Контакт

Свет

Штајнмајер ги обвини САД, Кина и Русија за небезбедноста во светот

Објавено пред

Германскиот претседател, Франк Валтер Штајнмајер, порача дека меѓународната политика влегува во мрачна доба за што се одговорни светските сили САД, Русија и Кина.

„Денеска сведочиме на сè поголемата деструктивна динамика во светската политика. Година по година се оддалечуваме од целта, меѓународната соработка за мир во светот“, рече Штајнмајер отворајќи ја безбедносната конференција во Минхен.

„Враќањето на националните интереси нè води во слепа улица, во мрачни времиња“, истакна тој пред светските лидери собрани во главниот град на Баварска.

За небезбедноста и недовербата во светот ги обвини САД, Русија и Кина.

„Нашиот најблизок сојузник САД под сегашната администрација ја отфрла идејата за меѓународна заедница“, додаде Штајнмајер.

За Русија, рече дека воената сила и промената на границите во Европа повторно го сторила со политичко оружје. А Кина ја критикува дека меѓународното право го зема селективно кога тоа ѝ користи на нејзините интереси.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија и Хрватска бројката на заразени од коронавирус надмина 1.000

Објавено пред

Во Хрватска и Србија денеска бројката на заразени со Ковид-19 надмина 1.000 лица, односно во Хрватска се регистрирани 1.011 случаи, а во нашиот северен сосед 1.171.

Хрватските здравствени власти информираа за 48 новозаболени, а досега се регистрирани седум смртни случаи.

Во земјата се направени вкупно 8.352 теста, а на респиратор се 35 од заболените. Доесга опоравени се 88 пациенти.

Во Србија до 15 часот има 1.171 потврден случај на Ковид-19.

Досега во националната лабораторија тестирани се вкупно 5.008 лица кај кои имало симптоми на вирусот или ги исполнувале критериумите.

Според податоците кои вчера ги презентираа претставниците на српскиот Кризен штаб, во земјата до тој ден има вкупно 28 жртви од Ковид-19.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Шест недели старо бебе најмладата жртва на коронавирус

Објавено пред

Новороденче старо само шест недели почина од коронавирус во американската сојузна држава Конектикат.

„Тестирањето потврди дека новороденчето е позитивно на Ковид-19. Ова навистина е срцепарателно. Мислиме дека ова е најмладата жртва која починала од компликации поради коронавирусот во целиот свет“, рекол гувернерот Нед Ламонт, пренесе „Раша тудеј“.

Гувернерот потврдил 429 нови случаи на коронавирус во оваа држава, како и 16 смртни случаи, вклучително и бебето.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Објавено пред

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица постари од 60 години.

Но, Клуге исто така рече дека староста не е единствен ризик-фактор за оваа тешка болест додавајќи дека замислата оти Ковид-19 ги погодува само постарите е всушност погрешна.

На онлајн-конференција за новинари во Копенхаген, Клуге истакна дека младите луѓе не се непобедливи.

„Тешки случаи се забележани и кај тинејџери и кај луѓе во 20-тите години од животот, при што на многумина од нив им била потребна интензивна нега, а некои, за жал, починале“, рече Клуге.

Додаде дека последните статистики покажуваат оти 30.098 луѓе починале во Европа од вирусот, од кои најголем број во Италија, Франција и Шпанија.

„Знаеме дека повеќе од 95 отсто од овие случаи се лица над 60 години, а повеќе од половина од жртвите биле постари од 80 години“, кажа Клуге.

Тој рече дека повеќе од четири од пет починати имале барем уште едно хронично заболување, како кардиоваскуларни болести, висок крвен притисок или дијабетес.

„Од друга страна, постојат луѓе постари од 100 години и кои се примени во болница поради Ковид-19, но во целост се излекувани“, рече Клуге.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија2 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија2 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија2 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија3 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ4 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет5 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет5 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија6 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија6 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија6 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион7 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет7 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија8 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет8 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава8 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет10 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија21 час

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија21 час

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија1 ден

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Досие