Контакт

Европа

Шпанија ќе воведе боледување за жените со болна менструација

Објавено пред

Шпанците планираат да воведат боледување за жените што страдаат од силни болки поради менструацијата. Во предлог-законот се наведува дека жените би можеле да имаат три дена боледување месечно поради болна менструација, а боледувањето во некои случаи може да биде продолжено и до пет дена, пренесува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Но, политичарите предупредуваат дека на законот и натаму се работи. Доколку законот помине, тој би бил прв од ваков вид во Европа. Само неколку земји во светот имаат таков закон.

Оваа шпанска одлука е дел од многу поголема реформа на законот за репродуктивно здравје, што ќе вклучи промени во врска со абортусот. Со лекарска препорака ќе биде дозволено тридневно боледување за болни циклуси, се вели во нацртот. Потенцијално ќе може да се продолжи на пет дена поради исклучително силна болка.

Тоа е поширок пристап за третирање на менструацијата како здравствена состојба, што треба да вклучи и укинување на ДДВ-то за некои хигиенски производи.

Европа

Иранскиот претседател: Ќе има одмазда за убиството на полковникот

Објавено пред

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси изјави дека ќе има одмазда за убиството на полковникот на Револуционерната гарда на Иран, ден по нападот во Техеран, пренесуваат светските агенции.

dobivaj vesti na viber

Според написите, двајца непознати напаѓачи на мотоцикл вчера го убиле полковникот Хасан Саџад Ходаи, испукувајќи пет куршуми пред неговата куќа во иранската престолнина.

„Не се сомневам дека крвта на тој великомаченик ќе биде одмаздена“, рече Раиси во говорот на државната телевизија.

Полковникот Ходаи е највисокиот убиен во Техеран по убиството на нуклеарниот физичар Мохсех Фахризадех во ноември 2020 година во близина на главниот град во напад врз неговиот конвој. Иран го припиша нападот на Израел, објавуваат тамошните медиуми.

Раиси побарал од безбедносните службеници сериозно да го истражат убиството.

Според телевизијата револуционерната гарда го осудила терористичкиот чин и го претставила полковникот Ходаи како чувар на светилиштето.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинскиот воен музеј отвори улична изложба на руска воена опрема во Киев

Објавено пред

Украинскиот воен музеј отвори улична изложба на руска воена опрема освоена во претходните три месеци од војната во таа земја.

dobivaj vesti na viber

Внатре во музејот е направена привремена изложба на сувенири, трофеи и докази за руското присуство во градовите и селата околу Киев, објави „Гардијан“.

„Многу војници биле овде претходно, па знаат каде да ги донесат работите што ќе ги најдат. Постојано набавуваме нови предмети и ги изложуваме на изложба“, рече еден од водечките истражувачи во музејот, Олександар Семељак, пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Австрија „замрзнати“ 253 милиони евра, имот на руски олигарси

Објавено пред

Во Австрија досега се замрзнати 253 милиони евра, имот на руски олигарси, соопшти австриската влада, објавија австриските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Надлежната работна група, предводена од Управата за државна безбедност и разузнавачки служби во МВР, како што пишуваат медиумите, ги „замрзнала“ парите на вкупно 97 жиро сметки.

Тоа е речиси двојно повеќе отколку што Германија најави во март, се наведува во соопштението.

Истражните органи успеале да пронајдат пет записи во сопственичките книги, кои, како што се сомнева, имале за цел да го сокријат имотот, е наведено во написите.

Пишуваат дека мета на истражните органи се и други случаи, кои исто така се сомничат.

„Кога руските олигарси и нивните организации ја поддржуваат војната против Украина, тогаш тие се соучесници во злосторствата што се случуваат таму“, кажал австрискиот канцелар Карл Нехамер во изјава за АПА.

Тој нагласил дека Австрија прави се за да обезбеди целосно спроведување на санкциите против оние кои водат војна и го поддржуваат Владимир Путин, пренесуваат агенциите.

„Ги удираме олигарсите со овие мерки токму таму каде што ги боли – со пари“, рекол Нехамер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунски сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунски сипаници, бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа2 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет3 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет3 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа3 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа3 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа3 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Џозеф Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет13 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија19 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа19 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа24 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ2 дена

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...