Контакт

Свет

Џонсон: Балканот може да биде следната цел на Путин

Објавено пред

Мајк Џонсон, претседател на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, изјави дека следната цел на рускиот претседател Владимир Путин би можел да биде Балканот, пренесува „Анадолија“.

dobivaj vesti na viber

Во средата вечерта во Капитол во Вашингтон, Џонсон разговараше со новинарите за прашањето за гласање за странска помош за Украина, Израел и Тајван, а го спомена и Балканскиот Регион.

На прашањето од новинарите зошто е подготвен да ја изгуби работата само за да го обезбеди планот за помош, Џонсон одговори дека секогаш се труди да ја направи вистинската работа.

„Мојата филозофија е да ја направам вистинската работа. Ако дејствувам само од страв, никогаш не би можел да си ја работам својата работа“, рече Џонсон и додаде:

„Историјата не суди поради она што го правиме. Ова е критично време, критично време на светската сцена. Би можел да донесам себична одлука и да направам нешто поинаку, но еве го правам она што верувам дека е вистинската работа. Мислам дека обезбедувањето правна помош за Украина е од клучно значење во моментот“.

Тој нагласи дека кинескиот претседател Шји Џјинпинг, рускиот претседател Владимир Путин и Иран се оската на злото и дека работат во координација на овој фронт.

„Мислам дека Путин би продолжил да маршира во Европа доколку му се дозволи тоа. Мислам дека следниот пат би можел да оди на Балканот. Мислам дека би можел да има пресметка со Полска или со некој од нашите сојузници во НАТО“, додаде Џонсон.

Тој рече дека „попрво би испратил куршуми во Украина отколку американски момци“.

„Мојот син ќе почне со Поморската академија оваа есен. Ова е вежба со бојна муниција за мене и за многу американски семејства“, рече Џонсон.

Американскиот претседател Џо Бајден во средата исто така даде силна поддршка на планот на Џонсон да обезбеди дополнителни средства за Украина и Израел.

Гласањето за пакет-помошта, најверојатно, ќе се одржи в сабота вечер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Фото) Британски министер ги соблече чевлите и чорапите во воз, ќе мора да оди на разговор кај премиерот

Објавено пред

Британскиот министер за ветерани Џони Мерсер им порача на луѓето да „одраснат“ откако фотографијата на која седи бос во воз за Лондон стана вирална на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Фотографијата прв ја објави „The Times“, а Мерсер наводно го фотографирал еден од патниците. Фотографијата е направена на 6 мај, но почна масовно да се шири дури во последните неколку дена.

Корисниците на социјалните мрежи го критикуваа министерот што ги соблекол чевлите и чорапите во јавниот превоз, но тој инсистира дека не направил ништо лошо.

„Значи, некој чудак отиде наоколу и го фотографираше мојот лаптоп додека читав приватни пораки. Чевлите и чорапите ми беа соблечени затоа што штотуку поминав со велосипед преку Дартмур на дождот. Убијте ме веднаш. Или одраснете“, рече Мерсер.

Портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак на новинарско прашање одговори дека не е во ред да се соблечете во воз. Тој најави дека Сунак ќе разговара со својот министер за случајот.

Прикажи повеќе...

Свет

Аналитичари: Признавањето на Палестина е петти бран од цунамито што го погоди Израел и има домино ефект

Објавено пред

Политичките аналитичари едногласно се согласија дека немаше да има признавање на државата Палестина од трите европски земји да не беше непоколебливоста и отпорот на палестинскиот народ, а некои го опишаа како петти бран од цунамито што го погоди Израел оттогаш 7 октомври минатата година.

dobivaj vesti na viber

Според генералниот секретар на Палестинската национална иницијатива (ПНИ), Мустафа Баргути, норвешкото, шпанското и ирското признавање на Палестина е одраз на она што се случува на глобалната улица, а неговата вредност лежи во фактот што палестинската земјa е под окупација и сите израелски мерки на неа, како што е насилното присвојување на земјиштето во Ерусалим и на Западниот Брег, немаат никаква вредност.

Тој изрази надеж дека ќе се зголеми меѓународниот притисок за запирање на геноцидот во Газа, опишувајќи ја позицијата на Соединетите Американски Држави за признавањето на Палестина како лицемерна, бидејќи разбираат дека Израел одбива да седне на преговарачка маса.

