Контакт

Свет

Шкотска е прва земја во светот што воведува минимална цена на алкохолот

Објавено пред

Шкотска стана првата земја во светот што ќе воведе минимална цена на алкохолот со цел да го направи понедостапен за граѓаните. Станува збор за пионерска иницијатива што ќе почне по судската битка што се одвиваше цела година.

dobivaj vesti na viber

„Шкотска е првата земја во светот доволно храбра да воведе минимална единствена цена“, изјави шкотската премиерка Никола Старџен.

„Мислам дека земјите во Европа и на други места во иднина ќе настојуваат да го сторат тоа што го направивме ние“, додаде таа со напомена дека Ирска и Велс сакаат да започнат слични проекти.

Сега минималната цена што е одредена изнесува 50 пени (57 центи) за единица алкохол, мерка што истовремено ги зема предвид процентот на алкохол и количината.

Така, на пример, шише виски од 70 сантилитар (сл) нема да може да се продава под 14 фунти (15,60 евра), а шише од 75 сл вино со 12,5 проценти алкохол ќе чини најмалку 4,69 фунти (5,2 евра).

Иницијативата што има цел да ги отстрани негативните последици од консумацијата на алкохол беше поздравена од Лекарската комора и здруженијата, кои истакнаа дека станува збор за најголемиот напредок за јавното здравје по забраната за пушење на јавни места.

Свет

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Објавено пред

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда.

dobivaj vesti na viber

Папата ова го кажа како одговор на новинарско прашање во авионот со кој се враќаше од посетата на Африка, а во својата позиција го поддржаа двајцата црковни поглавари кои го придружуваа.

„Криминализацијата на хомосексуалноста е проблем што не може да се игнорира“, рече Папата, цитирајќи статистика која покажува дека 50 земји во светот ги криминализираат ЛГБТ луѓето „на еден или друг начин“, а 10 земји имаат закони против нив, вклучително и смртна казна.

Шеесет и шест земји-членки на ОН сè уште го криминализираат консензуалниот истополов секс, според ИЛГА Ворлд.

Во неколку земји каде истополовиот секс е нелегален, казните може да вклучуваат и смртна казна.

“Тоа не е правилно. Луѓето со хомосексуални склоности се Божји деца. Бог ги сака. Бог ги следи. Осудувањето на таков човек е грев. Криминализацијата на луѓето со хомосексуални склоности е неправда”, рече папата.

Тој истакна дека католичкиот катехизам вели дека истополовата привлечност не е грев, туку сексуалните односи се грев. Тој наведува и дека ЛГБТ луѓето не треба да бидат маргинализирани.

Папата ја повтори својата позната изјава, дадена веднаш откако стана папа во 2013 година, велејќи дека не може да им суди на луѓето со такви тенденции кои го бараат Бога.

Тој исто така истакна дека за време на неговата посета на Ирска во 2018 година, рекол дека родителите не смеат да се откажат од своите ЛГБТ деца, туку мора да ги држат во скутот на семејството каде што ќе бидат сакани,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Свет

Нападнат хеликоптер на ОН, едно лице загина

Објавено пред

Едно лице загина, а друго е рането при пукање врз хеликоптер кој летал на средна височина за време на мисијата на ОН МОНУСКО во ДР Конго.

dobivaj vesti na viber

Во престрелката е убиен еден член на мисијата на ОН од Јужна Африка, додека друг е тешко ранет. Престрелката се случила на истокот на земјата, соопшти мисијата на ОН.

Хеликоптерот бил на лет за Гома, главниот град на провинцијата Северен Киву, каде што успеал да слета.

Засега не се знае кој пукал во хеликоптерот, ниту пак точната локација од која е направено тоа.

Мировната мисија на ОН од околу 18.200 војници е распоредена во источно Конго откако ја презеде функцијата од претходната операција на ОН во 2010 година.

Нејзиниот мандат вклучува поддршка на напорите на владата на Конго за стабилизирање на регионот потресен од бунтовничкото насилство.

Да потсетиме, минатата година во сличен инцидент во ДР Конго беше убиен припадникот на војската на Србија, потполковник Дејан Станојевиќ, пренесе Б92.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Објавено пред

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз на руска нафта, а ситуацијата на фронтот станува се потешка, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

Според него, сега е „многу тешко“ во Бахмут во областа Доњецк, како и во регионот на Одеса.

