Контакт

Свет

Шолц: Крајот на пандемијата не е блиску

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека крајот на пандемијата на коронавирусот не е блиску и ги повика граѓаните што побргу да се вакцинираат.

dobivaj vesti na viber

Во традиционалната новогодишна порака Шолц најмногу зборуваше за пандемијата велејќи дека не дошол на власт во лесно време, пишува „Дојче веле“.

„Четвртиот бран на пандемијата трае, со ризик веднаш да прерасне во петти, пренесен од нов вид коронавирус. „Пандемијата се вовлече во нашите коски, со сите оптоварувања и ограничувања што ги носи“, рече Шолц.

Тој се осврна и на кампањата за вакцинација велејќи дека од средината на ноември се дадени 30 милиони дози вакцина, а планот е до крајот на јануари да се дадат уште толку.

„Искористете ја можноста да се вакцинирате спонтано и без закажување. „Ве молам, не одложувајте го за друг ден“, рече тој.

Тој ги повика вакцинираните да ја примат третата доза наведувајќи дека таа треба да биде побрза од вирусот.

Тој им рече на скептиците дека нивните грижи се неосновани бидејќи во светот се вакцинирани речиси четири милијарди луѓе.

„Нема големи несакани ефекти. Безброј вакцинирани луѓе станаа родители на здрави деца. Придобивките од вакцинацијата се навистина големи“, рече Шолц.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Заминува ли Вагнер од Украина: Има гласини дека Пригожин планира да се фокусира на Африка

Објавено пред

Шефот на руската платеничка група, Вагнер, најверојатно ќе го сврти своето внимание од војната во Украина, објави „Блумберг“ во четвртокот, цитирајќи извори запознаени со ова прашање.

dobivaj vesti na viber

Според извори на „Блумберг“, Евгениј Пригожин планира да го префрли својот фокус назад кон Африка, за каде се верува дека има негови борци. Станува збор за земји како Судан, Централноафриканската Република, Мали.

Се верува дека наводната промена на планот е поврзана со неодамнешните несогласувања помеѓу Пригожин и највисоките воени команданти кои посеаја сомнежи кај рускиот претседател Владимир Путин за воените способности на Вагнер, изјавиле за „Блумберг“ луѓе блиски до Кремљ и разузнавачките служби, кои сакале да останат анонимни.

Наводно, командантите тврделе дека резултатите што ги постигнал Вагнер во Украина дошле со фрлање на огромен број регрутирани затвореници во смрт, објави „Москва тајмс“. Претходно, Пригожин беше снимен како лично регрутира затвореници да се борат за Вагнер во Украина, а снимките биле направени во неколку руски затвори кон крајот на летото и почетокот на есента.

„Блумберг“ додава дека операциите на Вагнер во Африка веројатно ќе привлечат поголемо внимание од Пригожин, доколку ситуацијата во Украина стане потешка за платеничката група.

„Нацрт-известувањето на Вагнер објавено во понеделникот, исто така, нуди барања за служење во Африка кои се движат од девет до 14 месеци, наведувајќи дека оние што се регрутирани ќе бидат сместени во резерва“, напиша медиумот.

По години работа во сенка, Вагнер групата зачекори во центарот на вниманието среде инвазијата на Украина и презеде водечка улога во борбите за источниот град Бахмут од летото 2022 година, земајќи големи загуби во процесот.

Но, тензиите меѓу Вагнер и Министерството за одбрана на Русија тлееја со месеци бидејќи Пригожин ја обвини руската војска дека ја презема заслугата за победите на борците на Вагнер и го забавува напредувањето на единиците на Вагнер.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина соопшти дека Русите се повлекле од реон близу Херсон, но набрзо ја тргна објавата

Објавено пред

Украинската армија соопшти дека руските сили се повлекле од градот Нова Каховка од другата страна на Днепар, во областа Херсон во јужна Украина, но набрзо објави дека направила грешка, а Москва го негираше повлекувањето. „Окупаторот се уште е привремено во Нова Каховка. Информацијата за наводното повлекување на непријателот од таа позиција е објавена по погрешно толкување на достапните податоци“, напиша главниот воен персонал на Телеграм.

dobivaj vesti na viber

Најпрво, украинското Министерство за одбрана објави дека на 22 март 2023 година, сите единици на окупаторската армија на позицијата во Новаја Каховка, во регионот Херсон, го напуштиле градот, но набрзо украинската армија признала дека тоа е погрешно бидејќи не ги проучила соодветно добиените информации.

Нова Каховка се наоѓа североисточно од Херсон, градот од кој Русите се повлекоа во ноември 2022 година и се преселија на другата страна на реката Днепар. Градот е блиску до хидроцентралата Каховка, кој беше заземен од Русите на почетокот на офанзивата против Украина на крајот на февруари 2022 година.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле во регионот Херсон, кој Русија делумно го окупираше и во септември 2022 година прогласи анексија на територијата. Рускиот окупатор негираше какви било информации за повлекување од градот кај Херсон.

