Контакт

Европа

Шпанија: Пензионерка се вратила дома девет дена по сопствениот погреб

Објавено пред

Шпанка чие семејство верувало дека починала од коронавирус ги изненадила роднините кога се вратила дома девет дена откако им било кажано дека е погребана.

По забуната околу името, семејството на 85-годишната Рохелија Бланко било известено дека пензионерката починала од Ковид-19 на 13 јануари, а погребот ѝ бил следниот ден, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на весникот „Ла Воз де Галисија “.

Поради протоколот, семејството не можело да присуствува на погребот за време на епидемијата на коронавирус.

Кога во саботата пристигнала здрава во старечки дом во Хов, на северот од Шпанија, каде што живеел и нејзиниот сопруг Рамон, тој бил надвор од себе, наведува весникот, додавајќи дека починала жена што ја делела собата со Бланка.

Весникот ја цитираше Фондацијата „Сан Росендо“, која управува со старечкиот дом, дека настанала грешка кога Бланко и другите жители кои биле позитивни на Ковид-19 биле префрлени во друг дом за стари лица на 29 декември заради специјализирано лекување.

„Меѓу раселените стари лица беа две жени на кои им беше доделена иста просторија“, соопшти фондацијата, наведува „Ла Воз де Галисија“.

Фондацијата изрази жалење за немилиот инцидент, пишува весникот.

Европа

Макрон ги повика Французите да издржат уште четири до шест недели пред попуштање на мерките

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика своите сонародници денес да издржат уште четири до шест недели пред да бидат попуштени некои мерки.

Показателите укажуваат дека расте заразата во Франција, а наскоро може да се воведат нови ограничувачки мерки во областите на големите градови, за што во моментов се дискутира. За време на викендот е можна општа блокада, што веќе е во Ница и Данкирк.

Властите работат на зајакнување на кампањата за вакцинација особено за ранливите лица и негувателите со цел да се намали притисокот врз болниците.

Премиерот Жан Кастекс изјави дека до крајот на март две третини од луѓето над 75 години ќе бидат вакцинирани, а до средината на мај вакцината против Ковид-19 може да им се понуди на сите постари од 50 години.

За да може да се отворат културни институции и ресторани, францускиот претседател треба неделава да разговара со владата за воведување на санитарна пропусница, но таа нема да биде пасош за вакцинација.

Прикажи повеќе...

Европа

Официјална Москва: Немаме доволно вакцини за сите што сакаат да купат

Објавено пред

Официјална Москва никому не му остана должна за барањата за купување вакцини, но во моментот нема капацитет да ги прифати сите барања, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков го коментира барањето на претседателот на Чешка, Милош Земан, од Русија да купи вакцини „спутник В“, пренесе агенцијата „Тасс“.

„Русија внимателно реагира на секое барање и се обидува да обезбеди што е можно повеќе вакцини за земјите што се соочуваат со недостиг на дози. Имаме премногу барања, а нашите производствени капацитети не се доволно големи за да ги прифатиме сите“, објасни Песков.

Прикажи повеќе...

Европа

Од среда Словачка ги заострува рестриктивните мерки против Ковид-19

Објавено пред

Словачката влада ќе ги заостри рестриктивните мерки против коронавирусот, вклучително и оние што го ограничуваат движењето, поради зголемувањето на бројот на новоинфицирани лица од 3 март, информираат официјалните служби.

Владата на премиерот Игор Матовиќ објави детали за новите мерки по повеќедневни дискусии со експерти, а Словачка има најлош број на новоинфицирани во светот.

Од среда Словаците ќе може да се движат од 8 до 13 часот, само на работа или на лекар, а исклучоци од ограниченото движење може да бидат само од 17 до 20 часот. Оние ште може да работат од дома мора да го сторат тоа, пишува „Ројтерс“.

Од 8 март жителите ќе може да влегуваат само во јавен превоз или продавници со заштитни маски FFP 2 со вентил.

Предучилишните и пониските одделенија во училиштата ќе работат само за деца чии родители не може да работат од дома.

Доколку овие ограничувачки мерки не го намалат бројот на нови инфекции до 21 март, владата планира уште построги ограничувања на движењето, вклучително и затворање компании и граници, објавија локалните медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Под мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете “Спасете ја ивент индустријата”, вработените во продукциските компании за...

Македонија48 минути

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион3 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија4 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа4 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет5 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ5 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет6 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија7 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет16 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион17 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија20 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија21 час

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија23 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Досие