Контакт

Свет

Шпанскиот премиер побара од каталонскиот лидер да разговара со оние што се против независноста

Објавено пред

Шпанскиот премиер Педро Санчез во средата побара од сепаратистичкиот водач на Каталонија, Ким Тора, да почне дијалог со оние што се против независноста и да се откаже од својата „позиција“ за да ги ублажи тензиите во регионот, пренесува „Локал“.

Санчез, кој дојде на власт во јуни по соборувањето на неговиот конзервативен претходник Маријано Рахој, во понеделникот понуди да одржи референдум за поголема автономија за Каталонија како начин за олеснување на кризата.

Одбележувањето на годишнините од забранетиот референдум за отцепување од Шпанија и од неуспешното еднострано прогласување независност се на 1 и 27 октомври. Но, во вторникот во говорот во Барселона, Тора возврати дека сака референдум за самоопределување. Тој нагласи дека целта сè уште е да се добие независност од Шпанија и ги повика оние кои се за отцепување да се мобилизираат во наредните недели.

Санчез во средата рече дека сепаратистичката регионална влада во Каталонија треба да иницира голема дебата меѓу ненационалистите и националистите во Каталонија.

„Актуелната понуда на Тора може да задоволи половина од Каталонците (кои се за независност), но не ја задоволуваат другата половина од Каталонците”, рече тој .

Неговите коментари доаѓаат само неколку дена пред традиционалните, годишни демонстрации за Дијада, или Денот на Каталонија, на 11 септември. Големиот протест е планиран во центарот на Барселона под мотото „Да ја создадеме Каталонската Република”.

 

 

Свет

Хасан Рохани: Иран одбива да влезе во воен судир со која било нација

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани во говорот што го емитува државната иранска телевизија изјави дека Исламската Република нема да води војна против која било нација, пренесува „Спутник“.

Роханирече дека страните што му се противат на Иран се група неискусни политичари.

Во четвртокот, два танкери за нафта наводно беа нападнати во Оманскио Залив, во близина на Ормускиот теснец. САД побрзаа да го обвинат Иран за наводно саботирање на танкерите.

По инцидентот, американскиот претседател Доналд Трамп нареди распоредување на УСС Мејсон, разорувач одна класата „Арлеј Бурк“, во областа, ефикасно проширувајќи го американското воено присуство во регионот.

САД и Иран доживеаја драматична криза во односите откако Трамп ги повлече САД од Заедничкиот сеопфатен план за дејствување во 2015 година, во потег кој го осудија другите потписнички на договорот. Вашингтон потоа продолжи да наметнува санкции против Иран.

Една година по повлекувањето на САД, Иран објави дека делумно ќе ги прекине своите обврски од договорот.

Неодамна, Организацијата за атомска енергија на Иран објави дека земјата ќе ги надмине ограничувањата за залихите на ураниум, наведени во нуклеарниот договор, и дека, исто така, може да ги надмине нивоата на резервите од тешка вода и ограничувањата во збогатувањето ураниум што се наведени во договорот.

Прикажи повеќе...

Свет

„Фејсбук“ ја најави својата нова виртуелна валута либра

Објавено пред

Гигантот „Фејсбук“ објави дека лансира дигитална валута наречена либра; новата криптовалута се очекува да им помогне на милијарди корисници на социјалните мрежи во спроведувањето на меѓународните трансакции, пренесува „Спутник“.

Како и кај повеќето криптовалути, либра ќе биде управувана и обезбедена од страна на кој било учесник што има пристап до компјутер.

Со оглед на тоа дека „Фејсбук“ го користат околу 2 милијарди луѓе, неговата планирана криптовалута либра може да стане значајна златна кокошка за социјалните мрежи и потенцијално да го измени својот конвенционален финансиски модел.

Во меѓувреме, потегот на „Фејсбук“ да се вклучи во финансискиот сектор ги натера британските и американските власти да ја искажат својата загриженост. Минатиот месец Комитетот за банкарство, домување и урбани прашања на американскиот Сенат му се обрати на главниот извршен директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во писмо со кое бара одговор за регулацијата на приватноста и финансиите на социјалните мрежи.

„Важно е да се разбере како големите социјални платформи ги прават достапни податоците што може да се користат на начин што има големи последици врз финансискиот живот на потрошувачите. Исто така, важно е да се разбере како големите социјални платформи ги користат финансиските податоци за профилот и целните потрошувачи“, се вели во писмото.

Најавата на „Фејсбук“ доаѓа откако потпретседателот на американската фирма за Европа, Никола Менделсон, претходно месецов изјави дека компанијата ќе отвори уште 500 нови работни места во Лондон.

Прикажи повеќе...

Свет

Да не ја отвораме Пандорината кутија на Блискиот Исток

Објавено пред

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ги предупреди светските лидери да не ја отвораат Пандорината кутија на Блискиот Исток и повика на воздржаност.

Министерот говореше на заедничка прес-конференција во Пекинг со својот колега од Сирија, Валид Муалем, каде што дискутираа во врска со актуелните прашања во регионот, како и за иранскиот нуклеарен договор.

Ванг Ји изрази загриженост и ги повика сите лидери да ја намалат тензијата и да не дозволат овие спорови да преминат во конфликт.

Во врска со иранскиот нуклеарен договор министерот посочи дека одлуката на Советот за безбедност при ОН мора да биде итно применета и дека ова е едниственото реалистично и ефективно решение.

Тој нагласи дека Кина безрезервно го поддржува договорот од 2015 година и додаде дека земјата ќе продолжи да соработува со сите страни со цел да постигне напредок во трансформацијата на нуклеарниот реактор на Техеран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт2 часа

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет2 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет3 часа

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија3 часа

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија4 часа

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech6 часа

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток18 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија18 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија22 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија1 ден

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија1 ден

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион1 ден

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести2 дена

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија2 дена

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт2 дена

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести2 дена

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт2 дена

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Досие