Контакт

Свет

Јужнокорејската влада ги повика синдикатите да ги откажат протестите поради коронавирусот

Објавено пред

Јужнокорејските власти ги повикаа синдикатите да ги откажат денешните протести додека земјата се бори против третиот бран на епидемијата и предупредија дека секое кршење на мерките за дистанцирање ќе биде казнето.

Корејската конфедерација на синдикатите објави дека 200.000 нејзини членови ќе почнат штрајк, но дека протестите ќе бидат ограничени на девет лица во Сеул, каде што се забранети јавни собири на десет или повеќе лица, пренесува „Ројтерс“.

Десетици членови на синдикатот се приклучија на митинзи на други места, кои не беа предмет на строги услови за социјално растојание, вклучувајќи го и оној во југоисточниот град Чангвон, на кој учествуваа 30-ина лица.

„Сè уште има висок ризик од инфекција за време на протестите и движењата пред и по протестите“, рече портпаролот на Министерството за здравство, Сон Јанг-ра.

„Важно е да се обезбеди слобода на собирање, но следењето на правилата за заштита на животот на луѓето треба да биде на прво место во сегашната ситуација кога коронавирусот бргу се шири“, предупреди тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

25.000 припадници на Националната гарда се проверуваат поради можна поврзаност со десничарски групи

Објавено пред

Официјални претставници на американската одбрана изразија загриженост за можни инсајдерски напади или други видови на закани од редовите на безбедносните сили ангажирани во обезбедувањето на инаугурацијата на Џо Бајден, пишува АП.

Пентагон, наводно, го повикал Федералното биро за истраги (ФБИ) да ги провери сите 25.000 припадници на Националната гарда во Вашингтон, по наводите дека учесниците во неодамнешните немири во Капитол имале поддршка од припадници на безбедносните сили кои ја обезбедувале зградата.

Според извештаите, во пресрет на инаугурацијата на новиот претседател, 12 припадници на Националната гарда се отстранети од должност откако биле поврзани со десни екстремистички групи или објавиле екстремистички ставови на интернет, објави АП, повикувајќи се на двајца неименувани функционери кои навеле дека сепак не постоела закана за Бајден.

Не е прецизирано со кои екстремистички групи биле поврзани припадниците на армијата, ниту во која единица на Националната гарда служеле.

Прикажи повеќе...

Свет

Русите тврдат дека нивната вакцина „Епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Објавено пред

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор Роспотребнадзор, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави руската новинска агенција ТАСС.

Русија во ноември започна масовно тестирање со вакцината „Епивакорона“, развиена од Институтот Вектор во Сибир.

Москва претходно објави дека нејзината вакцина „Спутник В“ е ефикасна 92 проценти.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Кинескиот милијардер и сопственик на „Алибаба“ се појави во јавноста по повеќе од три месеци

Објавено пред

Еден од најголемите кинески претприемачи, милијардерот Џек Ма, објави видео на интернет, со кое заврши неговото речиси тримесечно исчезнување од јавноста, што доведе до шпекулации за неговиот статус и деловната империја.

На видеото, кое трае 50 секунди, Ма им честита на наставниците поддржани од неговата хуманитарна фондација, но не го коментира своето исчезнување од јавниот живот и фактот дека неговата група „Алибаба“ и групата „Ент“ се под надзор на инспекцијата.

Видеото се појави на кинеските бизнис-вести и на други интернет-страници, објави АП.

Некои странски медиуми, како британски „Глобал тајмс“, го објавија видеото на своите социјални мрежи.

Ма последен пат беше виден на 24 октомври кога ја критикува финансиската инспекција на самитот во Шангај.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

25.000 припадници на Националната гарда се проверуваат поради можна поврзаност со десничарски групи

Официјални претставници на американската одбрана изразија загриженост за можни инсајдерски напади или други видови на закани од редовите на безбедносните...

Свет9 минути

Русите тврдат дека нивната вакцина „Епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор Роспотребнадзор, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија1 час

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ1 час

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет2 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет2 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија3 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет15 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет15 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија17 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија17 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија18 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија21 час

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија22 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Досие