„Официјално тврдам дека целиот руски воен персонал во Нова Каховка, како и на други места на левиот брег на Днепар, е на своите позиции“, рече Владимир Солдо, локален проруски лидер на Телеграм.

Прикажи повеќе...

Свет

Зошто Вагнер е поефикасен во битките од руската армија: Дали украинската армија може да ја издржи нивната тактика?

Објавено пред

Руските сили, предводени од платеничката група Вагнер, водат офанзива за контрола на Бахмут повеќе од седум месеци. Вагнер тврди дека до 21 март освоил 70 отсто од овој украински град и се чини се поверојатно дека ќе ја преземе контролата врз останатите. Украинската воена команда сепак одлучи да ја продолжи одбраната на градот, распоредувајќи резервни сили. Ова можеби го одложи напредокот на Вагнер, но не беше доволно да го спречи, пишува Медуза.

dobivaj vesti na viber

Редовната руска армија, која се обидува да напредува во повеќе области истовремено против помалите украински сили, имаше мал успех во последните месеци. Што е тоа што го прави Вагнер најуспешната руска борбена сила во оваа фаза од војната? И како украинската армија би можела поефективно да одговори?

Како Вагнер ја водеше војната во Украина во текот на изминатата година

Во првите неколку недели од руската војна против Украина, приватна воена компанија контролирана од соработникот на Путин, Евгениј Пригожин (позната како Вагнеровата група) не беше вклучена во операциите. Дури во април 2022 година, трупите на Вагнер беа распоредени во Попасна, град под контрола на Украина во регионот на Луганск, кој беше на линијата на контакт меѓу украинските војници и руските сепаратистички сили од 2015 година и затоа беше добро подготвен за одбрана.

Во тој момент, руската воена команда, која дотогаш претрпе порази во областите Киев, Харков и Миколаев, започна офанзива во неколку правци одеднаш во Донбас. Повеќето од овие напади не успеаја, но платениците на Вагнер успеаја да ја избркаат украинската војска од Попасна (а руските трупи успеаја да го заземат градот Лиман).

 

Уште од битката кај Попасна, беше јасно дека тактиката на групата на Вагнер беше добро прилагодена на условите на оваа војна. Едно видео од тој период покажува платеничка нападна група како ги зазема позициите на поголема украинска единица со помош на извидувачки дрон.

Почнувајќи од август, Вагнер доби драматично зголемување на работната сила кога почна да регрутира затвореници и други платеници (вклучувајќи поранешни борци со договор и пензионирани војници) во своите редови. Додека руската армија се повлекуваше од северниот дел на Донбас, групата на Вагнер продолжи со офанзивата во централниот дел на регионот. На 1 август платениците ја зазедоа електраната Вухлехирска, по што започнаа бавно напредување кон Бахмут од југ.

Клучот за ефикасноста (и скапата цена) на групата Вагнер

Во однос на нејзиниот опсег и големината на областа што ја покрива, групата на Вагнер е приближно споредлива со четирите единици на руската армија во Украина, кои беа формирани врз основа на западните, централните, источните и јужните воени области на земјата. Платениците имаат своја артилерија, па дури и одредено ниво на воздушна моќ.

Достапните детали за структурата и методите на групата се ограничени. Поголемиот дел од информациите што ги имаме потекнуваат од приказните на самите платеници „воени дописници“ кои работат за ентитети во сопственост на основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин. Овие приказни се малку и често нејасни.

Различни тактики

Единиците на Вагнер се организирани во јуришни одреди, кои самите се состојат од јуришни групи. Украинските војници и новинари објавија дека нападната група на Вагнер може да содржи меѓу седум и 50 борци.

Напаѓачките групи незабележано се обидуваат да се доближат до украинските позиции. Практично секоја група е придружена со извидувачки дрон (додека руските вооружени сили во исто време страдаат од недостиг на беспилотни летала) кој детално ги проучува украинските позиции. Наводно, командантите на групите и нивните заменици добиваат детални планови на електронски мапи, кои ги покажуваат маршрутите што треба да ги помине секој платеник. Според разузнавачките податоци, ресурсите потребни за секоја битка исто така биле однапред пресметани (вклучувајќи го и бројот на борци што би ѝ дале на групата нумеричка предност и количината на муниција потребна за потиснување на жешките точки на Украина).

Дали украинската армија може да ја издржи оваа тактика?

Според украинскиот воен персонал кој ја проучувал тактиката на групата на Вагнер, проблемот со украинската војска е што многу од нејзините одбранбени сили се статични: војниците постојано седат во ровови или згради каде што им е наредено да останат. Тие често немаат доволно разузнавачки ресурси (како беспилотни летала) за постојано да ги проценуваат можните пристапи на руските платеници.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт5 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија6 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион8 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ11 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија14 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија14 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија15 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија15 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија16 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија17 часа

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија18 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија19 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија19 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа19 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет20 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет20 часа

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија1 ден

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија1 ден

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија1 ден

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија2 дена

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...