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин изјави дека во Бахмут се водат жестоки борби, иако извештаите на руските „воени дописници“ го тврдат спротивното.

Центарот на Харков, вториот по големина град во Украина, беше погоден од ракетни напади, при што петмина беа повредени. Ракети погодија станбена зграда и универзитетска зграда.

Шефот на платеничката група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, преку Телеграмскиот канал на прес-службата рече дека, спротивно на некои извештаи, во Бахмут „се уште се водат жестоки битки за секоја улица, секоја куќа, секое скалило“.

„Вооружените сили на Украина не се повлекуваат никаде. Вооружените сили на Украина се борат до последно“, рече тој.

Претходно рускиот провоен канал Варгонзо, повикувајќи се на информации од борците на Вагнер, објави дека украинската армија се повлекла од северните региони на Бахмут.

Во текот на изминатата недела, Русија продолжи да постигнува одреден напредок во напорите да го опколи градот Бахмут, се вели во извештајот на британското Министерство за одбрана.

До почетокот на неделата, формациите на Вагнер, најверојатно, презедоа алтернативен пат и останаа само неколку правци за снабдување на украинските сили низ земјата, а Бахмут стануваше сè поизолиран.

Во петокот во Киев се одржа самитот Украина – ЕУ, но освен пораката дека Украина има место во Унијата, не беше наведен датумот на влез на земјата во политичката и економската заедница на европските држави.

Освен декларативна поддршка, од Киев се бара истото како и од другите земји кандидати, а тоа се владеење на правото и решителна борба против корупцијата.

Украинските власти во последните денови најавија одлучна борба против корупцијата, а сменети се и неколку функционери.

Истиот ден од Америка пристигна вест дека е одобрена нова транша од воената помош за Киев во вредност од 2,2 милијарди евра.

Оваа помош, како што соопшти Пентагон, ќе вклучува и ракети со дострел од 150 километри, кои „ќе и овозможат на украинската армија да гаѓа цели длабоко во руската позадина“, што сега не може да го направи,пренесе Б92.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет33 минути

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет50 минути

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија2 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион2 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија4 часа

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион5 часа

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија7 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион7 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија8 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...

Регион8 часа

Адвокатот на приведените Бугари: Шест часа биле тепани и врзани со лисици

Тројцата Бугари од партијата „Вазраждане“ кои беа приведени вчера на граничниот премин-Деве Баир, шест часа биле држени со лисици на...

Македонија10 часа

(Видео) Спасовски: Полицијата на границите и кај Свети Спас беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им оддаде признание и честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони...

Македонија10 часа

Димитриевски: Бугарите ќе влезат во Уставот кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба во Благоевград ќе може да биде Македонка

Бугарите ќе бидат запишани во Уставот без никаков проблем кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба Бранка во Благоевград ќе...

Регион11 часа

Првиот човек на бугарската фондација во Македонија: На границата имаше физичко насилство врз приведените бугарски државјани

Претседателот на фондацијата „Македонија“ Виктор Стојанов обвини дека на границата вчера имало физичко насилство врз приведените бугарски државјани. Тој за...

Македонија11 часа

Почина судијата Огнен Ставрев

На 63 години почина судијата Огнен Ставрев од скопскиот Кривичен суд. Тој 25 години судеше во двата скопски основни судови....

Свет12 часа

Зеленски им го одзеде државјанството на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руско влијание

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го одзеде државјанството на неколку поранешни влијателни политичари, како последен чекор за „прочистување“ на...

Регион12 часа

Масовни апсења во Турција: Подготвувале терористички напади врз конзулатите на Шведска и Холандија

За време на операција во Истанбул, турските безбедносни сили уапсија 15 лица кои се осомничени дека примале инструкции за подготовка...

Свет12 часа

Почина Первез Мушараф

По долго и тешко боледување во Дубаи почина поранешниот претседател на Пакистан Первез Мушараф, соопшти пакистанската војска. Во изјавата испратена...

Свет12 часа

Пекинг се закани со одговор на американското соборување на кинескиот балон

По вчерашното соборување на кинескиот шпионски балон над Атлантикот, официјален Пекинг денеска жестоко реагираше. Кинеските власти соопштија дека го задржуваат...

Македонија21 час

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеник: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....