Контакт

Свет

Шпанија ја надмина Кина во бројот на смртни случаи од Ковид-19

Објавено пред

Шпанија ја надмина Кина во бројот на смртни случаи како резултат на пандемијата на Ковид-19 откако владата објави дека бројот на починати е 3.434.

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во последните 24 часа регистрирало 738 нови смртни случаи од коронавирус.

Вкупниот број случаи на заболени во Шпанија се искачи на 47.610, од ​​39.673 претходниот ден.

Досега во Кина има 3.281 починат од коронавирус, според официјалната статистика. Земјата од која почна глобалната зараза успеа да ја запре епидемијата на Ковид-19 со строги карантински мерки.

Во меѓувреме, Шпанија не е единствената европска земја што ја надмина Кина во статистиката за смртните случаи. Бројот на починати од ковид-19 во Италија го надмина оној на Кина минатата недела. Досега во Италија има 6.820 пријавени смртни случаи.

Шпанија се бори да се справи со здравствената криза. Мадрид мораше да го пренамени огромното лизгалиште „Паласио де Хиело“ како објект за складирање на телата зашто градските мртовечници немаат капацитет да ги соберат и погребаат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2000 жртви

Објавено пред

Соединетите Американски Држави регистрираа скоро 2000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред.Според податоците на универзитетот Џон Хопкинс, во средата починале 1.973 луѓе, што е повеќе од претходниот ден кога биле пријавени 1.939 смртни случаи.
        
Ова беше втор најлош ден по бројот на жртви во светот откако започна пандемијата.Така, со 14.695 смртни случаи, според оваа црна статистика, САЈ ја надминаа Шпанија (14.555).
        
Италија има најголем број смртни случаи во светот, повеќе од 17.500.САД, со повеќе од 435.000 заразени е водечка држава во светот во овие негативни статистики.

Во Велика Британија, вчера за само едне ден беа потврдени 938 смртни случаи, што досега е најголем број на дневно ниво во оваа држава.Севкупно, бројот на заразени со коронавирус во светот надминува 1,5 милиони.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Објавено пред

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против коронaвирусот, кои започнуваат во петок во 17 часот, а завршуваат во понеделеник во 5 наутро.
        
Брнабиќ за ТВ Прва изјави дека со воведување полициски час во текот на викендот, Србија се обидува да излезе од својата петта недела од борбата против вирусот, откако се покажа дека е проблем за време на викендите, бидејќи луѓето се социјализираат и ги игнорираат мерките за социјална оддалеченост.
        
„Сега е крајот на петтата недела, здравствениот систем е на нозе“, рече Брнабиќ, најавувајќи дека уште неколку болници во Србија ќе бидат трансформирани во т.н. ковид болници. Таа рече дека експертите препорачуваат прекинување на социјалните контакти за да се спречи преносот на вирусот, но се обидува да се избегне 24-часовен карантин, а ограничувањето за време на викендот е „чекор помеѓу“.
        
Брнабиќ ја најави како опција изолацијата на градовите кои се во фокусот на епидемијата, како што се Белград, Ниш, Нови Пазар, Ваjeево и Куприја и препорача дека е можно затворање на големите компании за седум или 14 дена.
        
Според нејзината проценка, Србија е близу до „почетокот на крајот“ на епидемијата, но тоа е можно само со „железна дисциплина“ и некои дополнителни рестриктивни мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Објавено пред

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство соопшти дека вкупниот број заразени лица достигна 4.768, објави АП.
        
На порастот на нови случаи претходеше одлуката на премиерот Шинзо Абе да воведе итни мерки во Токио и шест други области, со кои се бара од луѓето да го намалат физичкиот контакт за најмалку 70 проценти. На локалните власти им беше дадена можност да воведат построги мерки за контрола на движењето, но без казнување на сторителите.
        
Во Токио, граѓаните се повикуваат да не ги напуштат своите домови, но многу фирми се двоумат дека ќе дозволат работа од дома, што ја доведува во прашање ефективноста на државните мерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа скоро 2000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред.Според податоците на универзитетот Џон Хопкинс, во...

Регион26 минути

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет43 минути

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа3 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија12 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа14 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа14 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија15 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија16 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија17 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет18 часа

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија18 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет18 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија19 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет22 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет22 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија23 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет24 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет24 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет24 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Досие