Тој очекува светот да се движи кон целосна меѓународна поларизација во која Израел и Америка ќе бидат на едната страна. Тој посочува дека секоја спротивна изјава на САД е покритие за вистинската позиција на Вашингтон, со оглед на неговата поддршка за израелската воена операција во Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

Баргути смета дека европското признавање е втор удар за Израел во рок од 48 часа, по барањето на Меѓународниот кривичен суд за налог за апсење на премиерот Бенјамин Нетанјаху и неговиот министер за одбрана Јоав Галант.

Тој ја нагласи потребата да се комбинира палестинската непоколебливост на теренот и да се мобилизира народната солидарност низ целиот свет и изрази уверување дека следниот удар за Израел ќе биде голема и сеопфатна ескалација на бојкотите и воведување санкции против Израел.

Раид Наират, професор по политички науки на палестинскиот универзитет Ан-Наџа, рече дека европското признавање на Палестина е нов бран цунами за Израел, што следеше на 7 октомври, покрај протестите на меѓународните универзитети, одлуката на Обединетите нации, Генералноto собрание и тужби пред меѓународните судови и кривичните судови.

Има три важни димензии на ова признание, вели Наират. Првата е дека доаѓа од Норвешка, која го водеше мировниот процес меѓу Палестинците и Израелците, па неговото признавање се смета за камен-темелник, а овој чекор укажува на целосен неуспех на израелската политика.

Признавањето, исто така, го означува вознемиреноста на израелската политичка елита кога Тел Авив вели дека ќе воведе санкции за земјите што ја признаваат Палестина, што е сосема спротивно од реалноста.

Членот на ирскиот парламент Ричард Бојд Барет се надева дека признавањето на Палестина ќе го зголеми притисокот врз европските влади да се откажат од нивната неморална поддршка за Израел, што се рефлектира во неговото вооружување и обезбедување економска помош, како и други форми на поддршка, поради нејзините политики на апартхејд и етничко чистење.

Според Барет, признавањето дошло поради отпорот на палестинскиот народ кон окупацијата и поради народниот гнев и протести во Ирска и европските земји кои бараат поддршка за Палестинците.

Тој ја нагласи потребата од воведување санкции кон Израел од Ирска и европските земји, и покрај тоа што Тел Авив тврди дека ќе возврати, бидејќи врши злосторства. Тоа укажува дека санкциите мора да бидат реални, а не симболични, како што е прекинот на трговските и дипломатските односи.

Ирскиот парламент очекува дека на Норвешка, Шпанија и Ирска ќе им се придружат и други европски земји, како Малта, Словенија и Кипар, поради зголемениот притисок на јавноста. Тој изразува надеж дека ефектот од признавањето ќе биде домино ефект, дека ќе биде придружен со санкции и мерки против Израел со цел да се изолира економски, политички и дипломатски, сметајќи го за одговорен за геноцид.

Прикажи повеќе...

Регион

Запленето големо количество кокаин во Грција: дрогата била скриена меѓу ракчиња, крајната дестинација била Албанија

Објавено пред

Во пристаништето Пиреја запленети се 200 килограми кокаин, а дрогата била скриена во кутии со ракчиња.

dobivaj vesti na viber

Според првите информации, дрогата патувала во контејнери од Латинска Америка, а крајна дестинација била Албанија.

Според „Прототема“, дрогата била спакувана во кутии со замрзнати ракчиња. Се споменува и дека стоката требало да отпатува понатаму во Хрватска, а потоа во Албанија.

Медиумите јавуваат дека се уапсени четири лица, двајца грчки и двајца албански државјани.

Еден од двајцата уапсени Грци бил уапсен и во 2012 година во Костарика поради транспорт на оружје. Потоа беше екстрадиран во САД, каде што издржа затворска казна бидејќи против него постоеше потерница за помагање терористичка организација во Колумбија. Според информациите, тој пренесувал оружје, а за возврат добивал кокаин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија48 минути

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи на 28 мај во 11 часот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, врз основа на член 9 став (2) од Деловникот на Собранието,...

Топ2 часа

110 пушки од Првата светска војна пронајдени при ископ во старата касарна во Битола

На 21 мај, во 10.48 часот, во СВР Битола, вработен во градежна фирма пријавил дека при вршење ископ во старата...

Македонија2 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија3 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија4 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет5 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија5 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет5 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет6 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија15 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија20 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија22 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија23 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија1 ден

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија1 ден

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија1 ден

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...