Контакт

Свет

Јужноафриканската република го легализира канабисот

Објавено пред

Највисокиот суд во Јужноафриканската Република ја легализира употребата на канабис за возрасни лица на приватен имот. Одлуката е донесена едногласно. Меѓутоа, јужноафриканската влада се противи на легализацијата тврдејќи дека дрогата е штетна за здравјето на луѓето.

Сè започна кога тројца корисници се соочија со судење поради употреба на марихуана. Тие тврдеа дека забраната претставува ограничување на слободата на нивниот избор и навлегува во приватниот живот.

„Ако некоја возрасна личност користи или одгледува марихуана за приватни цели, тоа нема да биде земено како прекршок“, се наведува во одлуката на судот.

Меѓутоа, она што е незаконски е користењето канабис во јавност, односно негова продажба.

Оваа пресуда е само еден потсетник за тоа дека уставот на Јужноафриканската Република е еден од најлибералните во светот, односно дека се бори за еднакви права на сите, во овој случај за право на одгледување и пушење сопствена марихуана.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Седум нови случаи на коронавирус во Кина, ниту еден во Пекинг

Објавено пред

Пекинг објави, втор ден по ред, дека нема нови случаи на инфекција со коронавирус. Тоа е првпат откако беше откриен кластер на пазарот Ксинфади во кинеската престолнина на 11 јуни, пишува Си-ен-ен.

Во меѓувреме, во остатокот на Кина сè уште се забележува едноцифрено зголемување на нови случаи на инфекција со коронавирус. Така, регистрирани се седум нови случаи, што е еден помалку од претходниот ден.

Од новите случаи, четири се пријавени во Внатрешна Монголија и по еден во Шанкси, Гуангдонг и Јунан. Вчера не се пријавени смртни случаи поврзани со ковид-19.

Но, пријавени се шест асимптоматски случаи, додека 117 асимптоматски пациенти се уште се под медицински надзор.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Холандската полиција откри тајна соба за тортура, се наоѓала во контејнери за испорака

Објавено пред

Властите во Холандија откриле тајна просторија за тортура, скриена во контејнери за испорака. Собата била обложена со звучна изолација и полна со опрема која може да се користи при злоупотреба и измачување на луѓе.

Полицајците на 22 јуни спровеле рација во место на холандско-белгиската граница и уапсиле шест мажи осомничени за киднапирање. Пронашле шест контејнери за превоз, кои се претворени во затворски ќелии, како и залихи на оружје, објави Си-ен-ен.

„ Во секоја ќелија се наоѓаа лисици кои беа зацврстени за таванот и подот“ се наведува во соопштението на полицијата.

Во еден контејнер имало стоматолошка столица со ремени за нозе и раце.

„ Резервоарот на бродот со стоматолошка столица, исто така, содржеше торби со предмети за кои претпоставуваме дека биле наменети за тортура или барем да создадат притисок врз жртвите“, се додава во соопштението.

Во контејнерите имало и камери за надѕор. Полицијата открила и три украдени комбиња за испорака, две БМВ, седум пиштоли и кинеска варијанта на пушката АК-47.

Властите соопштија дека истрагата започнала во април, за време на која полицајците пристапувале до криптираната социјална мрежа „Енкрочат“ за да ги следат движењата и плановите на групата осомничени за киднапирања. На овој начин, полицијата открила кои се планираните жртви и успеала да ги предупредува и да ги заштити.

„Ентрочат“, кој нудел безбедна услуга за размена на пораки преку мобилна апликација, бил „криминален пазар“ што го користеле 60.000 луѓе ширум светот за да ја координираат дистрибуцијата на нелегална стока, перење пари и планирање на убиства, според британската Национална агенција за криминал (NCA).

За време на рацијата полицијата уапси шест мажи поврзани со контејнерите за тортура. Сите уапсени се од Холандија, а судот во Амстердам им одреди 90-дневен притвор.

Прикажи повеќе...

Свет

Голем успех: Прв човек во светот излекуван од ХИВ само со лекови

Објавено пред

Триесет и четиригодишен маж од Бразил е првиот човек излекуван од ХИВ само по пат на интензивна експериментална терапија со лекови.

Бразилецот на кого му беше дијагностициран ХИВ во 2012 година е првата личност која има долгорочна ремисија на ХИВ по една година лекување со антиретровирусни лекови (АРВ).

Заедно со него, други четири пациенти примале ист лек, но тој бил единствениот излечен, па експертите кои го воделе проектот предупредуваат дека се потребни дополнителни истражувања за да се потврди ефикасноста на овој третман, пишува „Телеграф“.

Споменатиот маж од Бразил е трето лице кое досега се излечило од оваа болест, а другите две лица веќе немале ХИВ по извршената трансплантација на матични клетки

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет55 минути

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет1 час

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет2 часа

Во САД над 3 милиони заразени со ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, се повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија2 часа

Задолжителен тест за граѓани на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора при влез во земјава, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион2 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар...

Свет13 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион17 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија17 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион20 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија20 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија21 час

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија21 час

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет22 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија23 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет1 ден

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион1 ден

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија1 ден

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет1 ден

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Досие