразија загриженост дека извештајот на Светската здравствена организација за потеклото на Ковид-19 доцни и дека не е заснован на целосни податоци.

„Подеднакво е важно да ја изразиме нашата заедничка загриженост дека меѓународната експертска студија за изворот на вирусот САРС-Ков-2 значително доцнеше и дека не е заснована врз целосни, оригинални податоци и примероци“, се вели во заедничкото соопштение, кое го пренесе агенцијата „Ројтерс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на употребата на нивната вакцина против Ковид-19 на адолесценти на возраст од 12 до 15 години.

Вакцината е одобрена во САД за лица постари од 16 години.

Со клиничкото испитување се утврдило дека вакцината е безбедна, ефикасна и дава силни реакции на антитела кај деца на возраст од 12 до 15 години, соопштија компаниите.

Прикажи повеќе...

Свет

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Објавено пред

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини против Ковид-19 до средината на годината.

Директорот на ГАВИ, Сет Беркли, истакна дека програмата испорачала речиси 38,4 милиони дози вакцини во 102 држави на шест континенти, шест недели откако почна да издава залихи.

Во Македонија, преку Ковакс механизмот досега пристигнаа 24.000 дози вакцини од производителот „Астра Зенека“. Според предвиденото, вкупно 100.800 дози од оваа вакцина би требало да проистигнат во земјава. Во моментот, со „Астра зенека“ се вакцинираат лицата постари од 77 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин ја обвини Украина за опасни провокативни акции во Донбас

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, за време на разговорот со својот турски колега Реџеп Таип Ердоган, ја обвини Украина за опасни провокативни акции во источниот регион Донбас, објави Кремљ.

Двајцата лидери разговараа за можното заедничко производство на вакцината „спутник В“, објави ТАС.

Путин и Ердоган изразија подготвеност да ја зголемат соработката во борбата против коронавирусот.

Претходно, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, изјави дека евентуалното влегување на Украина во НАТО би довело до голема ескалација на тензиите на југоистокот на таа земја и може да има неповратни последици за украинската државност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 часа

Во болниците од коронавирус се лекуваат 1.687 пациенти, во Скопје за еден ден се хоспитализирани 73 лица

Вкупнно 1.687 пациенти со компликации на коронавирус, се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава....

Македонија4 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет4 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет4 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија21 час

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија22 часа

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет23 часа

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија24 часа

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа1 ден

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија1 ден

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет1 ден

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија1 ден

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа1 ден

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа1 ден

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Регион1 ден

Србија ги отвора трговските центри и училиштата

На денешната седница на српскиот кризниот штаб е донесена одлука за отворање на трговските центри, но и за враќање на...

Европа1 ден

Италијанскиот премиер: Ердоган е диктатор, тој сакаше да ја понижи Фон дер Лајен

Италијанскиот премиер, Марио Драги, го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека неделава сакал да ја понижи претседателката на Европската...

Македонија2 дена

Професори од средното уметничко алармираат: 15 колеги се заболени, а директорот воведе настава со физичко присуство

Професори од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје преку допис до јавноста се жалат од раководењето на в.д. директорот...

Свет2 дена

Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент

Лекари во Јапонија денеска објавија дека успешно ја извршиле првата трансплантација на ткиво на белите дробови од жив донор на...

Македонија2 дена

35 смртни случаи и 1.163 новозаразени од коронавирус

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи...

Досие