Контакт

Свет

Џо Бајден планира да ја посети границата со Мексико

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека планира да ја посети границата со Мексико „во одреден момент“ и дека неговата администрација работи на тоа потенцијалните мигранти да побараат азил во нивните матични земји, пренесуваат американските медиуми.

Бајден претходно се соочи со критики од републиканците за смена на некои тврди политики на неговиот претходник Доналд Трамп, за кои тврдат дека довеле до зголемен број мигранти на границата.

Неговата администрација се справува со растечката хуманитарна криза на границата, каде што мигрантите кои бегаат од насилство, природни катастрофи и економски тешкотии во Централна Америка, ја тестираат посветеноста на демократскиот претседател за похумана и миграциска политика.

Бајден рече дека некогаш ќе ја посети пограничната област, без да каже кога тоа може да биде.

На прашањето што може да се стори за да се убедат мигрантски семејства да престанат да доаѓаат преку границата, Бајден рече дека треба да се направи уште многу.

„Сега го правиме тоа, вклучително и проверка на повторно воспоставување на она што постоеше порано, а тоа е дека тие можат да бидат таму каде што се и да даваат аргументи од нивните матични земји. Владата засили со испраќање пораки на англиски и шпански јазик за да ги убеди мигрантите да не доаѓаат во САД“, рече Бајден.

Тој планира да смести некои семејства на мигранти во хотели, според новата програма спроведена од непрофитни организации, објави „Ројтерс“ со цел да не ги сместува во притворските центри критикувани од демократите и здравствените експерти.

Свет

Путин ја прифати поканата на Бајден за учество на климатскиот самит

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин ќе учествува на климатскиот самитот организиран од САД. Кремљ исто така соопшти дека Русија не е двигател на тензиите во односите со Западот, туку само реагира на непријателски потези.

Американскиот претседател Џо Бајден покани 40 светски лидери на самитот што ќе се одржи в четврток и в петок.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека билатералните контакти меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден и другите шефови на држави не се планирани во рамките на претстојниот самит.

В понеделникот Кремљ објави дека Путин ја прифатил поканата, дека ќе зборува на видеоконференција на состанокот на 22 април и ќе ги претстави руските пристапи кон ова прашање. Претходно германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и кинескиот претседател Шји Џјинпинг разговараа за подготовките за самитот.

Климатскиот самит предводен од САД е дел од иницијативата на администрацијата на Бајден за демонстрација на посветеноста на САД во борбата против климатските промени откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп се повлече од Парискиот договор.

Прикажи повеќе...

Свет

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Објавено пред

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија „Фајзер“.

Според норвешките медиуми, Пал Андре Холм, кој стана славен по своите силни тврдења дека вакцината на „Астразенека“ и „Оксфорд“ предизвикува опасни згрутчувања на крвта, пропуштил во научното истражување што го потпишал да спомене дека добил повеќе од милион норвешки круни од „Фајзер“ во последните пет години.

Насловот „Норвешките истражувачи кои стојат зад извештајот на ‘Астразенека’ имаат врски со конкурентите“, објавен од норвешкиот портал Омни пред три дена, вели дека неколку истражувачи кои стојат зад извештајот на Норвешка за несаканите ефекти на вакцината против Ковид-19 на „Астразенека“, имаат финансиски врски со конкурентни фармацевтски компании.

Групата беше предводена од Пал Андре Холм, професор на Универзитетската болница во Осло, кој добил над милион круни во изминатите пет години од „Фајзер“ и „Баер“ –  компании кои работат на развој на вакцини. Други тројца истражувачи исто така имале слични врски.

Сепак, тие негираа дека тоа има некаква врска со извештајот за згрутчувањето презентиран во „њу ингланд журнал оф медицин“, но во исто време признаа дека требало да бидат потранспарентни во однос на приходот.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Загрижени сме за здравјето на Навални

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази голема загриженост денеска во врска со здравствената состојба на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални.

„Германската влада, заедно со другите, врши притисок да му се обезбеди соодветна медицинска нега“, рече Меркел пред Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Таа исто така го оцени како многу алармантно групирањето на руски трупи на границата со Украина.

Меркел рече дека е важно да се задржи дијалог на таа тема.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија2 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија2 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа3 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет4 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија6 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија17 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа17 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија18 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа21 час

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија21 час

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија22 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија23 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Досие